Máte zálusk na lacné akcie? Nekupujte to, čoho sa bohatí zbavujú!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počuli ste, ako autopožičovňa Hertz vyhlásila pred pár dňami bankrot? A ako retailoví investori skupovali práve ich „lacné” akcie? Čím ďalej viac sa mi potvrdzuje teória, že akciové trhy momentálne najviac tlačia retailoví investori a dokonca sa mi podarilo získať aj potvrdzujúce dáta, ktoré sú práve predmetom dnešného článku.

Aktuálne čísla ukazujú, že brokeri majú rekordné množstvo žiadostí na otvorenie obchodných účtov. Veľa akciových trhov ťažko prepadla, takže sa toho samozrejme retail hneď chytil. Ale bohužiaľ, môže to dopadnúť ako v prípade akcií spoločnosti Hertz. Táto firma bola na trhu viac ako sto rokov, čo budí samo o sebe dôveru. To ale nestačí.

Nenechajte si ujsť naše spravodajstvo a pridajte sa medzi sledovateľov na facebooku.

Retail naskakuje na Titanic

Zdroj: robintrack.net

Graf síce neukazuje, či ide o pozície retailových obchodníkov, či veľkých finančných subjektov, ale na rovinu vravím, že žiadny finančný dóm v tejto dobe nebude akumulovať v tejto makroekonomickej situácii. Bolo by to bláznovstvo, či naopak pekná zlodejina. V každom prípade, keď začalo byť jasné, že Covid-19 bude problém, tak čuduj sa svete, počet pozícií začal narastať. Máme tu teda nepriamu úmeru s vývojom kurzu primárneho trhu, ktorý na prelome februára/marca dostal ťažkú ranu.

Krivka je dokonca parabolická, takže ten nárast za veľmi krátku chvíľu je obrovský. Prečo ale laickí investori „utekajú” so svojím kapitálom akurát do rizikových akcií? Rozumejte, rizikové je samozrejme všetko – aj tie štátne dlhopisy s mizerným výnosom. Avšak ani akcie nie sú niečo, čo by bolo všeobecne vnímané ako istota. V tomto ohľade sa snažím sledovať hlavne americké médiá, takže masy ľudí sú kŕmené tým, že všetko bude OK. Jeden masívny drop na akciovom trhu tu bol a šéf Fedu Jerome Powell tvrdí v televízii, ako všetko bude okej. A potom ľudia nakupujú akcie na prvý pohľad mŕtvych trhoch.

Ani u nás na Slovensku to nie je ideálne – Tento problém slovenskej ekonomiky s nami môže poriadne zamávať počas krízy

Buffet predáva svoje akcie nenažranému retailu

Zdroj: robintrack.net

No, a teraz sa poďme pozrieť na konkrétne graf na AAL (American airlines), kde je práve tá nepriama úmera medzi počtami pozícií (users holding) a samotnou cenou (price). Po tom šialenom prepade vzrástol počet pozícií do exponenciály. Z toho možno implikovať, že investori nejako veľmi veria American airlines. Nedávno som postoval článok, v ktorom som rozobral pohľad Warrena Buffeta nad aktuálnou situáciou na trhu. On sám sa podľa všetkého zbavuje svojich pozícií, takže to niekomu odpredať predsa musí.

Všimnite si, že aj pritom masívnom náraste pozícií sa cena až tak hore nepohla. Ďalší dôkaz toho, že na trh vstupujú predovšetkým malí investori, ktorí nie sú schopní vyvinúť taký značný nákupný tlak, aby to s cenou reálne pohlo. A už vôbec to nie je možné, keď im to veľký investor odpredáva postupne. Hoci, aj tak niektoré akcie urobili dokonca nové historické maximum (Facebook, Amazon).

Blíži sa zákaz zlata? Kríza rozpálila kotol inflácie – Pozor na vaše úspory!

Aktuálna situácia na 1D AAL

Aj napriek tým celkovo mohutným objemom sa trh po technickej stránke nikam výrazne nepohol. Áno, volatilita je veľká, ale v súčasnej situácii je to ohromný gamble. Štruktúra trhu je príliš rozbitá a osobne by som sa teda niečomu takému vyhol. V každom prípade, všimnite si aj to, že bull volume postupne skôr klesá, čo je bearish signál.

Záver

Už od začiatku mája som si hrozne lámal hlavu nad tým, ako je možné, že primárny trh v USA aj naďalej saturuje predchádzajúce straty. Federálna rezervná banka síce na trh naliala dostatočnú likviditu, ale to samo o sebe nestačí. Niekto to musel kupovať a ja premýšľam nad tým, kto. Zo začiatku mi nedávalo zmysel, aby retail tak zbesilo naskakoval na trh, ale čoskoro som spoznal, že zapracovala psychológia davu a tá s racionalitou nemá nič spoločné.

Hlavne ak sa pozrieme na makro dáta, ktoré ukazujú, že svet sa dostal do poriadnej krízy. Hospodárstvo USA padá najrýchlejšie v dejinách, nezamestnanosť extrémne stúpa a malé podniky krachujú. Viac sa o tom dočítate v našej analýze:

Hospodárstvo USA kolabuje! Ostáva nad vodou iba vďaka tlačeniu dolárov


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.