Austrália pracuje na národnom blockchaine a použije technológiu od IBM

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Austrálska federálna agentúra pripravuje národný blockchain, ktorý umožní podnikom uskutočňovať transakcie založené na smart kontraktoch.

Organizácia vedeckého a priemyslového výskumu (CSIRO) v stredu uviedla, že jej výskumná skupina Data61 spolupracuje s advokátskou kanceláriou Herbert Smith Freehills a IBM, aby uskutočnila pilotnú prevádzku novej platformy nazvanej Austrálsky národný blockchain (ANB).

Platby sa budú môcť vykonávať samé

Technológia má umožniť podnikom automatizovať transakcie na základe dopredu definovaných právnych termínov, navrhnutých tak, aby vyhovovali austrálskym predpisom – zakódované do inteligentných zmlúv (SMART kontraktov) na báze blockchainu od IBM.

Schéma vytvorí inteligentné zmluvy, ktoré budú schopné zaznamenávať externé zdroje dát, napríklad zariadenia z internetu vecí (IoT). Transakcie alebo pokyny sa budú môcť samé vykonať, akonáhle budú splnené stanovené podmienky.

Vyložíte tovar a ihneď dostanete peniaze

“Napríklad snímače staveniska by mohli zaznamenať čas a dátum dodávky, potom spustiť inteligentnú zmluvu (SMART kontrakt), a vykonať okamžitú úhradu.

Pilotná prevádzka by mala začať do konca roka 2018. Organizátori plánujú pozvať regulátorov, banky, advokátske kancelárie a ďalšie podniky v krajine, aby sa zúčastnili. Nakoniec sa budú môcť k sieti pripojiť austrálske spoločnosti.

Celá táto iniciatíva pramení z nedávneho prieskumu spoločnosti Data61 v roku 2017, kedy vedecký pracovník Dr. Mark Staples povedal, že distribuovaná kniha je “významnou príležitosťou pre Austráliu, aby mohla zvýšiť produktivitu a podnietila miestne inovácie”.

Spoločnosť CSIRO uviedla, že má v úmysle spustiť technológiu taktiež na ostatných trhoch, pokiaľ sa pilotný test ukáže ako úspešný.

Záver

Pilot by sa mal čoskoro uskutočniť. Držíme palce a o jeho stave vás budeme informovať. Naposledy sme o reálnom použití blockchainu písali v súvislosti s letectvom. Pozrite sa, ktoré giganty už na ňom fungujú, aspoň z časti.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Dariusz M.

Zdroj: coindesk.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.