Bitcoin vytvoril AB=CD pattern! Ako obchodovať túto formáciu?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pre pochopenie tohto patternu je potrebné si zopakovať Fibonacciho Retracement a Fibonacciho Extension. Viete, ako sa obchoduje pattern AB=CD? Ak nie, tak tento článok je pre vás ako stvorený.

Čo je harmonický pattern AB=CD

Ide o prvý, najjednoduchší prípad harmonického patternu, ktorý môžete nájsť na grafoch. Na rozdiel od väčšiny patternov, ktoré sú zložené z 5 bodov (X, A, B, C, D), AB=CD má iba 4 body (pochopiteľne body A, B, C, D).

Ako som už včera spomínal, tak aj pri tomto patterne sú pravidlá, ktoré sa musia striktne dodržiavať. Prvé z nich je, že nikdy neobchodujete tento pattern predtým, ako dosiahne bod D (pokiaľ nechcete obrovsky riskovať). Až potom, čo cena dôjde do bodu D (cenovú hladinu), sa oplatí vstúpiť do obchodu.

Tento pattern v bullish prípade vyzerá tak, že bod A je high, z ktorého cena padne do bodu B. Odtiaľ sa čiastočne odrazí naspäť smerom hore na retracement C (ktorý je pochopiteľne nižšie ako bod A). Následne cena padne do bodu D, ktorý musí byť nižšie ako bod B. A tu je druhé dôležité pravidlo.

Veľkosť úsečky (cenová vzdialenosť) z bodu A do B musí byť taká istá ako z bodu C do D. Ide však o cenový rozdiel (nie časový). Daný pattern je napríklad validný aj v prípade, keď cena spadla z A do B o 50 dolárov za jeden deň a z C do D spadla o 50 dolárov za 4 dni. Ide vám teda iba o to, že cena musí klesnúť o rovnakú hodnotu (ale čas môže byť rôzny). Samozrejme, že ideálne by bolo, keby bol rovnaký aj čas.

Kapitalizácia Bitcoinu už dosiahla historické maximum! Takže teraz ideme dole?

Ako si pomôcť s Fibonacciho indikátormi?

Pri AB=CD patterne si viete pomôcť Fibonacciho Retracementom. Pokiaľ ho zobrazíte na tope a potiahnete z bodu A do bodu D (ktorý by mal byť na úrovni 0), tak budete sledovať najmä 2 hladiny. Prvá je 0,382 a druhá je na hranici 0,618. Ako však pomocou nich obchodovať?

Pri 0,382 je stratégia pomerne jednoduchá – po dosiahnutí tohto levelu predať 50 % pozície a stoploss zmeniť na vstupnú pozíciu – čiže na cenu, aká bola presne na bode D. V prípade 0,618 potom ostáva už iba predať zvyšok celej pozície. Target sa však oplatí dávať čiastočne pod 0,382 a 0,618, aby bola istota, že sa vaša pozícia naozaj zobchoduje.

Jedným z posledných pravidiel je, že stoploss ide pod bod D. Ako veľmi chcete riskovať, je samozrejme na vás samotných, ale RRR (Risk:Reward Ratio) by malo samozrejme dávať zmysel. Stoploss sa potom následne mení po dosiahnutí prvého target (levelu 0,382).

Predĺžený AB=CD pattern

Bod D môže končiť nielen na Fibonacci Extension leveli 1 (100 %), ale takisto môže ísť až na 1,272 (127 %) alebo 1,414 (141 %). V krajných prípadoch môže tento cenový level dokonca padnúť až na 1,618 (168 %). Práve z tohto dôvodu sa AB=CD pattern obchoduje až v momente, keď je s bodom D spojená aj výrazná cenová akcia (ako napríklad vysoký objem). Bez toho sa vstupovať do patternu AB=CD nemá.

Ďalšou nevýhodou tohto patternu je, že môže mať naozaj veľa možných vstupov (a to najmä kvôli predĺženému Dčku, ktoré neskončí na 100 %, ale padne nižšie). Ak by ste teda chceli vstúpiť v ideálnom čase do tradu, museli by ste buď mať nastavených veľa limitiek (čo je obrovský risk), alebo neustále sedieť za počítačom, čo je zase extrémne časovo náročné. Andrej Kalvoda ešte uviedol, že aj práve kvôli týmto dôvodom on harmonický pattern AB=CD veľa neobchoduje.

Kapitalizácia Bitcoinu už dosiahla historické maximum! Takže teraz ideme dole?

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.