Bitcoin má nelichotivú bilanciu v objemoch obchodov
Bitcoin má nelichotivú bilanciu v objemoch obchodov. Zdroj: Shutterstock.com/rzoze19

Sektor kryptomien do dnešného dňa neprešiel riadnou reguláciou, čo vystavuje investorov hrozbe manipulácie s trhom. Jedným zo spôsobov, ako burzy umožňujú veľkým investorom manipulovať s cenou, je tzv. „wash trading“.

Bitcoin a wash trading

Podľa najnovšej analýzy je viac ako polovica z celkového počtu obchodov s Bitcoinom na burzách falošná. Tento proces sa nazýva „wash trading“. Je to v podstate falošný objem obchodov na jednotlivých burzách.

S prieskumom tohto fenoménu prišiel ako prvý magazín Forbes. Celkovo sa prieskum týkal až 157 kryptomenových búrz. Záver analýzy ukázal nelichotivé výsledky. Až 51 % dennej obchodnej aktivity s BTC je falošnej, ide v podstate o fiktívne obchody. Tieto fakty sú veľmi ľahko overiteľné. Forbes uvádza, že denný objem obchodov s Bitcoinom bol v júni na úrovni 128 miliárd dolárov. To je však až o 51 % menej, ako bolo v skutočnosti nahlásené jednotlivými burzami. V realite to je až 262 miliárd dolárov. Pýtate sa, ako je to možné?

Uzatváranie alebo predstieranie uzatvárania transakcií s cieľom vytvoriť dojem, že sa uskutočnili nákupy a predaje bez toho, aby obchodník podstúpil trhové riziko alebo zmenil svoju trhovú pozíciu. To sa nazýva wash trading,“ uvádza Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures.

je viac ako polovica všetkých obchodov s Bitcoinom falošných?
je viac ako polovica všetkých obchodov s Bitcoinom falošných? Zdroj: Shutterstock.com/Photo Spirit

Prečítaj si tiež: Ethereum za 2000 dolárov v septembri? Komunita je optimistická

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Dominujú veľké burzy

Počet falošných obchodov sa, logicky, najviac prejaví na najväčších kryptomenových burzách, ako napríklad Binance či Bybit. Nedostatkom je slabý regulačný dohľad, ktorý by tomuto javu mohol zabrániť.

Ešte negatívnejšie výsledky zverejnila v marci 2019 spoločnosť Bitwise. Podľa vtedajších výsledkov bolo až 95 % objemu obchodovania s BTC falošných. Tento nelichotivý výsledok vrhá na sektor kryptomien zlé svetlo. Podobné výskumy totiž naznačujú, že väčšina obchodníkov či investorov nemá s pohybom ceny Bitcoinu nič spoločné.

Čítaj ďalej: Investori majú veľký záujem o kryptomenu XRP. Prečo?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance