Bitcoin je v El Salvádore zákonným platidlom už pol roka – aké sú recenzie?

Novinky BTC je v El Salvádore už pol roka!
BTC je v El Salvádore už pol roka! ,zdroj: www.shutterstock.com/Svetfoto
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Polroka dozadu sme boli svedkami, ako El Salvádor urobil kontroverzné rozhodnutie, a to prijať Bitcoin ako oficiálnu menu po boku amerického dolára. Väčšina ľudí vtedy neveriacky krútila hlavou a niektorí sa z toho doslova smiali.

Avšak po šiestich mesiacoch sledovania sa zdá, že Bitcoin priniesol do Salvádoru pozitívnejšie zmeny, než si mnohí mysleli. Prinieslo to zmeny, ktoré by mohli prinútiť aj ostatné krajiny s podobnou ekonomikou prehodnotiť svoje finančné systémy.

Negatívne stránky Bitcoinu v El Salvádore

Každé rozhodnutie má pozitívne a negatívne stránky. „Kryptomenová revolúcia” v tejto stredoamerickej krajine, samozrejme, narazila aj na niekoľko problémov. Napríklad centrálna banka uviedla, že vydá dlhopis, no málo finančných entít ho doposiaľ prijalo. Tí, čo sa rozhodli akceptovať BTC, tvrdia, že vládna digitálna peňaženka Chivo stále nie je funkčná na sto percent, a hlásia technické problémy či dokonca stratu svojich finančných prostriedkov.

Mohlo by ťa zaujímať: Vitalik Buterin: „Poplatky sú stále obrovským problémom pre použiteľnosť Etherea”

Niektorí analytici z El Salvádoru sa tiež obávajú, že rozšírená adopcia Bitcoinu zvýši nelegálne aktivity. Tie sú v latinskej Amerike problémom už veľmi dlhú dobu. V dôsledku toho bola krajina svedkom protestov voči kryptomene.

V reakcii na to sa vláda zdráhala zverejniť podrobnosti o implementácii kryptomien. Predstavili stimuly pre obyvateľov, aby začali používať kryptomenu ako zákonné platidlo. Vláda vyhlásila, že nebude sa platiť daň z príjmu, daň z kapitálových výnosov, daň zo mzdy ani komunálna daň a obyvatelia budú mať prístup k bezplatným bankovým službám prostredníctvom miestnej banky.

Zákon o prijatí Bitcoinu v El Salvádore vstúpil do platnosti v septembri 2021. Avšak adopcia kryptomeny zostáva medzi obyvateľmi nejednotná. Mnoho ľudí taktiež desí súčasná volatilita kryptomien. Je potrebné spomenúť, že štátna pokladnica krajiny je príliš závislá od medzinárodných darcov ako napr. USA či EÚ. Štátny dlh v súčasnosti presahuje 84 % HDP, čo je na krajinu s podobnou ekonomikou veľmi veľa.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Má to aj svoje svetlé stránky

Napriek rizikám a negatívam má prijatie Bitcoinu aj pozitívne stránky. Prvou veľkou výhodou je, že vláda garantuje konverziu BTC na USD. Tento krok umožňuje ľudom nakupovať a predávať kryptomenu, len čo sa ocitnú v zisku.

Spustenie tzv. „bitcoinového dlhopisu” na salvádorskej burze vyvolal v medzinárodnom spoločenstve diskusiu o legitimite tejto meny. Za posledné roky totižto väčšina krajín sveta neodsúhlasila túto digitálnu menu, no trh naďalej zostáva prosperujúci, čo určite poteší mnohých investorov v tejto „bitcoinovej krajine”. Niekoľko vlád má však pozitívny pohľad na kryptomeny a niektoré kroky naznačujú, že sa plánujú stať jedným z globálnych lídrov vo svete blockchainu.

Prijatie Bitcoinu sa môže preukázať ako dôležitý krok pre ekonomiku krajiny, ktorá čelí problémom s nezamestnanosťou, chudobou a infláciou. Digitálne aktívum by mohlo taktiež pomôcť zvýšiť zahraničné investície a ľahko previesť finančné prostriedky pre Salvádorčanov pracujúcich napríklad v Spojených štátoch.

Na záver je vhodné dodať, že táto stredoamerická krajina zaznamenala za posledný rok nárast svojej ekonomiky o štyri percentá a znížila svoj dlh. Ako sa jej bude dariť naďalej je otázkou času. Uvidíme, akú politiku si ďalej zvolí „bitcoinový prezident” Nayib Bukele.

Čítaj ďalej: Rio De Janeiro ako nový raj pre kryptomeny? – Binance otvára novú pobočku!

txbOkazio mobil