Blockchain už nie je in, nastupuje DLT

Analýzy Je DLT skutočne nástupca blockchainu?
Je DLT skutočne nástupca blockchainu? Zdroj: shutterstock.com/ArtemisDiana
BITmarkets BITmarkets

Podľa najnovšieho prieskumu už k úspechu zďaleka nestačí, že má firma alebo startup v názve alebo podnikateľskom pláne slovo blockchain. Naopak, slovo blockchain bolo v posledných niekoľkých rokoch natoľko nadužívané, že už prestáva byť tzv. „buzz-word”.

Blockchain vs. DLT

Po obrovských očakávaniach, ktoré s touto technológie boli spájané, sa niektoré firmy začínajú od používania (až nadužívania) slova blockchain odvracať a namiesto toho používajú skratku DLT – Distributed Ledger Technology, čo sa dá preložiť ako technológia distribuovaných záznamov.

Mohlo by vás tiež zaujímať: ICO Radix – nová technológia, ktorá môže nahradiť blockchain

Negatívne konotácie?

Hoci je blockchain dôležitou novou technológiou, niektoré firmy preháňajú jeho užitočnosť alebo proste premenujú existujúce služby. Podľa výsledku prieskumu prevedeného firmou Forrester Research môže byť výraz blockchain v určitých kruhoch spájaný s negatívnym kontextom podnikania bez pravidiel a regulácií v oblasti kryptomien, kde bolo zaznamenaných mnoho podvodov.

K téme sme tiež písali: Ako sa chrániť pred nástrahami v kryptosvete

Niektoré spoločnosti tak dávajú prednosť práve skratke DLT, aby sa vyhli spojeniu s kryptomenami.

Paralely s online nákupmi

Prieskum ďalej varuje pred porovnávaním technológie blockchain/DLT s inými prevratnými technológiami, ako sú napríklad online nakupovanie alebo technológia cloudu. Tieto technológie sa tiež stali predmetom nerealistického očakávania a veľkej podnikateľskej horúčky (pamätáte si na prudký nárast e-shopov rôzneho druhu?), než sa neskôr stali niečím úplne normálnym. Martha Bennettová, analytička spoločnosti Forrester a spoluautorka prieskumu, varovala, že táto paralela nie je dokonalá, pretože blockchain/DLT vyžaduje určitú úroveň spolupráce medzi spoločnosťami, ktorú tieto ostatné technológie nepotrebujú.

Bennettová uviedla:

„Síce existujú určite spoločné prvky, ale hlavný rozdiel spočíva v tom, že napríklad pri online obchodovaní sa môže jedna spoločnosť ako Amazon alebo eBay usilovať o to, aby uskutočnila veľkú zmenu. Blockchain je iný, ide o ekosystémovú hru.”

Budúcnosť v tokenizácii

Správa tiež predpovedá, že v najbližšej budúcnosti sa najinovatívnejšie práce na blockchaine budú zameriavať na tokenizáciu. Táto tokenizácia, ktorá už nezahŕňa kryptomeny, už získava obľubu napríklad v oblasti nehnuteľností. Spoločnosti ako Harbour používajú distribuovanú knihu na rozdelenie vlastníctva nehnuteľností novými spôsobmi.

Čo hovorí ujo Google

Čo sa týka použitia výrazu „blockchain”, obhajcovia „DLT” zatiaľ čelia presile. Vyhľadávanie Google pre „blockchain” vracia 215 miliónov výsledkov, zatiaľ čo „DLT” vracia iba 1,3 milióna.

Záver

Myslíte, že sa časom pozornosť presunie z blockchainu na DLT? Alebo ide iba o hru so slovíčkami? Podeľte sa o svoj názor v komentároch pod článkom, alebo na našej FB stránke.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Zdroj:
Fortune.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.