Bezpečnostné pravidlá v neregulovanom svete kryptomien

Pre začiatočníkov Pri phishingu od vás podvodník žiada citlivé údaje ako heslo či súkromné kľúče
Pri phishingu od vás podvodník žiada citlivé údaje ako heslo či súkromné kľúče. Zdroj: https://www.shutterstock.com/fizkes
BitmarketsOkazio mobil

Či už ste nováčik alebo pokročilí, tieto zásady ako sa pohybovať v divokom a neregulovanom svete kryptomien vám pomôžu predísť bankrotu. Hackeri alebo obyčajní podvodníci nastražujú mnoho pascí, do ktorých by ste sa mohli chytiť. Nenechajte sa okradnúť!

Veľa ľudí okolo mňa tieto jednoduché zásady nerešpektovalo a prišli o peniaze. Niekoľko scenárov by mi ani nenapadlo a pomohli mi s nimi práve priatelia, ktorí boli okradnutí.

Zoznam bezpečnostných pravidiel v kryptosvete.

  1. Vždy si dôkladne skontrolujte URL adresu.
  2. Na cieľovú stránku nechoďte z vyhľadávača, ak si nie ste istí jej URL.
  3. Pozor na aplikácie zo store.
  4. Nechoďte na peňaženky, ICO, a pod. ani z bannerových alebo iných reklám.
  5. Pred nákupom ICO si overte, či je stránka, na ktorej sa nachádzate, oficiálna.
  6. Kľúč, Seed, ani heslo do walletu nikdy neukladajte v mobile, na fotkách a pod.
  7. Pozor na akékoľvek e-maily týkajúce sa vašich peňaženiek atď.
  8. Stránka by mala vždy mať aktívny SSL certifikát ( https://) – zelenej farby
  9. Cold storage – kryptomeny offline
  10. Online peňaženky iba na menšie čiastky
  11. Buďte investor, nie gambler
  12. Používajte zdravý rozum
  13. Majte vo všetkom poriadok
  14. Neponáhľajte sa

Všeobecné pravidlá bezpečnosti s vysvetlením prečo

AK vám nie je jasné, prečo body vyššie dodržiavať, nižšie nájdete ku každému z nich aj vysvetlenie.

Skontrolujte si vždy dôkladne URL adresu

Mnoho podvodníkov skopíruje vzhľad zmenárne, peňaženky alebo ICO. Jediné čo zmenia je URL adresa. Stačí keď zmenia jediné písmenko, vy si to nevšimnete a po prihlásení na podvodnú kópiu ste bez peňazí.

Na cieľovú stránku nechoďte z vyhľadávača, ak si nie ste istí jej URL

Do vyhľadávača sa môžu podvodníci dostať so svojou falošnou kópiou webu relatívne vysoko. Ak hľadáte napr. stránku zmenárne Coinbase a neviete jej adresu, zistite si ju z oficiálnych alebo dôveryhodných zdrojov. My vieme, že táto zmenáreň má adresu Coinbase.com, nebolo by to poprvýkrát, čo niekto vytvorí „fake” napríklad Coinbase.net. Ak by ste sa tam prihlásili, ste opäť na mizine.

Pozor na aplikácie zo store

Niekoľko podvodných aplikácií sa dostalo na Appstore aj Google store. Overte si vždy, že aplikácia je vydaná oficiálnym zdrojom. To, že sa volá Ethereum, neznamená, že je oficiálna…

Nechoďte tam ani z bannerových nebo iných reklám

Bannery s logom peňaženky, burzy, ICO a pod. si opäť môže kúpiť ktokoľvek a presmerovať vás na stránku s pozmeneným URL.

Pred nákupom ICO si overte, či je stránka, na ktorej sa nachádzate oficiálna

Mnoho ľudí sa nachytalo vo chvíli, keď chceli investovať do ICO. Príklad: Oficiálna stránka sa nazývala RivetzIntl.com. Nič netušiaci investor si vyhľadal na google názov tokenu Rivetz, vyskočilo mu Rivetz.com (neoficiálna stránka). Po zaslaní prostriedkov na túto stránku o investíciu prišiel.

