Kryptomeny, ako bezpečný prístav
Kryptomeny, ako bezpečný prístav. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Ak ste producentom lavíny siláckych rečí z úkrytu za monitorom, asi vás týmto článkom veľmi nepotešíme. Tí ostatní sa tomu možno zasmejú, čo je dobre, pretože smiech lieči. Internet je super vec, ale má aj svoje úskalia. Anonymita spôsobila, že si tu mnoho ľudí nedáva servítku pred ústa. Posvieťme si na to, kto na internete najviac uráža druhých, vyťahuje sa a podobne. Kto sa pechorí? Často sú to ľudia, ktorí v skutočnosti trpia negatívnosťou a tieto svoje pocity si tak kompenzujú. Chcete vedieť, čo si na internete počať, a kto je troll? 

„Sú veci, ktoré musíte prežiť spoločne, aby ste toho druhého začali mať radi, a omráčiť horského trolla, vysokého dvanásť stôp, k takým veciam určite patrí.”

Citát z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov.

Úvodom

Situácia je trochu zložitá, ale nie zas až taká vážna. Našťastie, takýchto ľudí nemusíme počúvať, alebo im odpovedať. Keď sa niekto snaží hodnotiť a zrážať druhých, často tým znemožňuje rozumnú diskusiu. Takéto veci sa proste stávajú. Všetci ľudia zatiaľ nie sú úplne vyrovnaní. Každý je nejaký a netreba to príliš dramatizovať. Jednoducho, je lepšie, keď budete ignorovať agresívne či urážlivé, príp. nezmyselné komentáre na rôznych fórach, diskusiách a pod. Samozrejme nemyslíme Kryptomagazín, tunajšia klíma je mierna a pokojná, ako hladina rybníka za slnečného dňa.

Úspešní ľudia nezrážajú druhých

Kto má vo svojom živote niečo, čomu sa venuje, a čo ho napĺňa, a kto je v niečom dobrý a úspešný, ten nepotrebuje niekomu násilím dokazovať svoju pravdu. Úspešného a vyrovnaného človeka nenájdete niekde v diskusiách urážať druhých, hádať sa, alebo niekoho hejtovať. Ale pokojne mohol ten istý človek pred pár rokmi robiť úplne to isté, čo ten najhorší troll. Každý sa môže zmeniť, preto nie je nutné sa na niekoho príliš hnevať za to, aký je. Kto z nás nikdy neurobil chybu, však?

Lavína tlčhubov

V počítačových vojnách sme si už z tejto témy odhryzli. Predstavme si teraz zo žartu takého internetového tlčhubu. Ide o človeka, ktorý je v živote nešťastný. Niečo mu vadí, to je prakticky jasné. Zatiaľ čo vy sa pravdepodobne snažíte so svojím problémom niečo urobiť, internetový tlčhuba využije anonymitu na internete na to, aby si urobil dobre a na problém aspoň na chvíľu zabudol. Je smutné, že k tomu muselo prísť len preto, lebo on sám zrejme trpí.

Napríklad si ho jeho okolie neváži, má problémy v práci alebo doma, skrátka, nie je úplne v pohode. Tlčhuba často prská, narobí mnoho rečí, jeduje sa, posmieva sa, alebo hrozí pomyslenou päsťou. Často vás pozná lepšie, než sa poznáte vy sami. Vie presne, čo je pre vás najlepšie a aký je váš najväčší problém. Nakoniec sa vám najskôr pokúsi vysvetliť, že ste úplne na nič. To všetko a ešte oveľa viac vydedukuje na základne jediného komentára k ľubovoľnej téme, od pečenia až po demokraciu.

Internet je super

Internet je super vec, ľudia zdieľajú rôzne súbory, názory, pomáhajú si, obchodujú atď. Vonku (napríklad v obchode, alebo uprostred davu na námestí) nemôžete len tak predniesť svoj názor a čakať, že vám okoloidúci odpovie. Na internete zrazu opadnú zábrany a všetci sú opäť (v dobrom slova zmysle) malými deťmi, ktoré spolu komunikujú. Je to vlastne taký malý zázrak, že sme sa tu takto stretli, keď nám to vonku začalo takpovediac trochu pokrivkávať.

To, že sa tu spustila lavína tlčhubov však nie je žiadnou novinkou. Tento problém stále pretrváva a netrúfnem si uhádnuť, ako dlho.

Nekŕmte trollov

Troll je spravidla anonymný účastník rôznych online diskusií, ktorý provokuje, uráža alebo inak narušuje diskusiu. Odvádza pozornosť od skutočných tém. Jeho hlavným cieľom je vyprovokovať ostatných k odozve, alebo aspoň narušiť debatu a dezinformovať tak ostatných diskutujúcich. Dôvodov, prečo to vlastne robí, môže byť viac. Napríklad je už taký, možno mu za to niekto platí, alebo na vás bude útočiť len tak. V každom prípade platí jednoduché pravidlo: „don’t feed the trolls!” Teda, nekŕmte trollov!

Záver

Nie ste v tom sami, stretli sme sa s tým určite všetci. Je dobré nezabudnúť na to, že aj druhí ľudia majú pravdepodobne svoje city. No a ak sa niekto pokúsi zaútočiť na vás, je lepšie ho ponechať svojmu osudu a vykašľať sa na neho. Najmä ak ide o niekoho neznámeho, kto sa tvári, že o vie všetko o vás, a vlastne úplne o všetkom. Či sa tento rok dočkáme snehovej prikrývky vám teraz nepoviem, ale obávam sa, že lavínové nebezpečenstvo je na internete stále pomerne vysoké.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri