Austrália zakazuje českú hru DayZ – Nebudete veriť, aký dôvod si vymysleli

0

České štúdio Bohemia Interactive má na konte niekoľko hier. Určite poznáte hry ako je Arma, Operácia Flashpoint alebo DayZ. Práve okolo poslednej spomínanej hry je v Austrálii rušno. Hre totiž dala inšpekcia červenú a to z dôvodu porušovania zákona.

Zákaz predaja kvôli marihuane

Pred pár dňami český survival DayZ dostal v austrálskych obchodoch červenú z dôvodu prítomnosti marihuany v hre. A to aj napriek tomu, že hráči nemôžu drogu požiť. Úradom zjavne prekážala už len samotná existencia tejto rastliny a rozhodli sa o prísnu reguláciu.

Na to ale štúdio ihneď odpovedá a hru aktuálne tvorcovia upravujú tak, aby dokázala obstáť aj pred prísnou austrálsku inšpekciou. Štúdio sa totiž pokúsilo o schválenie plánovaného príchodu fyzických kópií na tamojší trh. Na to bol potrebný súhlas Australian Classification Board, ten však tvorcovia nedostali. Zároveň to malo negatívny vplyv aj na elektronickú licenciu, ktorá bola kvôli porušeniu zákonu stiahnutá z obchodov a nemohla tak byť ďalej distribuovaná.

Mohlo by vás zaujímať: [TIP] Sťahujete cez uloz.to? Dobite si kredit kryptomenami!

Keď úprava, tak všade!

Vývojári však hru neupravili len pre Austráliu, snažia sa predísť kontroverzii aj kdekoľvek inde a z toho dôvodu bude DayZ plošne upravené naprieč všetkými trhmi. Z vyhlásenia tvorcov vyplýva, že dôvodom na zmenu hry vo všetkých regiónoch naraz, je snaha prepojiť hráčov jednotlivými oblasťami a priniesť im jednotný zážitok.

„Veľa ľudí hrá v mnohých regiónoch, nechceme teda oddeliť austrálskych hráčov od zvyšku sveta. Zároveň je našou základnou úlohou zachovanie pravosti hry v tej podobe, na akú boli hráči doteraz zvyknutí“, vyjadrilo sa štúdio pre magazín Kotaku.

Už predtým problémy s austrálskymi zákonmi

V roku 2008 sa ocitla v podobnom probléme aj Bethesda so svojím Fallout 3. Vtedy museli vývojári ustúpiť tlaku takisto austrálskych úradov a Pete Hines vtedy musel oznámiť odstránenie morfia z hry vo všetkých podobách. Úradom vtedy vadila možnosť v hre drogy voľne užívať, čo vývojári uznali a rovnako ako v prípade DayZ sa zaviazali hru aktualizovať plošne, a teda aby údajne nedošlo k nedorozumeniu a zmätkom.

Záver

Zákony by sa mali dodržiavať, ale podľa môjho názoru nie je vhodné zasahovať do hry, kde sa drogy používať nedajú, ale iba tam sú. Zdá sa mi to ako rovnaký prípad s GTA Online, kde je zakázané kasíno. Skrátka, nechal by som to v hrách tak, ako to tam je od začiatku, pretože predsa len ide o hry, nie o realitu a keď si hráč dá drogu v hre, určite u neho nevznikne závislosť v reálnom živote.

Čo čítať ďalej?

[Herné novinky] – Trump kritizuje hry, Odstránenie loot-boxu z Rocket League, Wasteland 3 a veľa ďalšieho

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre