Slováci, otvárajte peňaženky. Plošné dotovanie cien energií pre domácnosti zrejme skončí

  • Na konkrétne čísla si Slováci ešte počkajú.
  • Regulačný úrad obvykle oznamuje konečné ceny na konci každého roka.
Ekonomika Plošné dotovanie cien energií pre domácnosti zrejme skončí
Plošné dotovanie cien energií pre domácnosti zrejme skončí. Zdroj: Shutterstock.com/Zvone, natasaelena
BITmarkets BITmarkets

Minister financií Ladislav Kamenický naznačil, že v nasledujúcom roku pravdepodobne nebude existovať štátna plošná dotácia na ceny energií pre domácnosti. Spolu s regulačným úradom pracujú na nástrojoch, ktoré by mohli zmierniť prípadné nárasty v účtoch za energie. Informuje o tom portál Správy RTVS.

Vláda minula v minulom roku takmer dve miliardy eur na znižovanie cien plynu a elektriny pre domácnosti. V prvých troch mesiacoch tohto roku išlo o ďalších 400 miliónov eur. Od budúceho roka by však pomoc už nemusela byť potrebná.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyjadril nádej, že pozitívne trendy v energetickom sektore budú pokračovať a nebudú potrebné opatrenia v oblasti energetickej pomoci. Verí, že nedôjde k extrémnemu zvýšeniu cien o 120 percent, o ktorom sa predtým hovorilo.

Ceny energií

Plošnému dotovaniu cien energií pre domácnosti dajú Slováci v budúcom roku zrejme zbohom. Zaujíma vás, ako budú vyzerať nové ceny?

Ako sa približne zvýšia ceny?

Slovenské domácnosti energie nakupujú od dodávateľov, ktorí elektrinu a plyn kupujú na burzách.

„V súčasnosti máme elektrinu zahrnutú v cenách účtovaných domácnostiam vo výške 61 eur za megawatthodinu. Po uplynutí 6-mesačného referenčného obdobia dosahuje index URSO hodnotu 100 eur za megawatthodinu, uviedol analytik Radovan Potočár zo stránky energie-portal.sk.

Toto je odhad ceny, ktorý analytik predpokladá pre nasledujúci rok. Štát by mohol získať cenovo výhodnú elektrinu od Slovenských elektrární. Zatiaľ však nie je známe, či ministerstvo hospodárstva túto možnosť využije.

Potočár ďalej ozrejmil, že v prípade plynu sú ceny pre domácnosti na úrovni 25 eur za megawatthodinu.

„Cenový index počas posledných šiestich mesiacov dosiahol okolo 38 eur za megawatthodinu. To znamená, približne o polovicu viac v porovnaní s tým, čo sa v súčasnosti účtuje domácnostiam,” dodal odborník.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Konkrétne sumy budú známe neskôr

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví uvažuje o možnosti zmiernenia nárastu cien energií pre domácnosti v budúcom roku prostredníctvom zmeny referenčného obdobia. Tento krok by spočíval v úprave vzorca, na základe ktorého sa stanovujú ceny pre konečných odberateľov, pričom by sa vynechali mesiace, kedy boli elektrina a plyn drahšie.

„Momentálne pripravujeme nové cenové vyhlášky, ktoré budú účinné od 1. júla tohto roka. Tieto vyhlášky by mali pozitívne ovplyvniť ceny elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a zabezpečiť stabilitu na trhu pre všetkých jeho účastníkov,” povedal hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

„V prípade akéhokoľvek nárastu budeme preferovať cieľovú pomoc pre ľudí v núdzi,” dodal Kamenický.

Konkrétne ceny pre domácnosti budú známe až po ukončení procesu stanovovania cien. Regulačný úrad obvykle oznamuje konečné ceny na konci každého roka.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Správy RTVSTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.