Bitcoin na cene 1 milión dolárov – Je to reálne?

Bitcoin Bitcoin na jednom milióne
Bitcoin na jednom milióne. Zdroj: shutterstock.com/Andreanicolini
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Analytici sa posledné roky predbiehajú v predpovediach. Dokonca niektorí tvrdia, že cena bitcoinu pôjde na 10 miliónov. Podľa čoho sa určuje cena bitcoinu a aký je rastový potenciál?

Bitcoin dlhodobo rastie, kedy ale bude na milióne?

Cena bitcoinu od roku 2017 narástla o 2 300 %. Aby sa zo súčasnej hodnoty dostala na jeden miliónov, musela by vyrásť o ďalších viac ako 4 000 %. Nedá sa vylúčiť, že sa tak nikdy nestane. Môže to ale trvať niekoľko desaťročí. Bitcoin je stále menej volatilné aktívum, pretože sa o investovanie do digitálnych mien zaujíma viac ľudí. To spôsobuje väčšiu likviditu a menší priestor na veľké pohyby.

Nedá sa vylúčiť, že neskôr sa cenové pohyby zrovnajú s akciovými. Bitcoin by tak stabilne dosahoval výnos ako S&P50, teda okolo 8 % za rok. Ako môžeme vidieť na obrázku nižšie, bitcoin sa vždy v minulosti hýbal približne v 4-ročných cykloch. Každý nasledujúci urobil výrazne menšie zhodnotenie ako predchádzajúci.

Štvorročné cykly bitcoinu podľa halvingu

Štvorročné cykly bitcoinu podľa halvingu. Zdroj: TradingView

Zatiaľ, čo počas minulého rastu urobil zisk 1 800 %, tak počas, aktuálne už prebiehajúceho nového rastu, ak si bitcoin udrží dynamiku, môže vyrásť napríklad iba o 900 %. V takomto prípade bude jeho dlhodobé maximum ďalších niekoľko rokov 145 000 dolárov. Ďalší cyklus to bude rast už iba 400 % a potom 200 %. Preto môže trvať viac ako 10 rokov, kým sa na túto hodnotu dostane. A to iba za okolností, že bude rást podobným tempom, ako tomu bolo v minulosti.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo sa musí stať aby bitcoin bol na jednom milióne?

Pri cene 23 400 dolárov je marketcap všetkých mincí okolo 450 miliárd dolárov. Bitcoin patrí už teraz ku najviac hodnotným aktívam na svete. Ak by cena bola na jednom milióne, tak všetky mince by dokopy mali hodnotu 20 biliónov dolárov. Pre porovnanie, akcie Apple majú teraz hodnotu 2 bilióny. Zlato má kapitalizáciu 12 biliónov a dolár viac ako 23 biliónov.

Hodnota fiat mien

Hodnota fiat mien. Zdroj: fiatmarketcap.com

Ak máš otázky okolo investovania, alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Je to vôbec reálne?

Pred 10 rokmi všetky známe akcie mali hodnotu desiatok, maximálne stoviek miliárd dolárov. Teraz je hodnota niekoľko jednotiek miliárd. Inflácia znehodnocuje peniaze tak, že všetky známe aktíva na burze dlhodobo rastú. Preto určite už iba z tohto dôvodu, ak bitcoin bude stále vyhľadávané aktívum, určite raz dosiahne míľnik jedného milióna. K dosiahnutiu tohto cieľa môže pomôcť globálna adopcia. Skôr ako platidlo, ale bitcoin bude slúžiť ako špekulatívne aktívum.

Prečítaj si aj: Výber šéfredaktora – Ktoré kryptomeny nakupovať po poklese?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.