Trading boti – fungujú naozaj tak, ako čakáte?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O tzv. „trading bots”, robotoch pre obchodovanie, sa momentálne hovorí v kryptokomunite pomerne často. Napríklad Bitfinexed vidí za všetkým botov a obchodníci s kryptomenami sa chvália tým, koľko im ktorý bot vynáša. Nie je pochýb o tom, že činnosť botov je veľmi reálna. Ale vyplatí sa?

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Denisa.

Ako tzv. trading boti fungujú?

Existuje niekoľko typov trading botov, ktoré využívajú rozdiely v cenách medzi burzami. Cena Bitcoinu sa obvykle líši burzu od burzy. Napríklad Bitstamp typicky vykazuje o niečo nižšiu cenu než Bittrex. Pohyby Bitcoinu a ďalších kryptomien sú vždy burzami vzájomne kopírované, takže pokiaľ napríklad cena BTC vzrastie v dôsledku masívnej objednávky na Binance, môžete sa staviť, že ostatné burzy budú čoskoro nasledovať. Boti pracujú tak, že profitujú z oneskorenia, spôsobeného potrebou aktualizácie cien na všetkých burzách.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si vybrať burzu

Ako používať botov?

Aby ste však získali akýkoľvek hmatateľný zisk z obchodovania, v ideálnom prípade potrebujete vlastniť nejaké množstvo kryptomeny. Pokiaľ chcete používať botov, budete potrebovať mať napríklad BTC uložené na viac burzách, ktoré sú pripojené k vášmu botovi pomocou rozhrania API. Aj keď máte zdravé portfólio tokenov, návratnosť môže byť veľmi malá. Skúsený vývojár a obchodník s kryptomenami napríklad uvádza, že Hass bot, ktorý používa, môže za deň zarobiť až 0,26 BTC (2 tis. USD) s použitím 9 BTC napríklad tak, že využíva pohyb trhu, ale potom dodá, že nepoužíva štandardného bota, ale s nejakými úpravami a varuje, že je to „len pre skúsených obchodníkov”.

Pozor na podvodné projekty

Došlo k tomu, že sa objavilo množstvo projektov, ktoré sľubujú „inteligentnejšie obchodovanie založené na algoritmoch poskytovaných prostredníctvom AI a strojového učenia” alebo niečo v tomto zmysle. Tieto systémy taktiež využívajú robotov, ale ich tvrdenie o ziskovosti musí byť ešte preukázané. Pokiaľ by jedna z týchto nových platforiem dodávala trvalé vysoké výnosy, kryptoobchodníci by na takýto projekt leteli ako včely na med, čo sa zatiaľ ešte nestalo.

Dávajte si ale pozor, pokiaľ chcete niektorého bota vyskúšať, väčšina je buď veľmi zaspamovaná alebo ide rovno o podvod.

Tip redakcie: Kryptomeny s pasívnym príjmom – seriál

Sú boti naozaj pre vás?

Realita je taká, že boti sú obchodnými nástrojmi skôr než pracovnými silami, ktoré prevádzajú ziskové obchody vo vašom zastúpení. Pri používaní botov sa taktiež odkrývajú hackerom a podvodným vývojárom vaše zraniteľné miesta behom bleskových zmien cien, z čoho môžu ľahko zlikvidovať celé vaše portfólio.

Ak chcete vidieť výnosy, musíte byť podľa vyjadrení skúsených traderov už predtým pohodlne v zisku a mať povedomie o rôznych stratégiách.

Možno povedať, že najlepší boti sú takí, o ktorých ste nikdy nepočuli a nikdy vám nebudú ponúknutí. Pokiaľ máte záujem o vyskúšanie nejakého trading bota, skúste to najprv s veľmi malou čiastkou v BTC alebo s tzv. „shitcoins”. Buďte skeptickí, obzvlášť pokiaľ niekto bude tvrdiť, že bot poskytne zaručené výnosy, a buďte najviac skeptickí v prípade, keď obchodník tvrdí, že dosiahol svoj zisk len s pomocou tohto bota.

Záver

Dokonca i keď nájdete bota, ktorý prináša skromné výnosy, môžete sa skúsiť opýtať samých seba: Čo by ste mali radšej – bota, ktorý môže každý týždeň urobiť z 5 BTC celkom 5.1 BTC alebo slobodu mať 5 BTC pre investovanie, napríklad vrámci jednodennej obchodnej stratégie? Boti môžu urobiť veľa, ale nemôžu vynahradiť spracovanie fundamentálnej analýzy, súhrn najnovších správ, znalostí z vnútorných zdrojov a množstvo ďalších faktorov, ktoré spôsobujú pohyby na trhoch.

Ak chcete pomoc pri obchodovaní s kryptomenami? Jednoznačne odporúčame web Trading11.com, kde nájdete profesionálne technické analýzy, rozbory nových projektov a kurzy obchodovania.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.