Rozpory v skupine BRICS: Čína čelí odporu voči rýchlej expanzii

Ekonomika Krajiny BRICS nemajú rovnaký názor.
Krajiny BRICS nemajú rovnaký názor. Zdroj: shutterstock.com/YashSD/Fly Of Swallow Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

BRICS má v pláne rozširovať sa o ďalších členov a posilniť trend dedolarizácie. Zdá sa však, že India a Brazília stoja v ceste čínskej snahe urýchliť tento proces. Podľa správy News Bitcoin oba členské štáty majú zásadné výhrady voči plánu Číny zvýšiť geopolitický vplyv organizácie.

Summit BRICS sa koná už o 3 týždne

Podľa agentúry Bloomberg India a Brazília vzniesli svoje námietky v prípravných rozhovoroch tesne pred plánovaným summitom v Johannesburgu, ktorý sa bude konať od 22. do 24. augusta. Práve rozširovanie skupiny BRICS o ďalších členov bude jednou z hlavných tém summitu. Vladimír Putin sa summitu BRICS osobne nezúčastní, keďže je naňho vydaný zatykač od Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Média často zverejňovali správy o tom, že na summite predstavia novú menu skupiny, ktorá bude krytá zlatom. Juhoafrický diplomat zodpovedný za vzťahy BRICS, Anil Sooklal, však toto tvrdenie vyvrátil.  Hlavnou témou stretnutia krajín bude dedolarizácia a podpora národných mien v medzinárodnom obchode.

Krajiny BRICS.

Krajiny BRICS. Zdroj: shutterstock.com/WindVector

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

India a Brazília vzniesli proti Číne námietky

Čína chce čo najrýchlejšie expandovať a prijať do BRICS ďalších členov. Prvými kandidátmi sú Saudská Arábia a Indonézia. Okrem nich však existuje mnoho ďalších krajín, ktoré majú záujem o vstup. Do skupiny má údajne záujem vstúpiť vyše 40 krajín, už 22 z nich podalo žiadosť.

Na druhej strane stojí India, ktorá sa snaží o prísne pravidlá pre pridruženie ďalších členov bez formálneho rozširovania BRICS. Brazília má pre zmenu obavy, že skupina vytvorí protiváhu USA a EÚ, čo vyvolá napätú atmosféru a nechce sa stavať do pozície krajiny, ktorá spochybňuje G7. Južná Afrika podporuje zvažovanie o prijatí ďalších členov, zatiaľ čo Rusko nezastáva pevný postoj na túto tému.

Zdá sa, že členské krajiny skupiny BRICS nemajú jednotnú predstavu o expanzii. O to viac bude zaujímavé, k akej dohode krajiny dospejú na summite, ktorý sa bude konať už v auguste. Snaha BRICS o dedolarizáciu a expanziu je však už viditeľná hlavne na dominancii amerického dolára, ktorý môže byť v dôsledku dedolarizácie ohrozený.

Mohlo by ťa zaujímať: Z BRICS sa môže stať nová superveľmoc – ako ohrozuje súčasné postavenie dolárovej ekonomiky?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.