Tanzánia chce zaviesť CBDC
Tanzánia chce zaviesť CBDC. Zdroj: SHutterstock.com/Comdas

Bank of Tanzania údajne plánuje zaviesť digitálnu menu centrálnej banky (CBDC) pre africký národ po tom, čo susedné krajiny oznámili podobné iniciatívy.

Podľa piatkovej správy agentúry Bloomberg, guvernér Bank of Tanzania Florens Luoga vo štvrtok uviedol, že Tanzánia plánuje nasledovať príklad Nigérie pri zavádzaní vlastného CBDC. Luoga údajne povedal, že centrálna banka „už začala s prípravami“ na digitálny šiling, menu Tanzánie zavedenej v roku 1966.

Pri príprave spustenia guvernér uviedol, že Tanzánia tiež plánuje rozšíriť výskum digitálnych mien a posilniť kapacity úradníkov centrálnej banky. V prípade úspechu by Tanzánia patrila medzi vybranú skupinu krajín, ktoré v súčasnosti skúmajú zavedenie CBDC.

Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave. 

»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««

Prečítaj si tiež – Zanzibar skúma možnosti adopcie kryptomien ako transakčnej metódy

Čína udáva trend CBDC

Mnoho odborníkov z priemyslu sa pozerá na Čínu, ktorá vedie cestu k ďalšiemu spusteniu CBDC z veľkej svetovej ekonomiky. Centrálna banka krajiny vykonávala testy vo veľkých mestách od apríla 2020 a plánuje väčší test na zimných olympijských hrách v Pekingu v roku 2022.

Podľa Luogu bola iniciatíva centrálnej banky Tanzánie poháňaná spustením vlastného CBDC Nigériou minulý mesiac. Kryptomeny sú v Tanzánii vo veľkej miere zakázané po smernici centrálnej banky krajiny z novembra 2019. V nej sa uvádza, že miestne zákony neuznávajú digitálne aktíva. Bank of Tanzania však údajne pracuje na zvrátení tohto zákazu po tom, čo prezident Samia Suluhu Hassan v júni povedal, že krajina by sa mala pripraviť na kryptomeny.

Mohlo by ťa zaujímať – Burzy zaznamenali obrovské vklady napriek 3 ročnému minimu rezerv