Aktuálne: Biden urýchli reguláciu kryptomien, keďže OSN varuje pred recesiou

Ekonomika Kryptomeny potrebujú nutne reguláciu
Kryptomeny potrebujú nutne reguláciu. Zdroj: Shutterstock.com/jira pliankharom
Okazio PCKvakomat mobil

Kryptomeny sú stále pomerne mladé aktíva, ktoré na masovú adopciu nevyhnutne potrebujú regulačný rámec. Bidenova administratíva v súčasnosti nalieha na Kongres, aby urýchlil zavádzanie tohto rámca, keďže správa Organizácie Spojených národov (OSN) varuje svet pred globálnou recesiou vyvolanou FED-om.

Tlak na reguláciu kryptomien je celosvetový, no v poslednom období predovšetkým narastá v USA. Oneskorená reakcia Kongresu by totižto mohla pripraviť mnohých investorov o peniaze.

Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou vydala 3. októbra správu, v ktorej vyzýva zákonodarcov, aby konečne dospeli k jednotnej regulácii spotových trhov s kryptomenami. Kongres uviedol, že schválenie regulačného rámca potrvá ešte niekoľko mesiacov a pravdepodobne sa tak stane až v roku 2023.

Medzitým sa predstavy Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) a Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) o právomoci regulovať kryptomeny stále nezhodujú. Ak by dospeli k záveru, že kryptomeny budú považované za cenné papiere, pre sektor by to bol určite krok späť. V skutočnosti ale niektoré spoločnosti môžu mať pridružené spoločnosti alebo dcérske spoločnosti, ktoré fungujú v rámci rôznych regulačných rámcov. Výsledkom tak môže byť fakt, že žiadny jednotlivý regulátor nemusí mať úplný prehľad v rámci sektoru.

Kryptomeny nevyhnutne potrebujú reguláciu

Kryptomeny nevyhnutne potrebujú reguláciu. Zdroj: Shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

OSN varuje pred recesiou

Nutnosť regulovať kryptomeny ako rizikové aktívum vyplýva aj z nedávneho varovania OSN pred blížiacou sa recesiou. V správe sa uvádza, že rast svetovej ekonomiky sa spomalí na 2,5 % v roku 2022 a v roku 2023 klesne na 2,2 %. Toto spomalenie má údajne stáť 17 biliónov dolárov a najviac zasiahnuté majú byť rozvojové krajiny.

Zvyšovanie úrokových sadzieb najviac postihuje chudobnejšie domácnosti a ekonomiky. Slabšie meny vo všeobecnosti znamenajú menej peňazí dostupných na investície vrátane kryptomien. Zlyhanie fiatu by ale mohlo mať pozitívny vplyv na rastúci trend kryptomien. Zdá sa, že silný dolár zvyšuje životné náklady a riziko energetickej krízy na celom svete a zvyšuje ceny dovozu v rozvojových krajinách. OSN vo svojej správe dospela k záveru, že veľké nadnárodné korporácie využili súčasnú situáciu na zvýšenie prirážok s cieľom zvýšiť zisky na úkor chudobnejších.

Mohlo by ťa zaujímať: „Buďte pripravení, Bitcoin môže po zavedení regulácii zdvojnásobiť svoju hodnotu” – tvrdí významný americký predstaviteľ

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.