Vitalik Buterin: „Poplatky sú stále obrovským problémom pre použiteľnosť Etherea”

Novinky Buterin vníma dôležitosť problematiky poplatkov v sieti ETH
Buterin vníma dôležitosť problematiky poplatkov v sieti ETH. Zdroj: Shutterstock, Igal Melamed
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vitalik Buterin sa v najnovšom rozhovore vyjadril k pretrvávajúcemu problému v sieti ETH. Ide o transakčné poplatky. Čo konkrétne povedal?

Buterin hovoril o poplatkoch

Spoluzakladateľ Etherea priznal, že v sieti neustále bojujú s problémom vysokých poplatkov, ktoré dosť výrazne ohrozujú víziu decentralizovanej ekonomiky. V rozhovore pre časopis Time uviedol, že vysoké poplatky dosť výrazne narúšajú použiteľnosť ETH.

„Poplatky sú obrovským problémom pre použiteľnosť Etherea, najmä pre iné veci ako niektoré finančné aplikácie, ktoré v poslednom čase dominovali.”

Buterin v rozhovore neskrýval frustráciu z toho, ako výrazne vysoké poplatky ovplyvňujú realizáciu tých najkritickejších projektov. Avšak pozitívnu budúcnosť podľa neho môže priniesť sharding, ktorý by mal poplatky opäť dostať na nižšiu úroveň.

„Hlavná vec, ktorá dnes bráni tomu, aby sa Ethereum používalo na cool veci, sú práve poplatky. Pripadá mi to ako nudná odpoveď. V Ethereu je tento veľký sociálny problém a jeho najväčším dôvodom je jedna technická vec, ktorá nebola urobená dostatočne rýchlo.”

Prečítaj si tiež: Ruský premiér Mišustin vyzýva na integráciu kryptomien do ekonomiky krajiny

Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

V sieti však stále eviduje aj negatívne vplyvy zo strany ľudí, ktorým ide o osobný zisk. Jedno je však isté. Sieť z najnovších údajov o výške poplatkov vykazuje celkom slušný posun. Údaje z 9. marca ukazujú, že poplatky dosiahli šesťmesačné minimum, a to prvýkrát od augusta 2021.