Bitcoin BTC

Od poslednej analýzy na Bitcoin (BTC) sa trh konečne dokázal prebudiť a niekam sa posunúť. Zatiaľ síce nie je úplne rozhodnuté, ale ak price action z tohto týždňa bude pokračovať, možno sa čoskoro dočkáme prerazenia na nové all time high. Chce to akurát stabilný cenový rast a stúpajúce objemy. Tá druhá možnosť môže byť práve problém, pretože nákupný tlak býva silný skôr jednorazovo, ale my potrebujeme, aby to bol sústavný proces.

Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD

BTC

Najprv sa zameriame na denný graf, kde môžeme potvrdiť, že sa podarilo preraziť zo zakresleného obchodného pásma. V podstate kurz BTC konsoliduje na hornej stene a možno sa teda dočkáme odrazu a otestovania rezistenčného pásma, ktoré začína na 60 000 USD. Okrem toho sa podarilo preraziť úroveň, ktorá je podľa Volume profile High Volume Node.

Konkrétne ide o cca 56 600 USD. Čo sa týka piatkovej sviečky, tá je impulzná, ale objemy nie sú nič extra. Problém je tu jednoducho v tom, že volume s expanziou kurzu sústavne klesá. Aby sme mohli cenovému stúpaniu veriť, je nutné, aby objemy tiež stúpali. Inak je tu do očí bijúca divergencia.

Lenže je akási šanca, že keď prerazíme blízke rezistencie, možno sa pri BTC dočkáme volume spiku. V každom prípade, ak sa býkom podarí prelomiť blízke rezistenčné pásmo, s najväčšou pravdepodobnosťou atakuje all time high.

Indikátory

Aktuálne hodnoty RSI sú cca 54 bodov, takže sme sa dokázali dostať späť do hornej polovice hodnôt. Uvidíme, či trh dokáže postúpiť k hraničným 70 bodom. Ináč na MACD došlo k bullish crossu, takže máme pohyb potvrdený aj signálom z indikátora.

Aktuálna situácia na 1M TF BTC/USD

Druhý graf je na mesačnom časovom rámci s logaritmickým meradlom. Bitcoin má za sebou očividne dosť silný rast, ale od nového roka objemy stabilne klesali. Proste divergencie avizujúce minimálne spomalenie. Samozrejme aprílová sviečka nemá vyložene medvediu povahu. Osobne som ju identifikoval ako Dragonfly Doji, ale priznávam sa, že niekto tam môže vidieť prosté Doji.

Povedal by som však, že na tom tak nezáleží, pretože obidve sviečky reprezentujú zaváhania. Problém je v tom, že po dlhotrvajúcom uptrende môže sviečka avizovať korekciu, alebo dokonca reverziu trendu. Ja sa však prikláňam iba k tej korekcii, pretože v grafe nemáme Shooting star a navyše naše Dragonfly Doji nemá veľké objemy.

Keby som mal situáciu vysvetliť rovno, nezdá sa mi, že Bitcoin tvorí vrchol súčasného býčieho trendu. Lenže korekcia po 42 000 – 32 000 USD dáva zmysel. Ale keď bude mať trh dostatok síl, žiadnu komplexnejšiu korekciu neuvidíme.

Indikátory

Indikátor MACD je úplne v pohode a nie je tu žiadny problém. Trend je skrátka veľmi silný. Avšak mesačné RSI vygenerovalo vrchol na cca 92 bodoch, kedy aktuálna hodnota je niečo vyše 89 bodov. Podľa mesačného RSI jednoducho pokles hrozí.

Na záver

Máj je pre Bitcoin nesmierne dôležitý, pretože ak dôjde k mesačnému close pod aprílovým close, Dragonfly Doji sa potvrdí. A vzhľadom k tomu, že je leto vždy uhorková sezóna, nečudoval by som sa dlhej stagnácii s poklesom. Trh si určite schladiť zasluhuje, čím sa trend aj predĺži. Ak cena pôjde hore za každú cenu, aj keď je volume mrzké, dlho to už takto nemôžeme vydržať.

ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) sa už musí rozhodnúť – Prerazí?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.