V našom „Fibonacci týždni“ pokračujeme aj naďalej. Stále je totižto veľa vecí, ktoré sa môžeme o tomto indikátore naučiť (a o mnohých ďalších, ktoré sú s ním spojené). Práve preto sa dnes budeme učiť o indikátore zvanom „Fibonacci Extension“. Ešte ste o ňom nepočuli? To vôbec nevadí, pretože tento článok vám vysvetlí úplné základy k obchodovaniu tohto indikátora.

Čo je Fibonacci Extension?

Opäť tu máme indikátor, ktorý je založený na Fibonacciho postupnosti a pomeroch, a funguje výborne najmä kvôli trhovej psychológii. Fibonacci Extension však slúži na určenie, kedy z trhu vystúpiť. Dalo by sa povedať, že ide sčasti aj o „opak“ Fibonacci Retracementu (berte to však s veľkým odstupom), pretože ten nám väčšinou poukazuje na to, kedy máme do trhu vstúpiť. Rovnako však treba podotknúť, že spolu fungujú tieto dva indikátory naozaj veľmi presvedčivo.

Podobne ako Fibonacci Retracement, aj Fibonacci Extension má niekoľko hlavných hladín. Medzi tie najzákladnejšie a najpodstatnejšie patria 50 %, 61,8 %, ale aj 100 % a 123,8 %. Samozrejme, že ich je viac, no práve tieto štyri sú z psychologického hľadiska pravdepodobne tie najpodstanejšie. Trh sa pri nich zvykne najčastejšie otáčať a reagovať na ne.

Ako zakresliť Fibonacci Extension na grafe?

Na graf sa zakresľuje nasledovne. Podobne ako v prípade Fibonacciho Retracementu, začíname označením dna (1.klik). Následne označíme úplný vrchol (opäť tak isto ako v prípade Fibonacciho Retracementu – 2.klik). No a potom príde ten tretí a najpodstatnejší „klik“. Ten dáte na úroveň, na ktorej nastal odraz ceny smerom na hor.

Nad sviečkovým grafom sa vám následne objavia Fibonacci extension levely (50 %, 61,8 % atď.) a to je presne to, čo chcete. Veľa z týchto levelov vám totiž naznačí, kedy by ste mali vystúpiť z vašej long pozície. Jakub takisto zdôrazňuje, že Fibonacci extension fungujú výborne v spojení s Elliott Waves, o ktorých sa budeme učiť už čoskoro. Takisto majú veľmi pekne fungovať v spojení so supportmi a rezistenciami, avšak Fib Extension môže byť vo veľa prípadoch dôležitejší indikátor.

Využitie Fibonacci Extension pri ATL

Veľmi zaujímavé je využívať Fibonacci Extension pri ATL (All time low). Niekoľko altcoinov sa v takýchto hodnotách nachádza najmä voči Bitcoinu aj aktuálne a preto pozorne počúvajte.

Cena altcoinu výrazne klesá dole a dostáva sa na hodnoty, kde ešte nikdy nebola. To znamená, že žiadne supporty a rezistencie neviete určiť. A práve vtedy môžete použiť Fibonacci Extension (pri downtrende ako indikátor na short a následne otočenie trendu).

Pokiaľ chcete dostávať kvalitné analýzy od profesionálnych traderov, odporúčam sledovať stránku trading11.com, kde nájdete skvelé a najmä aktuálne analýzy každý jeden deň.

Pýtate sa, ako? Presne naopak, ako to bolo pri longu. Čiže v tomto prípade si označíte prvým klikom vrchol, kde končil rast a začalo sa klesať. Potom si označíte najnižší bod, ktorý klesanie dosiahlo (potom prišiel opäť menší rast). A následne označíte hladinu, na ktorej sa graf začal opäť otáčať naspäť dole. Pod grafom sa vám tak opäť zobrazia Fibonacci Extension levely, ktoré v danom prípade môžu slúžiť ako prípadne body odrazu a otočenia trendu smerom nahor.

Záver

Dúfam, že aj tento článok vás opäť posunul ďalej na našej spoločnej ceste k „profesionálnemu tradingu“. K tomu nám však chýba ešte veľa. Veľa indikátorov, veľa desiatok (stoviek až tisícok) hodín strávených za grafmi kreslením indikátorov, ktoré sme sa doteraz naučili. A dnes sme k nim pripojili indikátor Fibonacci Extension, ktorý je ideálnym doplnkom k indikátoru Fibonacci Retracement. No a zajtra, zajtra si ešte raz povieme čo-to o Fibonacciho postupnosti a dôležitosti aj pre svet obchodníkov a traderov, ale aj pár zaujímavých psychologických typov pre každého, kto chce tento indikátor používať.

Čo čítať ďalej?

Dôvody, prečo pôjde Bitcoin ešte nižšie – Fibonacci Retracement – Skúška 5. týždeň

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of