Spoločnosť Wirecard kolabuje, pretože dlhuje štyri miliardy – Aké to bude mať dopady?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tak je to „konečne” tu dámy a priatelia – nemecká spoločnosť Wirecard je v insolvencii a dlhuje bezmála štyri miliardy USD svojim veriteľom. Špekulovalo sa dosť nad tým, či to Wirecard ustojí, ale evidentne to bolo asi dosť naivné. Teraz sa ukazuje, že „chýbajúce” dve miliardy USD nebola žiadna chyba, ale pravdepodobne ide o jeden z najväčších sofistikovaných podvodov tohto storočia.

Ako je to vôbec možné?

Taktiež sa ukázalo, že niekoľko rokov neprebiehal vôbec žiadny audit. Z toho teda vyplýva, že celá táto akcia mohla byť aj dlhodobého charakteru, kedy sa zo spoločnosti postupne vyvádzal kapitál. Zo začiatku bola snaha sa vyhovárať, že došlo len k chybe a že tie dve miliardy nikdy vlastne neexistovali.

Čo je celkom dobrý vtip a hoci účtovníctvo a audit vôbec nie je môj odbor, nedokážem si predstaviť, že by tie procesy zápisu a kontroly natoľko zlyhali, že sa niekde zrazu objavia dve miliardy dolárov.

Ako už bolo povedané na úvod, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o obyčajné tunelovanie. Závažné však na tom je, že táto spoločnosť patrila medzi prestížne tituly, ktoré sú súčasťou nemeckého indexu DAX. Všeobecne sa fintech spoločnosti teší veľkej dôvere a o ich akcie býva značný záujem.

Veľký poprask

Vďaka tomuto škandálu sa v Nemecku začína hovoriť o reformách, ktoré by mali takýmto prípadom včas zabrániť. Vzhľadom k tomu, že skutočne nešlo o malú firmu, chce sa do toho vložiť aj nemecká vláda a vykonať revíziu aktuálneho nastavenia regulačného systému.

Čo sa týka tuzemska, tak držitelia kariet Twist majú smolu, pretože platby s nimi boli Wirecardom definitívne pozastavené. Podľa všetkého ale funguje jej virtuálna forma. Tu ale vidíte, ako je ten finančný systém prepojený a keď krachne niečo v Nemecku, tak to okamžite môže ovplyvniť aj nás.

Aktuálna situácia na 4H TF Wirecard

Že bol na akciovom trhu Wirecard nejaký problém, bolo jasné už minimálne od decembra minulého roka. Aj napriek tomu, že celkový akciový trh vcelku slušne expandoval, tak akcie Wirecard robili jedno nižšie high za druhým.

Môžete si byť istí tým, že keď akcie ako celok bobtnajú a čiastkové akciové trhy ako je Wirecard sa preklápajú do dlhodobého bear trendu, tak s tou spoločnosťou niečo nie je dobre. Aj keď je to nelegálne, tak sa s insider informáciami bežne obchoduje.

A tí, ktorí tie informácie o Wirecarde mali, tak to proste shortovali a výsledkom toho bol už skoro dva roky trvajúci medvedí trend. Ten následný prepad ceny o cca 99 % v priebehu deviatich dní je už iba projekciou definitívneho exitu z trhu.

Berte to ako názornú ukážku toho, ako obrovské spoločnosti môžu pokojne behom pár dní úplne zmiznúť v prepadlisku dejín.

Záver

Táto kauza sa bude riešiť hrozne dlho a zrejme aj dôjde k nejakým obvineniam a zatknutiam. Vzhľadom k tomu, že firma Wirecard fungovala asi dvadsať rokov, je až podivuhodné, že im to tak dlho vydržalo. Nepochybne išlo o dlhodobý proces, ktorý mohol trvať aj viac ako jednu dekádu.

Ak spoločnosť takto systematicky tuneluje, tak si všetko dookola určite dobre ošetrila a skutoční vinníci nebudú nikdy dolapení. Maximálne tak nejaký ten obetný baránok, ktorý si možno ani neuvedomoval, čoho je súčasťou.

Aké ponaučenie si z toho zobrať? Určite si dávajte pozor, do čoho investujete. Vo Wirecarde bolo strašne veľa malých investorov, ktorí jednoducho o drvivú väčšinu svojej investície okamžite prišli.

Robte dôkladný research a nebuďte ako stádo baranov, lebo v konotácii na túto spoločnosť sa už nejakú dobu šepkalo, že tam niečo nehrá. Určite sa teda tej strate dalo zabrániť.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

ANALÝZA – Nasdaq a S&P 500 – Týždeň v znamení červenej – Na ako dlho?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.