Sú ICO mŕtve? Opak bude pravdou

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zatiaľ čo na konci minulého roku sa mohli investori do ICO radovať, pretože takmer každé ICO získalo na cene, dnes uspejú len tie najlepšie projekty. V poslednej dobe sa tak rozprúdila diskusia, či sú ICO mŕtve. Odpoveďou je nie. Výrazne sa však zmení ich nátura.

Koniec ICO horúčky?

V nasledujúcich riadkoch by som rád vysvetlil, prečo si myslím, že ICO nie sú na konci svojej existencie, prečo som presvedčený, že ich čas ešte len príde a nakoniec, ako sa zmení podstata ICO v budúcnosti. Každý, kto sa pohybuje v kryptopriestore, si všimol, že cena kryptomien sa hýbe v nadväznosti na BTC. Ak klesá BTC, klesá všetko. A ak BTC stúpa, rastie takmer všetko.

Dôvodom, prečo sa ICO horúčka ešte vráti, je fakt, že vznikajú nové projekty, ktoré sa poučili z chýb tých starších a mnohokrát sú veľmi nádejné. Na trh sa dostanú s objemami v radoch jednotiek či desiatok miliónov. Ak BTC stúpa, potom budú stúpať aj tieto projekty a vďaka nízkemu marketcapu budú rásť omnoho radikálnejšie. To priláka rizika chtivých hráčov. Hoci sa dnes neoplatí investovať do takmer žiadnych ICO, ich doba príde s ďalším bull runom.

Navyše, sme stále na začiatku technologickej revolúcie. Ak porovnáme dnešný stav s internetovou bublinou, tak sme naozaj na začiatku (praskla na 7 biliónoch dolárov). Vtedy ešte neexistoval Google či Facebook a Amazon bol v plienkach. Preto sa dá očakávať, že nový Google ešte vôbec nemusí ani existovať.

Tokenizovaná ekonomika

Väčšina ICO, ktoré dnes vychádzajú, má hodnotu v samotnom tokene. Je to v podstate stávka na to, že daný token sa stane používaným platidlom v rámci decentralizovaného ekosystému. Tento model pravdepodobne skôr či neskôr zanikne (rozhodne sa pre tento priestor zmenší). Lenže to nie je jediné využitie ICO.

Kryptomenové mince totiž nemusia nutne fungovať ako klasické platidlo, ale môžu mať oveľa bližšie k akciám. A už teraz sa vie, že mnoho známych projektov chce tokeny používať ako akcie. Nedávno skončilo ICO Neon Exchange, ktorého token má jednu hlavnú úlohu. Tou je vyplácanie ziskov tejto burzy. Držitelia tokenu tak každý mesiac dostanú časť zárobku.

Lenže to je iba prvý krok v decentralizovanom svete. Predstavte si, že máte skvelý plán na vytvorenie továrne na hračky. Chýbajú vám však peniaze a pre banku je to príliš riskantné. Kickstarter nepomôže, pretože ľudia z Kickstarteru nedostanú nič na oplátku. A pokiaľ nepoznáte niekoho zo Silicon Valley a venture kapitálových spoločností, ste nahraní.

A práve toto zmení budúca podoba prvotných ponúk mincí. V podstate bude možné vytvoriť tokenizovanú akciu, ktorá poskytne majiteľovi spôsob, ako financovať svoje podnikanie a používatelia získajú spôsob, ako investovať do zaujímavých projektov v reálnom svete. K tomu sú samozrejme potrebné prísnejšie regulácie, inak sa bude opakovať to, čo sa deje aj teraz. Ohromné množstvo podvodníkov vás bude chcieť okradnúť o peniaze.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.