Včera sme vás informovali o tom, že SegWit2X hard-fork nebude. Bitcoin (nateraz) ostane pokope, žiadny veľký odliv výkonu zo siete sa nekoná. To je fajn, no nepovažujem to za dôvod na oslavu. Popravde, neviem, čo si mám myslieť, takže vám tu napíšem názory dvoch veľkých skupín ľudí, ktorí sa nevedia zhodnúť absolútne na ničom.

Bitcoin Core vs. Big Blockers (v skratke)

Na jednej strane tu máme vývojárov a sympatizantov Bitcoin Core. Ide o tím ľudí, ktorí sa snažia vytvoriť lepší, rýchlejší a silnejší Bitcoin. Zodpovední sú napríklad za SegWit a v minulosti nám priniesli možnosť zvoliť si vlastný poplatok za transakciu. Bitcoin Core tvrdí, že veľkosť blokov by sa meniť nemala, pretože tým pádom sa sieť bude centralizovať. Cena za vytvorenie uzlu v sieti sa neúmerne zvýši. Lepším riešením je podľa nich vytvoriť sidechain. Pracujú na vlastnom sidechaine – Lightning Network.

Na strane druhej máme Big Blockerov, teda ľudí, ktorí chcú väčšie bloky. Ich argumenty sú jednoduché a priame. Bitcoin blockchain nestíha spracovávať všetky transakcie. Nie je sa čomu diviť, veď je limitovaný jedným blokom každých desať minút. V tomto bloku sa nachádza 1 MB transakcií. Ak zvýšime veľkosť bloku (napríklad na 2MB), sieťou pretečie dvakrát viac transakcií. Problém vyriešený.

Obe riešenia majú svoje pre a proti. Pozrime sa teda bližšie na ich argumenty.

Ak neviete čo je blok, prípadne si nie ste istí, ako presne funguje blockchain, prečítajte si tento článok.

Bitcoin Core – pre a proti

Veľkým argumentom vývojárov z Bitcoin Core a ich sympatizantov je, že Bitcoin musí ostať decentralizovaný. V súčasnosti by celú sieť utiahol jeden Raspberry Pi. Teda… pri odpovedajúcej obtiažnosti ťažby. Práve táto vlastnosť z Bitcoinu spravila prvú úspešnú neregulovanú menu na svete. Nedosiahne na ňu žiadny štát. Nie je možné ju ovládať. Pozrite sa na Čínu. Ani tej sa nedarí úspešne zakázať kryptomeny. Momentálne nepotrebujete rýchle pripojenie k internetu, nepotrebujete drahé hyper-výkonné dátové centrá. Stačí vám zapnúť počítač, vytvoriť nový uzol, zapnúť ťažbu a hotovo.

Ak sa zväčší veľkosť blokov, nebude to také jednoduché.

Menej uzlov v sieti

Prečo bude ťažké vytvoriť nový uzol? Nuž, pri veľkých blokoch narážame na tri hlavné problémy:

  1. Potreba rýchlejšieho internetu. Ako som spomínal, každých ~10 minút sa vyťaží nový 1MB blok. Každý uzol v sieti si tento blok (a transakcie v ňom) musí stiahnuť a uložiť na SSD alebo hard-disk. Ak zväčšíme blok, musíme sťahovať viac dát.
  2. Väčší blockchain. Je celkom jasné, že ak sa bloky zväčšia na dvojnásobok, Bitcoin blockchain začne rásť dvakrát rýchlejšie. Každý uzol v sieti musí mať uloženú celú históriu transakcií od začiatku až po súčasnosť. Momentálne je to 140 GB dát. O ďalších deväť rokov to bude 280 GB dát a tak ďalej… Rastúcu veľkosť Bitcoin blockchainu si môžete obzrieť na tejto stránke.
  3. Mineri prestanú verifikovať transakcie. Bohužiaľ, toto sa deje už aj dnes. Veľa minerov iba ťaží Bitcoin a overovanie transakcií ich nezaujíma. Táto činnosť totiž nie je úplne zadarmo a prečo mrhať výkonom na skúmanie digitálnych podpisov, keď môžete ťažiť ďalší blok a zarobiť tak viac peňazí?

Zväčšovanie blokov so sebou prináša centralizáciu. To je jasná správa, ktorú Bitcoin Core vysiela do sveta. Je to však skutočne pravda?

Pozrite sa na Bitcoin blockchain. Ak chcete efektívne ťažiť, potrebujete si kúpiť ASIC miner. Tento kúsok technológie však vyrába iba niekoľko firiem. Dali by sa spočítať na prstoch jednej ruky. Výrobcovia ASIC minerov majú pod palcom prakticky celú sieť. Nechávajú si veľkú časť vyrobených strojov, niečo popredajú obyčajným ľuďom a niečo veľkým firmám, ktoré im za to s prepáčením lížu zadky. Tento problém sa pokúsil vyriešiť Bitcoin Gold, ktorý však nenašiel veľkú podporu komunity.

Prečo vytvoriť vlastný uzol?

