Analýza indexov Nasdaq a S&P 500 – Nasdaq na novom historickom maxime – Hrozí veľká finančná bublina?

BITmarkets BITmarkets

Tak sprvu neuveriteľné sa stalo skutočnosťou, pretože akciový index Nasdaq dosiahol nové historické maximum. Ešte v polovici apríla sa tento scenár zdal ako úplne nereálny, ale teraz je z toho skutočnosť. V svojej minulej analýze na akciové indexy som v podstate hovoril, že to asi nijako inakšie ani dopadnúť nemôže.

Respektíve, netušil som, že na trhu nastane až taká rýchla akcelerácia, čo bolo dôsledkom tej poslednej správy ohľadom uverejnenia aktualizovaných dát o nezamestnanosti v Spojených štátoch. Uznávam, že v kontraste s pôvodnými odhadmi to vyšlo veľmi dobre, ale aj tak sa mi zdá, že akciový trh zareagoval až príliš emotívne. Aj napriek tomu, že nedošlo k zhoršeniu nezamestnanosti v USA, stále je to vyše 13 % a to je naozaj dosť.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

Ešte 2. júna bol kurz nad S/R hladinou 9 538 bodov, ktorý trh využil na odraz. Na hornej hrane zakresleného rising wedge zase nasledovalo zamietnutie, ale potom prišla tá dlho avizovaná správa o stave americkej nezamestnanosti a akciový trh okamžite reagoval pumpou.

Nielenže cena prerazila pôvodnú ATH úroveň z februára, ale vďaka neustávajúcemu nákupnému tlaku kurz posilňoval ešte vyššie, čím došlo aj k breakoutu z patternu rising wedge. Čo to po technickej stránke znamená?

Ak kurz vydrží aspoň tam, kde je a nedôjde k poklesu späť pod hornú hranu wedge a pôvodnému ATH levelu, tak má vcelku vyhraté. Po technickej stránke tu nie je nič, čo by kurzu komplikovalo pokračovať vo vzostupnom trende.

Indikátory

Na indikátore RSI to vyzerá, že sa krivke konečne podarilo prekonať tú strednodobú rezistenčnú priamku. To samozrejme samo o sebe rezonuje fakt, price action nabral na obrátkach. Aj tak tu ale nedošlo k prekonaniu hraničných 70 bodov, čo si myslím, že je pre ďalší vývoj dôležité.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S & P 500 (Futures)

S akciovým indexom S & P 500 to tiež solídne pohlo, ako možno vypozorovať zo samotného price action tohto týždňa. Predtým sa kurz skôr držal zakreslenej krátkodobej trendovky, ale hneď po zverejnení vyššie spomínaných dát sa kurz od nej doslova „odpútal”.

Vďaka tomu prebehol rýchlo breakout cez hladiny 3 132 a 3 181 bodov, čo vyvolalo zosilnenie nákupného tlaku. V každom prípade, začína z toho byť aj trochu exponenciála, takže by som čoskoro čakal mierne oslabenie aspoň po tú trendovú čiaru.

Ináč, akciový index S & P 500 drvivú väčšinu predchádzajúcich strát vymazal a pri zachovaní aktuálnej zotrvačnosti je vysoká šanca na to, aby hodnota indexu atakovala aj ATH úroveň z februára. Stačí už veľmi málo.

Indikátory

Na indikátore RSI prebehol breakout cez rezistenčnú priamku a dokonca tu máme úspech ohľadom prekonania tých hraničných 70 bodov. Nielenže sa túto úroveň podarilo prekonať, ale hodnoty RSI sú celkom hlboko v prekúpenej časti.

To možno považovať za veľmi bullish. Krivky na MACD sa správali celkom chaoticky, pretože sa striedalo jedno prekríženie cez druhé. V týchto chvíľach je však po bullish crosse.

Záver

Už relatívne dlho tvrdím, že na akciovom trhu je strašná investičná bublina a keď to konečne vyzeralo na poriadne prečistenie, tak sa stane toto – V-shape recovery. Osobne to považujem za dosť nemilé, pretože tá predošlá, už aj tak veľmi nafúknutá bublina sa bude nafukovať ešte viac.

Rovnako tak som v poslednej dobe presvedčený, že ten zbesilý rast ťahajú predovšetkým retailoví investori. To vlastne potvrdzujú aj dáta, ktoré som už skôr publikoval v jednej zo svojich predchádzajúcich analýzNa trhu je to teda hrozne o emóciách a malí investori sú jednoducho až príliš greedy na to, aby racionálne uvažovali a brali do úvahy všetky dôležité skutočnosti.

Keď dostanú strach, tak to trhy pravdepodobne znova pošle tvrdo k zemi. Či to ale bude tento mesiac, či až o niekoľko mesiacov, to si netrúfam odhadovať. Podmienky sa totiž dynamicky menia a bude teda záležať od budúceho vývoja všetkých premenných. 

Autor: Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla, akciové trhy reagujú silnou expanziou


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: