Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz.
Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz. Zdroj: shutterstock.com/OHishiapply

Ako som spomínal už v prvom článku tento týždeň, harmonické patterny budú peklo. A ja som si tým svojím prešiel už dnes, a to pri skúške toho vôbec najjednoduchšieho patternu (AB=CD). Mám pocit, že po 6 týždňoch denného venovania sa tomuto kurzu, som skutočne prvýkrát neprešiel „skúškou”. Aj napriek tomu sa však s vami podelím o svoj pokus.

BTC/USD – Bitcoin za 12 000 dolárov

Ako som už v úvode poznamenal, táto analýza môže byť na míle vzdialená skutočnosti. Avšak rozhodol som sa, že to aspoň vyskúšam. Veď ako všetci dobre viete, som nováčik, a tak je jasné, že sa budem mýliť (aj keď dúfam, že počet chýb bude minimálny).

Keďže som tento týždeň neobdržal žiadne špeciálne požiadavky na menové páry, pozrieme sa na klasiku Bitcoinu voči doláru. Dá sa na ňom nájsť harmonický pattern AB=CD alebo nám tento indikátor aktuálne neslúži vôbec na nič?

Zdroj: tradingview.com

Tak z tohto pohľadu to vyzerá, že AB=CD pattern môže mať pre nás pripravené celkom milé prekvapenie. Všetky pravidlá, ktoré sme si povedali včera, platia, a ako je vidno na grafe, Bitcoin sa z bodu D dostal krásne na hladinu 0.382 (pokiaľ si dobre pamätáte, tak ide o prvý target, kde sa oplatí predať polovicu pozície a zmeniť stop-loss na bod D).

Andrej Kalvoda rovnako spomínal, že po dosiahnutí tejto hladiny, môže prísť retracement. A presne to sa stalo. Cena z hladiny 0.382 (10 960 dolárov) klesla a aktuálne stále klesá. Avšak po konci tohto retracementu môže prísť útok na druhú podstatnú hladinu, a tou je level 0.618. Ten sa aktuálne nachádza na úrovni takmer 11 950 dolárov. Cena by sa tak mohla snažiť dostať z krátkodobého hľadiska niekde do oblasti modrého obdĺžnika.

Tento pohľad by mohli podporiť aj stále klesajúce objemy (najmä sell volumes). Bulls by sa tak mohli dostať do hry už čoskoro, a práve preto by mohol byť tento scenár čoskoro v hre.

BTC/USD – Bitcoin za 7 000 dolárov

Toto sme tu ešte nemali. Idem sa totiž pozrieť na ten istý menový pár, pomocou tých istých indikátorov, ale skúsim dôjsť k opačnému záveru. Je aktuálne možnosť toho, že Bitcoin nepôjde na 12 000 dolárov, ale niekde oveľa nižšie?

Zdroj: tradingview.com

Čo myslíte, môže sa nám formovať aj takýto pattern? Vylúčiť to, žiaľ, určite nemôžeme, a tak Bitcoin môže aktuálne smerovať až ku hranici 7 000 dolárov. Až tam by mohol byť bod D (na základe Fibonacci Extension). Ak bude tento pattern teda validný, tak sa pozeráme aktuálne na pád v hodnote okolo 2 700 dolárov (z aktuálnej hodnoty).

Po dosiahnutí bodu D by však platili rovnaké pravidlá a stratégia, ako v predošlom prípade. Nastaviť prvý target na 0.382 (9 420 dolárov – modrý obdĺžnik) a druhý target na 0.681 (10 870 dolárov – žltý obdĺžnik). Stop-loss by išiel niekde pod hranicu 7 000 dolárov (level 6 980 dolárov sa z minulosti javí ako pomerne podstatný).

Záver

Tento článok určite nemá slúžiť ako nejaká predikcia, investičná rada alebo analýza typu „buď pôjdeme hore, alebo dole”. Má ísť najmä o precvičenie si nového indikátora, ktorý sme sa učili v našom denníku. Je ním harmonický pattern AB=CD. Neviem ako vy, ale mne samotnému táto skúška ukázala, že tomuto patternu ešte vôbec nerozumiem a budem musieť na ňom poriadne popracovať. Ako ste na tom boli vy? Vedeli ste nájsť AB=CD na grafoch úplne hravo?