Fajn. Dajme tomu, že máte ASIC miner. Je múdre vytvoriť si uzol v sieti? To záleží na niekoľkých faktoroch. Chcete zarobiť peniaze? Vaše šance s jedným ASIC minerom sú minimálne. Odmena ide minerovi, ktorý ako prvý vyťažil blok. Ostatní nedostanú nič. Bude lepšie, ak sa pridáte do nejakého poolu. Napríklad do prvého poolu na svete, ktorý, mimochodom, vytvoril Čech Marek Palatinus (Slush)! V tom prípade však nemusíte vytvárať vlastný uzol a problémy, ktoré spomína Bitcoin Core sa vás netýkajú. Nepotrebujete veľký hard-disk, nepotrebujete až taký rýchly internet a verifikovanie transakcií vás tiež nemusí zaujímať.

Dnes už existuje asi iba jeden dôvod, prečo si vytvoriť vlastný uzol. Ak chcete dostávať nestranné informácie o Bitcoin blockchaine a predávať ich ďalej, resp. vďaka nim vytvoriť službu, za ktorú vám ľudia zaplatia. Na to však nepotrebujete ASIC miner.

Ako chce Bitcoin Core vyriešiť situáciu?

Nijak. Teda… nie na Bitcoin blockchaine. Ten ešte ostane v súčasnej podobe. Bitcoin Core však už nejaký čas pracuje na side-chaine známom ako Lightning Network. Táto služba bude ponúkať expresne rýchle transakcie Bitcoinu za minimálny poplatok a vyrieši všetky súčasné problémy.

Lightning Network nebude limitovaný veľkosťou blokov, ale výkonom siete. Spojí veľa malých transakcií do jednej veľkej, čo umožní zdieľať poplatky. V ideálnom prípade ľuďom ponúkne bezpečnosť a anonymitu Bitcoin blockchainu, v skutočnosti však pravdepodobne spôsobí ohromnú centralizáciu siete.

Táto problematika je neuveriteľne zložitá, plne decentralizovaný Lightning Network však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude fungovať. Je však ešte priskoro odpisovať túto technológiu. Možno sa nakoniec ukáže, že side-chain je jediný spôsob, ako vyriešiť problém so škálovaním Bitcoinu.

Môj názor

Argumenty Bitcoin Core sú prinajlepšom zavádzajúce. Bitcoin už dávno nie je decentralizovaný. Ak ho chcete ťažiť, musíte si zájsť za (centralizovaným) výrobcom ASIC minerov, pridať sa do (centralizovaného) mining poolu a čakať na odmenu. Časy, keď mal každý svoj vlastný uzol sú už dávno preč a nikdy sa nevrátia. Bitcoin používajú milióny ľudí, podľa coindance však existuje iba ~11 600 uzlov. Štyri najväčšie mining pooly majú viac než 50% celkového výkonu siete.

Neviem ako vy, ale ja toto nepovažujem za decentralizovanú sieť. Neviem si predstaviť, ako by to mohli veľké bloky zhoršiť. Je to však iba môj názor.

Ďalšie argumenty proti veľkým blokom

Po troch hodinách browsovania internetu sa mi podarilo identifikovať niekoľko ďalších argumentov proti veľkým blokom. Tieto argumenty veľmi radi používajú Bitcoin Core sympatizanti:

  • Bitcoin je jediný úspešný pokus o vytvorenie neregulovanej a decentralizovanej meny. Deväť rokov prežil vďaka tomu, že nevyžaduje veľa. Stačí počítač s dostatočne veľkým hard-diskom a pripojením na internet a show pokračuje. Bitcoin si musí udržať túto vlastnosť. Ak prejdeme na väčšie bloky, stane sa zraniteľným.
  • Väčšie bloky znamenajú väčšie nároky na pripojenie k internetu. 1 MB raz za desať minút sa ešte v internetovej premávke stratí. V prípade, že by vláda Bitcoin zakázala, by viac mohlo pritiahnuť pozornosť. Musíme ostať nenápadní.
  • Bitcoin sa nesmie meniť! Ak ho budeme meniť, oddialime sa od originálneho Satoshiho dizajnu. Navyše, tieto zmeny musí niekto vymyslieť, naplánovať a riadiť. A bitcoin sa riadiť nemá, pretože je decentralizovaný.

Ok, tu sa zastavím, ďalšie argumenty už nedávali takmer žiadny zmysel. Mne osobne tieto reči prídu, ako z roku 2011. Vtedy ešte mohli platiť, dnes už určite nie. Každý, kto vie aspoň niečo o počítačoch a softvéri si vie sám vyargumentovať, prečo je to všetko iba kopa… Tým samozrejme nechcem povedať, že každý sympatizant Bitcoin Core je blbec, to naozaj nie. Ale pri čítaní postov na Reddite to občas tak vyzeralo. Čo chcem povedať je, že vízia Bitcoin Core tímu mi príde podivná, potenciálne lživá.

A teraz sa poďme pozrieť na druhú stranu tejto trojročnej hádky o Bitcoin.

