Zoskupenie krajín BRICS plánuje zaviesť novú svetovú menu

Ekonomika BRICS plánuje zaviesť novú globálnu menu.
BRICS plánuje zaviesť novú globálnu menu. Zdroj: shutterstock.com/Frederic Legrand - COMEO/William Potter
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zoskupenie krajín BRICS plánuje zaviesť novú svetovú menu, ktorá bude krytá zlatom. Jej oficiálne oznámenie môžeme očakávať počas blížiaceho sa summitu predstaviteľov zoskupenia BRICS, ktoré sa bude konať od 22. do 24. augusta v Juhoafrickej republike.

BRICS je ekonomické zoskupenie krajín, medzi ktoré v súčasnosti patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika.

Silu tohto ekonomického bloku si vieme predstaviť už len na základe toho, že obyvatelia týchto krajín spolu tvoria viac ako 40 % z celosvetovej populácie, ako uvádzajú údaje Svetovej banky. Ich územie zaberá takmer 1/3 všetkej pevniny na svete a ich podiel na svetovom HDP bol v roku 2021 približne 36,2%.

O prijatie do zoskupenia BRICS oficiálne požiadali už aj Irán a Saudská Arábia. Záujem však prejavili aj viaceré ďalšie krajiny a to Argentína, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn, Indonézia a aj tri africké štáty. Sila BRICS tak môže v najbližších rokoch nabrať oveľa väčší rozmer ako doposiaľ.

Nová mena BRICS bude krytá zlatom

Ruské veľvyslanectvo v Keni na Twitteri oznámilo, že „krajiny BRICS plánujú zaviesť novú obchodnú menu, ktorá bude krytá zlatom. Čoraz viac krajín v poslednej dobe vyjadruje túžbu pripojiť sa k BRICS.”

Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny v minulosti založili svoju spoločnú rozvojovú banku New Development Bank, ktorá je známa aj ako BRICS Bank. Jej viceprezident a finančný riaditeľ Leslie Maasdorp vysvetlil, že členovia BRICS sa snažia čo najviac odkloniť od používania amerického dolára v medzinárodnom obchode a v súčasnosti presadzujú používanie vlastných národných mien.

„Vývoj čohokoľvek alternatívneho je skutočne strednodobou až dlhodobou ambíciou”, uviedol Maasdorp na tému spoločnej meny.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Má nová mena BRICS šancu pochovať dolár?

Americký dolár v poslednom období stráca pevnú pôdu pod nohami. Vláda USA dosiahla na konci roku 2022 rekordný dlh a to vo výške až 31 miliárd dolárov. V dôsledku toho musel Kongres navýšiť limit dlhového stropu. Ak by sa tak nestalo, Spojené štáty by reálne zbankrotovali. Takáto ekonomická situácia svetovej veľmoci výrazne oslabuje dôveru investorov v americký dolár.

Zbaviť sa dolára by bolo výhodné najmä pre krajiny, ktoré trpia sankciami. V minulosti americká vláda uvalila sankcie na Irán, ten bol úplne vyradený zo svetových obchodných systémov a v dôsledku toho nastal v krajine totálny ekonomický kolaps. V rovnako ťažkej situácií je teraz Rusko, keďže na neho uvalilo medzinárodné spoločenstvo ekonomické sankcie, ako reakciu na jeho vojnový útok na Ukrajine.

Napriek snahám viacerých krajín o zosadenie amerického dolára zo štatútu svetovej rezervnej meny, dolár dnes ešte ani zďaleka nezomiera. V súčasných ekonomických a geopolitických podmienkach je doslova nenahraditeľný.

Až 88 % zo všetkých medzinárodných transakcií prebieha práve v amerických dolároch. Jeho globálnu dominanciu potvrdzuje fakt, že 58 % z celkových svetových devízových rezerv je uložených v dolároch. Druhý najväčší podiel na devízových rezervách má euro a to vo výške 20 %. Ekonomický ťahúň zoskupenia BRICS, ktorým je Čína, sa na svetových rezervách podieľa ani nie troma percentami.

Prečítajte si aj: Európska komisia predstavila nový návrh: Vieme ako bude vyzerať digitálne euro

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.