Bostonský šéf FEDu podporuje fiškálne stimuly – Ďalší negatívny zásah pre dolár?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávno sa vyjadril predseda rady guvernérov Federálnej rezervnej banky Jerome Powell, že by si všetci vrcholní predstavitelia inštitúcie mali dávať pozor, čo sa týka verejných vyhlásení. Každé toto vyhlásenie má nepochybne vplyv na očakávania, čo dokáže tiež do určitej miery reálne zamávať s trhom. V každom prípade sa mi zdá, že sa jednotliví guvernéri FEDu slovami Powella určite neriadia.

Čas od času niekto z nich prednesie svoje názory, ktoré sú bohužiaľ dosť často v protiklade. Človek potom vôbec nevie, čo zase nabudúce vymyslí. V každom prípade sa bostonský šéf FEDu Eric Rosengren vyjadril, že nanajvýš podporuje fiškálne stimuly v rámci programu Joea Bidena. Podľa jeho slov je na finančné injekcie do ekonomiky pravá chvíľa, pretože sú úrokové sadzby nulové.

Nulové úrokové sadzby

Keď sú úrokové sadzby nízke, požičiavanie nových peňazí je lacné. Teda je aj lacné podporiť cez fiškálne stimulačné programy investícií a spotrebu, bez čoho hospodárstvo nemôže samozrejme fungovať. Je to však vyháňanie čerta diablom, čo sa nám v budúcnosti určite vráti. Bohužiaľ sa negatívne dopady nijako neriešia, vlastne si myslím, že je to všetkým úplne jedno.

Zase na druhej strane si FED a americká vláda môžu tieto stimuly dovoliť bez toho, aby spôsobovali markantnú cenovú infláciu. To však platí jedine pre infláciu meranú cez spotrebný kôš. Infláciu aktív totiž vidíme úplne všetci na trhoch s akciami a Bitcoinom. Všetko sa nafukuje, čo je práve spôsobené kvantitatívnym uvolňovaním, fiškálnymi stimulmi a nízkymi úrokovými sadzbami.

V grafe pred vami je však graf s peňažným agregátom M2 a obehom peňazí v rámci menového agregátu M2. Aj napriek tomu, že peňažná zásoba rastie, obrátkovosť strmo klesá. Tie peniaze z kvantitatívneho uvoľňovania nejdú vôbec do obehu, a preto je inflácia stále nízka. Dokonca hrozí deflácia, čoho sa všetci ekonómovia obávajú. Deflácia je známkou toho, že je v hospodárstve obrovský problém.

Osobne sa nepovažujem za veľkého fanúšika keynesiánstva, ale objektívne môžeme vážne skonštatovať, že zdravá inflácia má v ekonomike svoju nezastupiteľnú úlohu. Bez nej by spotreba a výroba stála dosť na vode.

Tým sme ale mierne odbočili od slov šéfa bostonskej pobočky FEDu, ktorý ďalej uviedol, že minimálne v prvej polovici roka 2021 zostane ich politika bez zmien. Trochu sa šuškalo, že by v dohľadnej dobe mohli zdvíhať úrokové sadzby, ale osobne som tomu veľmi neveril. Prvé dobré makroekonomické dáta budú najskôr počas roka 2022, takže do tej doby FED s najväčšou pravdepodobnosťou k politike „uťahovania” nepristúpi.

Na záver

Racionálni investori by zaiste mali fiškálnu a monetárnu politiku sledovať. Makroekonomické fundamenty vám totiž dodajú taký ten potrebný kontext, bez ktorého nie ste absolútne schopní dostatočne trhu porozumieť. Väčšina krypto komunity to nechápe, ale vlastne by mali FEDu a americkej vláde ďakovať, že Bitcoin dosiahol až neuveriteľné cenové výšky.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA – Pokračovací pattern ako predzvesť na ďalšiu expanziu Bitcoinu?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.