Vitalik Buterin prichádza s návrhom, ktorý môže znížiť transakčné poplatky v sieti ETH

Novinky Vitalik Buterin chce znížiť náklady v sieti ETH
Vitalik Buterin chce znížiť náklady v sieti ETH. Zdroj: Shutterstock, Tomasz Makowski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vitalik Buterin musí ako hlavný predstaviteľ siete ETH jednoznačne vyriešiť problém s vysokými poplatkami, a to čo najskôr. Tentokrát prišiel s nápadom, aby sa zaviedol limit na počet tzv. „calldata”, čím by sa mohli znížiť transakčné náklady v sieti.

Vitalik Buterin pracuje na znížení poplatkov

Buterin prišiel s týmto zaujímavým návrhom na fóre Ethereum Magicians. Pribúdajú totiž obavy týkajúce sa vysokých transakčných poplatkov pre rollup a taktiež aj zo značného množstva času na implementáciu data shardingu.

„Preto je žiadúce krátkodobé riešenie na ďalšie zníženie nákladov na rollupy a motiváciu prechodu celého ekosystému na Ethereum, ktoré sa orientuje na rollupy.”

Mohlo by ťa zaujímať: Slová guvernéra Bank of England: Bitcoin je príliš volatilný a nestabilný na status oficiálneho platidla!

Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave. 

»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««

Buterin konkretizoval svoj návrh. Podľa neho sa alternatíva, v ktorej sa parametre nákladov na plyn môžu znížiť bez dodatočného limitu na veľkosť bloku, môže odzrkadliť v bezpečnosti.

„Tým by sa maximálna veľkosť bloku zvýšila na 10 miliónov bajtov a sieťová vrstva Ethereum P2P by sa dostala do bezprecedentnej záťaže a hrozilo by rozbitie siete.”

Prečítaj si tiež: Stará vs. nová škola? CEO burzy Binance porovnáva svoju investičnú stratégiu s legendárnym Buffettom!

Buterin sa domnieva, že na zníženie nákladov by mala postačiť veľkosť bloku 1,5MB, ktorá by mala zabezpečiť aj riziko v prípade bezpečnostných hrozieb.

„V súčasnosti sa v sieti ETH nachádza viac ako 100 000 zariadení. Stojí za to prehodnotiť historickú opozíciu voči viac rozmerným limitom zdrojov a zvážiť ich ako pragmatický spôsob, ako súčasne dosiahnuť mierne zvýšenie škálovateľnosti pri zachovaní bezpečnosti.”

V prípade schválenia tohto návrhu bude nasledovať aktualizácia siete, ktorá prinesie nové pravidlá aj pre ľudí, ktorí ťažia ETH. Toto pravidlo zabráni pridávať nové transakcie do bloku.