Bývalý kanadský premiér vidí Bitcoin ako rezervnú menu budúcnosti

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Joe Biden už pred svojou inauguráciou avizoval 1,9-biliónový finančný stimulus čím dal jasne najavo, že jeho finančná politika sa od politiky jeho predchodcu veľmi líšiť nebude. Bude sa pokračovať v extrémnom znehodnocovaní amerického dolára a destabilizovaní súčasného finančného systému. Dolár v súčasnosti slúži ako svetová rezervná mena, no toto paradigma sa končí a svet pomaly prechádza na viacmenovú politiku.

Euro v súčasnosti predstavuje približne 25% všetkých menových rezerv na svete, dominancia dolára padla na 65%. Ak to takto bude pokračovať ďalej, v nasledujúcich rokoch bude diverzifikácia menových rezerv v centrálnych bankách naďalej pokračovať. Podľa bývalého kanadského premiéra Stephena Harpera, ktorý v tejto funkcii vydržal deväť rokov, sa do balíka rezervných mien dostanú aj digitálne aktíva.

Môže vás zaujímať: Dolár v roku 2021 skolabuje, tvrdí ekonóm z Yale – A nie je sám!

Stane sa Bitcoin súčasťou diverzifikovaného portfólia rezervných mien? Bývalý kanadský premiér je tomu naklonený!

“Je ťažké odhadnúť, čo sa stane alternatívou k americkému doláru ako hlavnej rezervnej meny sveta. Medzi pravdepodobné náhrady patrí zlato, Bitcoin a portfólio svetových fiat mien.”

povedal v rozhovore s Jayom Martinom na Vancouver Resource Investment Conference

“Euro, ani čínsky juan, sami o sebe nebudú dobrou alternatívou k americkému doláru. Svetu chýba dlhodobá dôvera v stabilitu eura a hodnota juanu je zas centrálne určovaná čínskou vládou.”

Stephen Harper vidí digitálne nemy ako ďalší krok vo vývoji peňazí. Keďže cieľom centrálnych bánk je kontrola inflácie a vytvorenie stabilnej a spoľahlivej meny. V konečnom dôsledku je to všetko séria obrovských celosvetových experimentov.

A ako to vlastne teraz vyzerá so svetovou finančnou politikou? Prečítajte si pohľad nášho ekonóma na túto tému:

Bostonský šéf FEDu podporuje fiškálne stimuly – Ďalší negatívny zásah pre dolár?