BRICS objasňuje, že nemajú v pláne súperiť s USA a G7

Novinky BRICS neplánuje súperiť s G7
BRICS neplánuje súperiť s G7. Zdroj: shutterstock.com/Marcelo Chello/Dilok Klaisataporn
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Snaha o expanziu skupiny BRICS sa často chápe ako riziko pre G7. Mnohí si totiž myslia, že druhá najväčšia skupina krajín na svete má v úmysle byť protipólom G7 alebo USA. Podľa správy News Bitcoin však brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyhlásil, že BRICS sa plánuje iba lepšie zorganizovať, čomu môže dopomôcť aj vytvorenie meny.

BRICS sa plánuje lepšie zorganizovať

Summit BRICS sa konal od 22. do 24. augusta a práve na ňom chcel brazílsky prezident upokojiť globálne napätie. Na druhej strane podporil myšlienku rozširovať blok o ďalších členov. Z exkluzívneho klubu sa tak stane multilaterálna inštitúcia. Predovšetkým vyzdvihol potenciálneho člena Argentínu.

O členstvo do skupiny požiadalo 23 krajín, medzi ktorými boli napríklad Argentína, Egypt, Indonézia, Irán, Saudská Arábia alebo Spojené arabské emiráty. Okrem toho, Južná Afrika hostila viac ako 40 hláv štátov. Ruský prezident Vladimir Putin sa však osobne summitu nezúčastnil.

Lula je známym podporovateľom dedolarizácie a vytvorenia vlastnej meny. Aj keď sa šírili mnohé informácie o novej mene krytej zlatom, Rusko tento zámer vyvrátilo. Samozrejme nie je známe, či sa v budúcnosti BRICS k vytvoreniu vlastnej meny nakoniec neuchýli. Pravdepodobne by ale išlo o vnútro skupinovú zúčtovaciu jednotku.

Záujemcovia o skupinu BRICS

Záujemcovia o skupinu BRICS. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

BRICS zatiaľ novú menu neplánuje

Expanziu BRICS brzdí stále vysoká dôvera v americký dolár a India, ktorá sa snaží o prísne pravidlá pre pridruženie ďalších členov bez formálneho rozširovania. Dôvera v americký dolár spočíva v držbách meny v štátnych rezervách. Väčšina krajín, ktoré požiadali o členstvo BRICS, dodnes drží viac amerických dolárov ako všetky ostatné meny dohromady.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Neopodstatnené obavy?

Pred summitom vyjadrili obavy viaceré známe osobnosti. Medzi nimi bol aj Sun Qi, výkonný riaditeľ Centra pre ruské a stredoázijské štúdiá na Šanghajskej akadémii sociálnych vied. Trhový expert Peter Grandich sa obával, že vzniknú nové spojenectvá, ktoré prinesú dramatické dôsledky. Upozornil hlavne na Rusko a Saudskú Arábiu.

Robert Kiyosaki dokonca varoval, že americký dolár zomrie v dôsledku snahy BRICS vytvoriť vlastnú menu. V skutočnosti sú však podobné poplašne správy neopodstatnené, pretože americký dolár je v súčasnosti neohrozený a aj keby BRICS vytvoril menu, pravdepodobne by neohrozila postavenie amerického dolára.

Mohlo by ťa zaujímať: Skupina BRICS vyvracia fámy o novej mene krytej zlatom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.