Včera som už čo-to povedal o Fibonaccim. Najmä teda o Leonardovi Fibonaccim, ktorý stál za úžasným objavom Fibonacciho postupnosti a pomerov, ktoré sa vyskytujú všade v prírode. Išlo teda o viac edukačný článok na tému Fibonacciho samotného. Avšak dnes už začneme s Fibonacciho Retracementom, ktorý je používaný tradermi po celom svete na dennej báze.

Čo je Fibonacci Retracement?

Prvý a pravdepodobne najpoužívanejší indikátor spojený s Fibonacciho levelmi je Fibonacci Retracement. Ide o indikátor, ktorý vám zobrazí rôzne úrovne (založené na percentách, ktoré som spomínal včera). Tie následne majú slúžiť ako najpodstatnejšie levely (supporty a rezistencie), kde sa cena môže otočiť.

Autor online kurzu, podľa ktorého sa spolu vzdelávame, Jakub Kraľovanský, tu upozorňuje na to, že tieto supporty a rezistencie sú veľmi dôležité z pohľadu trhovej psychológie. Ide teda o jeden z najpresnejších indikátorov, čo sa týka psychológie samotnej. Jakub pritom dodáva, že na hladiny danej Fibonacciho retracementom zvykne trh veľmi často reagovať.

Pokiaľ sa vám tento denník páči, tak neváhajte dať like na našu facebookovú stránku alebo dať odber na kryptomagazín.sk. Už zajtra totižto nájdete na našich weboch viac informácií nielen o Fibonacciho Retracemente. 

Fibonacci Retracement na Tradingview

Pokiaľ pracujete s Tradingview (čo ja vrelo odporúčam), tak sa k Fibonacciho levelom dostanete na ľavej lište v kolónke s názvom „pitchfork“ (zobrazená ako akási vidlica). Tam už okrem Fibonacciho retracementu nájdete aj iné indikátory spojené s touto fenomenálnou matematickou postupnosťou (Trend-base Fib Extension, Fib Speed Resistance Fan alebo napríklad aj Fib Time Zone). Samozrejme, že takýchto indikátorov je oveľa viac.

Pri nastaveniach tohto indikátora však ešte chvíľu pobudneme. Po vybratí Fibonacciho Retracementu sa totižto objaví niekoľko rôznych čiar (supportov, rezistencií, ktoré sú spojené s percentami). Prednastavené bývajú 100 %, 88,6 %, 78,6 %, 61,8 %, 50 %, 38,2 %, 23,6 % a 0 %. Počet týchto čiar si môžete samozrejme zredukovať alebo naopak navýšiť alebo ich farebne odlíšiť. To sa odporúča najmä pri 50 % a 61,8 % (golden ratio – zlatý pomer), na ktoré zvykne trh reagovať najviac a najčastejšie.

Ako používať Fibonacciho Retracement?

Asi najpodstatnejšia časť z dnešného článku a preto odporúčam čítať naozaj pozorne. Ako správne použiť Fibonacciho Retracement? Pri tomto indikátore v uptrende začnete tak, že určíte začiatok daného uptrendu (najnižšiu cenové hladinu). Po kliknutí sa vám objavia už vami zvolené hladiny. No a úroveň 0 % (najvyššie položenú čiaru) dáte na najvyššiu cenu, aká bola dosiahnutá v danom trende. Po druhom kliknutí sa vám tak Fibonacciho Retracement ustáli na grafe a vy sa podľa neho môžete následne zachovať.

Veľmi podobný postup je aj v downtrende. Najprv určite najvyšší point daného downtrendu (a jeden klik). Následne potiahnete Fibonacciho Retracement až k najnižšej cenovej hladine a opäť kliknete. Tu je však jedno veľké upozornenie! Fibonacciho Retracement vždy ťaháte zľava doprava. Nikdy nie naopak. Je jedno či je uptrend alebo downtrend, vy sa pri tomto indikátore hýbete rovnakým smerom.

Záver

Toľko zatiaľ k Fibonacciho Retracementu. Určite s ním však ešte nekončíme. Aby sme boli schopní všetky informácie spracovať, treba si to najprv poriadne vyskúšať priamo na grafoch. A na to nám bude slúžiť zajtrajšia skúška, v ktorej sa pozrieme iba na Fibonacciho Retracement. Pokiaľ teda máte nejaké špeciálne požiadavky na kryptomeny, na ktorých by ste chceli vidieť tento indikátor, tak sa o ne smelo podeľte dole v komentároch.

Čo čítať ďalej?

Jednoduchý, ale účinný indikátor pri obchodovaní – Bollinger Bands – Denník 4. týždeň

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rodan Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Rodan
Guest
Rodan

Prosim daj aktualny graf btc/usd a ukaz to na takomto priklade 😉 nech je sranda