Bitcoin blockchain vyťažený ako počas hypu! – Poplatky nižšie vďaka SegWitu – Zachráni nás Lightning Network?

BITmarkets BITmarkets

Pamätáte sa ešte na časy, kedy boli najväčším problémom Bitcoinu vysoké poplatky? Časy hypu v roku 2017 sú už dávno za nami. Bitcoin odvtedy stihol dosiahnuť dno (dúfame) a už zase stúpa. V apríli sme zaznamenali neuveriteľný 43% rast a zdá sa, že v máji to nebude omoc horšie.

Bitcoin znovu ožil a spolu s ním aj vyťaženosť celej siete. Bloky sú prakticky plné a hlavný dôvod, prečo sa netrápime 30-eurovými poplatkami je SegWit. O SegWite sme naposledy písali dosť dávno. Táto technológia v roku 2017 spôsobovala veľkú kontroverziu medzi minermi.

Číňania ju nechceli podporiť, pretože sa snažili pretlačiť zväčšenie blokov. 1MB bloky Bitcoin skutočne obmedzujú. Nakoniec došlo k dohode. Na začiatku augusta 2017 sa aktivoval SegWit, o pár mesiacov neskôr malo prísť zväčšenie blokov na dvojnásobok. Číňania svoju časť dohody dodržali, zvyšok sveta sa na nich však nakoniec vykašľal a veľkosť blokov ostala nezmenená.

Dôvodov je veľa, a môžete si o nich prečítať v tomto článku:

Bitcoin Core vs. Big blockers – Všetky pre a proti – Prečo vlastne vznikol tento rozbroj v BTC komunite?

Záujem o Bitcoin podľa očakávania rastie a bloky sú už zase plné. Poplatky za poslanie transakcie taktiež rastú. Momentálne už priemerná cena transakcie dosiahla 1,15 $ a medián je cca 0,6 $. V budúcnosti môžeme očakávať ďalšie zvyšovanie, ale to je iba dobre.

Zachráni nás Lightning Network!

Viete že: Bitcoinom cez Lightning Network zaplatíte už aj v Amazone!

Technológia Lightning Network je pripravená na použitie. Existujú aj prvé kvalitné peňaženky, ktoré ju podporujú. Vďaka Lightning Network je možné posielať Bitcoin prakticky okamžite (nemusíte ani čakať na vyťaženie bloku) so zanedbateľným poplatkom.

Viac o Lightning Network sa dozviete tu:

Lightning Network – čo to je, ako funguje a čo prinesie kryptomenám?

Tu nájdete návod na používanie Lightning peňaženky:

Predstavujeme BlueWallet – peňaženku pre Lightning Network

P.S. som zvedavý, kedy ľudia okolo Bcashu začnú kričať, ako je ich altcoin lepší než BTC.