Koniec súkromia! – Nový zákon dá vláde plný prístup k vašim dátam

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zákon o zákonnom prístupe k šifrovaným dátam môže byť v USA drsnou ranou do súkromia občanov. Návrh zákona požaduje, aby výrobcovia nechávali takmer vo všetkých zariadeniach zadné vrátka (BackDoor), ku ktorým by mala v prípade potreby vláda prístup. Zo strany obhajcov súkromia a bezpečnosti sa zdvihla vlna odporu.

Americkí zákonodarcovia predstavili návrh zákona o zákonnom prístupe k šifrovaným dátam (LAED). V prípade schválenia by tento zákon dal vláde takmer úplný prístup k používateľským dátam.

Čo je LAED?

V prípade schválenia by tento zákon poskytol vláde prístup k šifrovaným dátam, čím by sa výrazne znížilo súkromie občanov v USA (a pravdepodobne aj zahraničných osôb, ktoré využívajú US služby). Tento návrh má oveľa väčší rozsah než EARN IT (ďalší návrh zákona na zníženie ochrany súkromia). Kým EARN IT by ovplyvnil iba online služby, LAED by ovplyvnil prakticky akékoľvek digitálne zariadenie s úložiskom väčším ako 1 GB!!

Spoločnosť Wirecard kolabuje, pretože dlhuje štyri miliardy – Aké to bude mať dopady?

Návrh zákona vyžaduje, aby spoločnosti, zodpovedné za produkty a služby, museli poskytnúť technickú pomoc pri dešifrovaní údajov. V prípade online dát by táto povinnosť platila pre všetky zachytené dáta. V prípade uložených dát by spoločnosti museli poskytnúť pomoc s dešifrovaním dát, ktoré by boli požadované na základe súdnych príkazov.

Predseda Senátneho výboru Lindsey Graham sa k návrhu vyjadril:

„Teroristi a zločinci bežne používajú na koordináciu a komunikáciu svojich každodenných aktivít technológiu, či už inteligentné telefóny, aplikácie alebo iné prostriedky. […] Tento zákon zabezpečí, aby orgány mali prístup k šifrovanému materiálu a pomohli ukončiť obdobie Divokého Západu, ktoré na internete panuje.”

VIDEO – Hrozivé grafy predpovedajú krízu o menej ako rok – Ako sa na ňu pripraviť?

Dôsledky schválenia zákona

Pokiaľ by bol LAED schválený, dôsledky pre technologické spoločnosti by boli ďalekosiahle a takmer nevyhnutné. Spoločnosti by mohli vzdorovať zákonu iba preukázaním, že dodržiavanie predpisu nie je možné. Napríklad, ak šifrovanie poskytuje tretia strana, nemusí spoločnosť spolupracovať. Ale aj vtedy by americká vláda mohla spoločnosti nariadiť prepracovanie služby tak, aby bola v súlade s LAED.

Špekulatívne môžeme povedať, že prakticky žiadny projekt s otvoreným zdrojovým kódom (vrátane Bitcoinu) by nemohol fungovať v rámci LAED.

A treba si tiež uvedomiť, že ak by výrobcovia boli nútení nechávať v zariadeniach zadné vrátka, existuje značné riziko ich odhalenia a zneužitia aj ostatnými – napríklad hackermi.

Riana Pfefferkorn, riaditeľka dohľadu a kybernetickej bezpečnosti v Centre pre internet a spoločnosť na Stanford Law School uviedla, že návrh zákona je „full-frontálny jadrový útok na šifrovanie v Spojených štátoch”.

„Je to asi také desivé, ako to znie. Aj keby vám napríklad nevadilo, že vláda získa prístup k vašim súkromným informáciám, pretože nerobíte nič nezákonné, existujú oveľa horší ľudia než vláda, ktorých sa treba obávať.”

Záver

Ozývajú sa hlasy, že LAED bol navrhnutý len preto, aby v jeho svetle návrh EARN IT vyzeral „rozumnejšie”, hoci obsahuje podobné kroky proti súkromiu. Ťažko povedať, kde je pravda. Ale je takmer isté, že vlády budú aj naďalej zavádzať ďalšie podobné opatrenia.

Čo čítať ďalej?

Vodiči budú mať lacné leto – Zastaví sa rast cien benzínu a nafty?

Zdroje:
cryptobriefing.com
androidauthority.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek Dintar.