Medzinárodný menový fond vydal nové varovanie. Svet čaká nová éra

Novinky Dedolarizácia sa už začala.
Dedolarizácia sa už začala. Zdroj: shutterstock.com/Dilok Klaisataporn
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zdá sa, že dedolarizácia naberá na sile a čoraz viac krajín sa snaží odpútať od dolárovej závislosti, keďže Spojené štáty používajú menu na účely národných záujmov. Podľa správy News Bitcoin, výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) pre Rusko, Aleksei Mozhin, varuje pred prechodom na čínsky jüan.

Výkonný riaditeľ MMF varuje pred prechodom na čínsky jüan

Mozhin vysvetlil, že USA si za dedolarizáciu môže sama, keďže jej kroky prinútili mnohé krajiny hľadať alternatívy k americkému doláru. Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) nedávno priznala, že dominanciu amerického dolára negatívne ovplyvňujú aj finančné sankcie. Táto nová éra ale vôbec nemusí byť negatívna, pretože dlhodobá dominancia amerického dolára spôsobuje nedostatočnú konkurenciu v oblasti zúčtovania a vkladov po celom svete.

„Vidíme, že Iránci, Brazílčania a Saudi už prechádzajú na obchod v jüanoch a to nielen s Čínou, ale aj s tretími krajinami. Dominancia amerického dolára klesne. Je jasné, že sa to nestane hneď, ale proces sa už začal,” povedal výkonný riaditeľ MMF.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Lídrom dedolarizácie je zoskupenie BRICS

Americkí predstavitelia sa naopak obávajú, že americký dolár stratí štatút globálnej rezervnej meny. Už skôr sme vás informovali, že americký dolár ohrozuje predovšetkým zoskupenie BRICS. Navyše sa očakáva, že druhá najväčšia skupina na svete bude prijímať nových členov, čo sa o G7 predpokladať nedá.

Dokonca sa špekuluje aj o tom, že zoskupenie BRICS by mohlo prísť s vlastnou menou. Obyvateľstvo týchto krajín tvorí podľa Svetovej banky až 42 % z celosvetovej populácie, takže silu tejto skupiny určite nemôžeme podceňovať. Okrem BRICS sa ale do procesu dedolarizácie dostávajú aj tretie krajiny.

Krajiny BRICS.

Krajiny BRICS. Zdroj: shutterstock.com/WindVector

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nový bipolárny menový systém?

Je nepravdepodobné, že americký dolár stratí štatút globálnej rezervnej meny, no svet môže smerovať k bipolárnemu menovému systému. To znamená, že funkciu rezervnej meny by plnila aj iná mena ako americký dolár. S najväčšou pravdepodobnosťou by to bol práve čínsky jüan.

V Rusku klesol podiel dolára a eura v medzinárodnom zúčtovaní až o 90 % oproti začiatku roka 2022, prezradil námestník ruského ministra pre hospodársky rozvoj Vladimir Iľjičev. Očakáva sa, že rovnakým smerom sa uberú aj mnohé menšie ázijské ekonomiky. Postavenie skupiny G7 je tak ohrozené zoskupením BRICS, ktoré sa môže rozrásť do takých rozmerov, že dosiahne najvyššie HDP na svete.

Mohlo by ťa zaujímať: Uberie sa Európa rovnakým smerom ako BRICS? Macron navrhuje znížiť dolárovú závislosť

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.