Big Blockers – pre a proti

Big Blockeri tvrdia, že väčšie bloky predstavujú jednoduché a rýchle riešenie problémov, s ktorými sa Bitcoin potýka. Bitcoin blockchain nestíha spracovávať všetky transakcie. 1 MB každých desať minút už očividne nestačí. Riešenie? 2 MB bloky!

Toto riešenie je však prinajmenšom krátkozraké. Iste, Rýchlosť siete sa zdvojnásobí, ale v blízkej budúcnosti pravdepodobne dôjdeme do bodu, keď to nebude stačiť. Čo potom?

4 MB bloky? 8 MB bloky? 16 MB bloky? 1 GB bloky? S týmto prístupom by sme k nim skôr či neskôr došli.

Naozaj neviem, čo viac k tomu dodať. Veľké bloky sú fajn, ale z dlhodobého hľadiska nedávajú zmysel. Rád by som ešte zmienil celkom zaujímavý protokol známy ako Bitcoin Unlimited.

Bitcoin Unlimited

Zdá sa, že hádka medzi Bitcoin Core a Big Blockermi sa točí okolo… No, okolo veľkosti blokov. O tom je predsa celý tento článok! Bitcoin Unlimited má jednu výhodu. Úplne odstraňuje akékoľvek limity. Veľkosť blokov sa upravuje v závislosti na vyťažení siete. Ak je v nej málo transakcií, bloky sú menšie. Ak ich začne pribúdať, zväčšia sa aj bloky.

Najväčším argumentom proti Bitcoin Unlimited je fakt, že ťažobné spoločnosti benefitujú z veľkých blokov. Čím sú väčšie, tým ťažšie je pre nezávislých minerov ťažiť Bitcoin. Začali by teda umelo vytvárať nové transakcie, bloky by sa nafúkli do nevídaných rozmerov a dovidenia decentralizácia.

Názor na Bitcoin Unlimited si už vytvorte sami. Ja osobne neviem, čo si mám myslieť.

A čo ďalšie možné riešenia?

Nežijeme v čierno-bielom svete. Existujú ďalšie možné riešenia problémov so škálovaním Bitcoin blockchainu. Na záver by som rád spomenul dve, ktoré mne osobne prídu ako najmúdrejšie.

Sharded blockchain

Touto cestou sa vydalo Ethereum. Vitalik Buterin nedávno predstavil svoju víziu budúcnosti tejto kryptomeny. Viac si o nej môžete prečítať v tomto článku. V skratke, dobre implementovaný shardovací blockchain umožňuje zvyšovať rýchlosť siete lineárne s pribúdajúcim výkonom a zároveň slúži ako skvelý nástroj pre developerov, ktorí môžu skúšať nový kód v ostrej prevádzke na jednom z menších shardov.

Bitcoin NG

Bitcoin NG protokol čoskoro príde na Waves paltformu. Stane sa tak z nej najrýchlejší verejný blockchain na svete. O Bitcoin NG protokole sa viac dočítate v tomto článku. Otestujte si rýchlosť Bitcoin NG protokolu a pošlite do systému 50 transakcií. Ako na to? To vám poradí ďalší náš článok.

Na záver

Na záver by som ešte rád adresoval výrok z nadpisu. Zrušenie SegWit2X bude mať ďalekosiahle následky. Jednak to ukazuje, že Bitcoin bol, je a pravdepodobne aj navždy ostabne pod palcom developerov z Bitcoin Core. Návrhy ostatných vývojárov sa nedočkajú reálnej implementácie. Takže, pripravte sa na ďalšie forky. Big Blockeri budú chcieť veľké bloky. Tie v súčasnosti ponúka Bcash.

Je dosť možné, že po Bcash forku, ktorý odstráni EDA hack, sa niektorí mineri presunú na tento chain. Ja osobne očakávam ďalší rast hodnoty Bcashu. Možno nie dnes ani zajtra, ani o mesiac, ale jedného dňa určite. Preto som sa rozhodol, že už len z princípu budem holdovať rovnaké množstvo BTC a BCH. Teraz už len ostáva vyčkať na dobrú vstupnú pozíciu.

Je asi jasné, že debata o Bitcoine je veľmi náročná a v jednom článku nie je možné zhrnúť všetky jej aspekty, všetky argumenty, všetky možné riešenia… Neostáva nám nič iné, než si počkať, byť informovaný a nasledovať fork, ktorému najviac veríme.

To, že SegWit2X bol zrušený ešte neznamená, že je všetkým forkom koniec. Bude ich veľa a budú zaujímavé. Pripravme sa na poriadnu jazdu.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Lukas

Vďaka za kvalitné články, rád sa sem vraciam a pravidelne sledujem novinky. Pri tých všetkých crypto info zo zahraničných webov padne vhod raz za čas, prečítať si o tom najpodstatnejšom v rodnom jazyku. Len tak ďalej.

+ chcem len upozorniť na drobný preklep v kvantifikátore 🙂
“Momentálne je to 140 GB dát. O ďalších deväť rokov to bude 280 MB dát a tak ďalej…”