ANALÝZA – Ethereum (ETH) extrémne stúpa – Ako dlho vydrží?

0

Od Bitcoinu si dáme dnes oddych a zameriame sa radšej na Ethereum (ETH), ktoré teraz takmer celý trh s krypto aktívami hneď popri BNB v podstate ťahá. Úprimne povedané, Ethereum rastie do absolútneho nezmyslu a keď sa pozrieme na mesačný graf, vidieť z neho, že finančné riziko je na svojom vrchole. Ťažko povedať, ako to altcoiny takto vydržia, pretože Bitcoin má skôr tendenciu ťahať celý trh nadol.

Ak je pokles striedmy, altcoiny môžu postupovať nahor. Ale v prípade, keď náš kráľ začne padať voľným pádom, alty to zmetie tiež. Ešte s jednou mohutnou vlnou sa na altoch síce počítalo, ale musíte kalkulovať s tým, že z tej bubliny začína unikať čím ďalej viac vzduchu. Chráňte preto svoj kapitál a nenechávajte nič na náhodu.

Aktuálna situácia na 1M TF ETH/USD

ETH

Prvý graf nám ukazuje, že máme už sedem zelených sviečok v rade, ktoré majú po svojom close. Teda nepočítame tú aktuálnu, ktorej chýba ešte 27 dní a pár hodín, než vôbec dozreje. Tým chcem povedať, že toľko zelených sviečok na jeden záťah je celkom extrém a nebolo to ani počas minulého bull trendu. Druhý problém je v tom, že expanzia kurzu je už dosť dlho parabolická.

Z grafu sa to akurát nedá spoznať, pretože som pre lepšiu prehľadnosť prepol na logaritmickú škálu. Tretí problém spočíva v objemoch, kde sledujeme do očí bijúcu divergenciu medzi rastom ceny a objemami. Od februára skrátka nemáme pohyb up potvrdený a divergencia je taká značná, že nie je veľmi múdre ju ignorovať.

Indikátory

A čo je štvrtý problém? Mesačné RSI ukazuje takmer 93 bodov. Počas minulého bull trendu sme síce boli už vyššie, ale to nič nemení na tom, že je to objektívne extrémne vysoké číslo. Finančné riziko je nepochybne veľké.

Aktuálna situácia na 1W TF ETH/USD

ETH

Čo sa týka týždenného grafu, po zdolaní all time high z roku 2018 nasledoval slušný throwback s retestom, čím sa z predošlého ATH stal support. Po dvoch týždňoch sa trh pokúsil o prerazenie na nové maximum, ale prvý pokus nevyšiel. Druhýkrát však už áno a trh neskôr prerazenú úroveň využil ako odrazový mostík.

Avšak to nebolo také isté, pretože k samotnému dorazu došlo až po nejakých dvoch týždňoch. No minulý týždeň expanzia začala gradovať a keď trh nadobudol presvedčenie, že sa nad 2 000 USD udržíme, FOMO mohlo začať. V každom prípade S/R level 1 962 USD je vôbec prvá úroveň, ktorá stojí za reč. Nad tým už nie je nič veľa, o čo by sa trh mohol oprieť. A ak padne aj spomínaný level, druhý v poradí je až pôvodná ATH hranica 1 365 USD.

Indikátory

Na týždennom RSI je dvojnásobná medvedia divergencia, doteraz nevyužitá. Aktuálne hodnoty sú na 84,5 bodoch. MACD je zatiaľ bez anomálie a momentum je stále silné.

Aktuálna situácia na 4H TF ETH/USD

Ešte si rozoberieme intraday, aby sme mali lepší prehľad o tom, čo sa na trhu posledné dni vlastne deje. Okrem dvoch už spomenutých supportov nám trh ešte ponúka lokálnu úroveň na 2 550 USD, ale ak príde nejaký flash crash, level v žiadnom prípade nevydrží. Vôbec čerstvé price action je sprevádzané extrémnou volatilitou, čo je zapríčinené tým, že Ethereum prekonalo psychologických 3 000 USD.

Bolo teda dosť motivácie na predaj a hlavne veľa nováčikov emotívne nakupovalo. Vždy, keď príde k extrémne zvýšenej volatilite oboma smermi, je to psychológiou trhových účastníkov. Tá volatilita je vysoká aj v týchto chvíľach a hlavne posledná zatvorená sviečka je nesmierne bearish. Určite nezabudnite aj na objemy, ktoré sa za tie 4H zobchodovali. Predajný tlak úplne absorboval ten nákupný.

Indikátory

Na 4H RSI si všimnite divergenciu, ktorá sa uplatňuje. Prekvapivo sa trh ešte drží, ale má na mále.

Na záver

Identifikácia všetkých signálov nám nepochybne tvrdí, že Ethereum je šialene prepumpované a je dosť nepravdepodobné, že pôjdeme tak ľahko nahor. Respektíve, odhadnúť top nie je prakticky možné. Môžeme len identifikovať riziká a podľa nich sa zariadiť. Retail je teraz pod ohromným psychologickým tlakom zo strany rôznych „čoby“ analytikov a youtuberov, ktorí veštia nezmyselné sumy a dokonca ľuďom radia, aby predali Bitcoin a nakúpili Ethereum. Vyhnite sa takým kravinám a myslite vlastnou hlavou.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) je už v rizikovej oblasti

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre