Bitcoin má problém! Prebieha najväčší predajný tlak ťažiarov za 2 roky

Novinky
Ťažba BTC je nerentabilná. Zdroj: Shutterstock.com/Scharfsinn
BITmarkets BITmarkets

Trh zaznamenal najväčší jednodňový predajný tlak baníkov od januára 2021. Táto metrika pravdepodobne priamo reagovala na nedávny krach burzy FTX. Podľa údajov spoločnosti CryptoSlate predaj BTC stále nekončí a nejaví žiadne známky zastavenia.

V novembri 2022 dosiahla priemerná cena hashu 0,05 dolára. Stále nižšia cena Bitcoinu spôsobuje nerentabilné prostredie nielen pre malých baníkov, ale aj veľké spoločnosti. Trhová cena najväčšieho digitálneho aktíva sa medzitým v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 16 780 dolárov.

Ešte minulý rok vstúpilo na trh veľké množstvo ASIC minerov, ktoré baníkom spôsobili takú nízku návratnosť, akú vtedy nikto nečakal. Najnovší ASIC miner Bitmain S19Pro za približne 9 000 dolárov má dobu návratnosti 1 500 dní pri priemernej cene hashu 0,06 dolára.

Bitcoin: zostatky baníkov

Bitcoin: zostatky baníkov. Zdroj: Glassnode

Odlivy BTC aj na burzách

Podmienky pre baníkov sú neporovnateľne náročnejšie ako pred posledným bullrunom, keď sa návratnosť mnohých ASIC zariadení dokázala vyšplhať aj na pár mesiacov. Súčasný trend spojený so zvýšením nákladov na ťažbu prinútil baníkov predať svoje bitcoiny. Od začiatku novembra dochádza k masívnemu poklesu zostatkov v peňaženkách baníkov, ktoré sa dostali na úroveň z januára 2021.

Tento čistý odliv dokonale koreluje s posledným bitcoinovým prepadom. Navyše sa očakáva, že v najbližších mesiacoch bude opäť rásť cena energií, čo spôsobí ďalšiu negatívnu vlnu na trhu. Výsledkom je, že mnoho ťažobných spoločností ukončuje svoje aktivity spojené s ťažbou Bitcoinu.

Baníci nie sú jediní, kto sa zbavuje mincí. Svojich zostatkov na burzách sa zbavujú mnohí investori, ktorí reagujú na nedávne udalosti spojené s burzou FTX. Strach na trhu spôsobil masívne odlivy na burzách od 9. novembra až dodnes:

  • 9.11. – odliv 27 228 BTC
  • 10.11 – odliv 25 433 BTC
  • 11.11. – odliv 15 282 BTC
  • 12.11. – odliv 11 623 BTC
  • 13.11. – odliv 16 044 BTC

Ako vidíme, z búrz odišlo takmer 100 000 BTC len v priebehu 5 dní, čo je jasným znakom strachu na trhu. Odliv z peňaženiek búrz môže spôsobiť, že držitelia mincí v budúcnosti uprednostnia kontrolu nad svojimi financiami a osobné vlastníctvo súkromných kľúčov.

Mohlo by ťa zaujímať: Pozor! Po FTX má problém ďalšia kryptomenová burza Crypto.com. Hrozí scenár krachu?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: cryptoslateTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.