Kľúč, Seed, ani heslo do walletu nikdy neukladajte v mobile, na fotkách a pod.

Ideálne si ich odpíšte ručne a dobre uschovajte (offline). V PC by vám ich mohol niekto nájsť a použiť. Akonáhle sa raz tieto dáta dostanú na cloud, alebo na zariadenie s internetom v podobe fotky, textových dokumentov alebo iných foriem, máte postarané o problém (môže sa k nim niekto dostať).

Pozor na akékoľvek e-maily týkajúce sa vašich peňaženiek atď.

Takpovediac akékoľvek e-maily, ktoré vás budú žiadať o zadanie hesla, alebo vás presmerujú na neoficiálnu stránku, sa vás budú pokúšať okradnúť. Ak ste o akúkoľvek zmenu nežiadali, ignorujte ich. Často chodia správy typu: pozor vaša peňaženka bola napadnutá, prihláste sa TU a zistite koľko prostriedkov na nej zostalo. Asi tušíte, čo sa stane po prihlásení. Prihlasujte sa len z oficiálneho URL alebo aplikácie!

Stránka by mala vždy mať aktívny SSL certifikát ( https://) – zelenej farby

Pokiaľ takýto certifikát vybraná stránka nemá, neodporúčam nikomu tam zadávať login ani heslo. Mohol by ho ktokoľvek zachytiť a použiť.

Cold storage – kryptomeny offline

Jedným z najistejších spôsobov, ako udržať vaše digitálne peniaze v bezpečí, je uložiť ich offline. Tak sa k nim nikto na diaľku cez internet ani nič iné nedostane. Hardwarové peňaženky sú odpoveďou na tento problém.

Online peňaženky len na menšie čiastky

Kávy budete platiť raz-dva a ak prídete o takúto peňaženku s malým obnosom, nepoloží vás to na kolená. Ak ide o používanie online peňaženky, je jedným z najväčších pravidiel uschovať si súkromný kľúč (len pre seba). Niektoré populárne zmenárne a peňaženky to však neumožňujú.

Buďte investor, nie gambler

Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť strate, nie je len investovať dobre. Existujú stovky nových ICO, ktoré sa stále objavujú, niektoré môžu vyzerať skvelo a podarí sa to. Iné vyzerajú ešte lepšie, ale ide o podvod. Investujte vždy len toľko, koľko môžete stratiť. Svoje portfólio diverzifikujte. Vsadiť všetko na jedno ICO síce vyzerá dobre, ale je to nezmysel a ruleta.

Používajte zdravý rozum

Rovnako ako inde, obzvlášť ak ide o „múdre” digitálne peniaze, je dôležité používať zdravý rozum a všetko stavať na silných základoch.

Majte vo všetkom poriadok

Ak sa vám seedy váľajú po kancelárií alebo byte, môže ich ktokoľvek odfotiť a peňaženku vybrať. Nehovoriac o tom, keby ste seed stratili.

Neponáhľajte sa

V zhone človek narobí mnoho chýb a je náchylný k prehliadnutiu jasného podvodu. Všetko si v pokoji premyslite.

Záver

Určite tento článok pošlite svojím kamarátom a známym, aby týmto prešľapom predišli. Na niektoré rafinované podvody sa totiž nenachytali iba nováčikovia, ale dokonca aj niekoľkoroční matadori na poli kryptomien (často v zhone).

Budeme radi, ak nám pomôžete rozšíriť tento zoznam o body, ktoré sme vynechali. Podvodníci sú rafinovaní a s časom určite vymyslia niečo ďalšie. Ak máte už teraz návrh čo by tu nemalo chýbať, určite ho zdieľajte tu na Facebooku.

Radi vás budeme o vývoji na kryptotrhu naďalej informovať. Ak nechcete príjsť o naše kryptospravodajstvo, dajte nám like na facebooku alebo povolte notifikáciu použitím zvončeku vľavo dole.

Flockers PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.