Kryptomenový fond Voyager, ktorý minulý rok vyhlásil bankrot podľa kapitoly 11 začal predávať svoje aktíva na burze Coinbase. Celkovo sa predali od 14. februára kryptomeny v hodnote 100 miliónov dolárov. Naďalej disponujú ďalšími v hodnote 530 miliónov dolárov. S informáciou prišiel portál cointelegraph.com.
Predali 100 miliónov v kryptomenách
Za posledným kryptomenovým výpredajom, ktorý trvá od polovice minulého mesiaca do dnešného dňa, môže byť s veľkou pravdepodobnosťou predaj aktív z kryptomenového fondu Voyager.
Lookonchain odhalil, že Voyager použil 23 tokenov v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov. Najviac bolo predaných mincí Shiba Inu a to celokovo v hodnote 28 miliónov dolárov. Nasleduje ethereum s 25 miliónmi dolárov.
Ako predaj uškodil kryptomenám?
Väčšina spomenutých kryptomien, ktoré fond predal, klesali podobným tempom, ako celý trh. Nedá sa ale vylúčiť, že práve tento krok je výsledok celého pádu na trhu. Pretože presne v čase, kedy Voyager začal predávať svoje kryptomeny, na trhu začal pokles.
Voyager token vzišiel z predaja najhoršie, keďže jeho cena za posledné obdobie klesla takmer o polovicu. Pre token to s veľkou pravdepodobnosťou znamená koniec a cena sa postupne bude prepadávať až k nule, keďže projekt už ďalej nefunguje.
Pridaj sa do Kryptomagazín Discordu, kde získaš prehľad o najnovších novinkách z kryptomenového sveta.
Prečo fond skončil a aký to bude mať dopad na trhy?
Voyager skončil v dôsledku krachu ďalšieho veľkého fondu Three Arrows Capital, kde mali 58 % svojich investícií. Podobný scenár mala aj burza BlockFi, ktorá skončila v dôsledku krachu FTX. Celú schému si môžete pozrieť na tejto infografike:
Kryptomenové fondy a burzy medzi sebou posledné roky začali obchodovať a vkladali peniaze do rôznych programov, ktoré sľubovali zaujímavý výnos. Napríklad stablecoin UST poskytoval vysoké zhodnotenie až 20 % za rok, čo bolo dlhodobo neudržateľné a dokonca sa mohlo jednať o pyramídovú schému.
Toto zhodnotenie zlákalo do stablecoinu investovať aj projekt Celsius, ktorý hľadal rôzne možnosti zhodnotenia peňazí klientov. Keďže im sľuboval v rôznych kryptomenách okolo 10 % ročný výnos, ktorý museli niekde vytvoriť. Takto sa nepriamo v kryptomenovom svete prakticky vytvorila veľká pyramídová hra, ktorá v konečnom dôsledku poškodila celý kryptomenový svet.
Prečítaj si aj: Bitcoin na cene 1 milión dolárov – Je to reálne?