Brave: Prehliadač zameraný na bezpečnosť zažíva rapídny rast

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zabezpečenie a súkromie býva pri krypte jednou z najčastejších otázok. Pochopiteľne, používatelia kryptomien vyžadujú vyššiu mieru zabezpečenia svojich údajov než býva bežné pre ostatných. Aj preto sa teraz, po zmene pravidiel prehliadača Chrome od Googlu, mnoho z nich rozhodlo prejsť na konkurenčnú aplikáciu – Brave.

Mnohí z vás mohli v poslednej dobe zaznamenať zmenu vo svojom prehliadači Chrome (ak ho používate). Súčasťou aktualizácie však nie je iba zmena vzhľadu, ktorá je viditeľná na prvý pohľad. Naopak, tak trochu v tichosti bola do aktualizácie zahrnutá aj zmena podmienok ochrany súkromia. Podľa nových pravidiel je používateľ nútený prihlásiť sa do prehliadača Chrome, ak sa chce prihlásiť napríklad do služby Gmail či do cloudového úložiska Drive. To oprávňuje Chrome k odoslaniu vašej internetovej histórie Googlu a následne históriu synchronizovať naprieč všetkými aplikáciami od Googlu v ostatných zariadeniach. A to aj napriek tomu, že má používateľ synchronizáciu vypnutú.

Odporúčame: UNICEF sa kryptomien nebojí

Nechcená, nútená synchronizácia dát

Zmenu zaznamenal Matthew Green, vedecký pracovník na projekte Zcash a profesor na univerzite Johns Hopkins, ktorý na blogu napísal, že zmena bola pre bezpečnosť používateľov a súkromie natoľko znepokojivá, že prehliadač Chrome už nebude používať. Green sa k nej vyjadril nasledovne:

Spoločnosť Google zmenila proces súhlasu s nahrávaním dát z niečoho dobrého, teda, že som sa musel naozaj prihlásiť do účtu Googlu a následne do prehliadača Chrome, na niečo potenciálne veľmi zlé. To, čo som predtým musel urobiť vedome, môžem teraz urobiť jedným kliknutím, ktoré však nemusí byť tak zamýšľané či chcené. A bez ohľadu na to môže nastať situácia, kedy používateľ povolí spoločnosti Google prístup k jeho údajom bez toho, aby si to prial.”

Brave: Webový prehliadač pre odvážnych, či opatrných?

Zmena politiky spoločnosti Google ohľadom ochrany súkromia v rámci ich prehliadača Chrome vyvolala vlnu nesúhlasu. Rovnako tiež značný odliv používateľov známeho a obľúbeného prehliadača, čo predstavuje príležitosť pre spoločnosti zaoberajúce sa ochranou súkromia. Jednou z nich je aj Brave, ktorá získala užívateľskú základňu 4 miliónov používateľov. Oproti mesiacu júl ide o nárast približne o milión používateľov. Napríklad, na platforme Android má aplikácia desať miliónov stiahnutí. Založená bola zakladateľom spoločnosti Mozilla Brendanom Eichom a financovaná pomocou ICO.

Prehliadač Brave má za cieľ “obnoviť web” tým, že zablokuje reklamy vo východiskovom nastavení a namiesto toho dáva používateľom možnosť prihlásiť sa k reklamám, ktoré oni sami uznajú za vhodné. Rovnako ich pri pohybe na sieti nesledujú a nevyužívajú ich dáta na získavanie “lepších” reklám. Podľa tvrdení tvorcov tiež poskytne vydavateľom a tvorcom obsahu vyššie podiely z príjmov než v súčasnej dobe.

Platby za reklamy sú realizované pomocou Basic Attention Token (BAT), teda ERC-20 tokenu vydaného prostredníctvom Brave ICO, počas ktorého vybrala spoločnosť 36 miliónov dolárov. Vzhľadom na to, že väčšia vydavateľov sa nechce obťažovať s držaním a prevádzaním kryptomien, nadviazala spoločnosť Brave spoluprácu s platformou Uphold, ktorá tokeny automaticky prevádza do miestnej fiat meny, podľa vydavateľov reklám.

Okrem Upholdu oznámila minulý týždeň spoločnosť Brave aj partnerstvo s blockchainovým startupom Civic. Ten bude mať na starosti autorizáciu platieb, avšak vydavateľom umožní tiež uchovávať kryptomeny v externej Ethereum peňaženke, namiesto tej, ktorá je používateľom dostupná priamo v prehliadači.

Prehliadač je postavený na open-source projekte Chromium. Na tom paradoxne beží tiež známy Chrome. Ich vzhľad a funkcie sú teda veľmi podobné. To by však mohlo používateľom pri prechode z Chromu na Brave prísť vhod a rovnako by podobnosť mohla prilákať viac používateľov. Tí totiž okrem bežných funkcií, ktoré už poznajú z Chromu, získajú tiež brilantné zabezpečenie.

Záver: Ochrana súkromia na hrane

Ochrana súkromia a zabezpečenie dát na internete býva nielen v poslednej dobe horúcou témou. Stačí si spomenúť na kauzu úniku osobných dát zo sociálnej siete Facebook. Spoločnosť Brave tak nevytvára iba alternatívu k prehliadačom ako Firefox či Chrome, ale bojuje tiež za ochranu súkromia a dát používateľov. Okrem iného tiež aj právnou cestou a napríklad práve so spoločnosťou Google. Ako uviedol portál CNN, Brave podal na Google dve sťažnosti za porušenie európskeho nariadenia GDPR. Okrem toho, v Nemecku a Francúzsku prestali využívať vyhľadávač spoločnosti Google ako východiskový nástroj prehliadača. Bol nahradený vyhľadávačom Qwant, ktorý sa podobne ako Brave zameriava práve na ochranu súkromia a osobných dát.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.