ANALÝZA – Bitcoin (BTC) je už v rizikovej oblasti

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V sobotňajšej analýze na Bitcoin (BTC) sme sa skôr zamerali na vyššie časové rámce, aby sme mali dostatok poznatkov, čo sa týka makro pohľadu. Teraz sa však pozrieme aj na intraday, lebo Bitcoin za tých 48 hodín rozhodne nespí a určite je dosť priestoru na komentár. Bohužiaľ musím dopredu rovno upozorniť, že súčasná expanzia je dosť nedôveryhodná. V podstate mám podozrenie, že celý trh s krypto aktívami ťahá predovšetkým Ethereum.

Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD

BTC

V stručnosti si dovolím rozobrať denný graf BTC, kde sobotná sviečka zavrela ako druhé Doji. Impulzný odraz s prierazom S/R levelu a Doji. Potom zase impulzný odraz s prierazom hornej steny pásma a Doji. Cenový vývoj sa pekne opakoval, ale s tým rozdielom, že druhá vlna bola o niečo slabšia ako tá prvá. V každom prípade sa dalo predpokladať, že sa trh pokúsi o tretie zopakovanie opísaného priebehu.

Nastal teda malý pokles, ale nakoniec sa kurz zase začal vyhrabávať nad hornú hranicu pásma, takže bol trh logicky v očakávaní, že začne impulzný pohyb. Lenže zatiaľ je to sklamanie, pretože BTC sa objektívne veľmi nechce. Však nie je ani div, keď sme na Fibonacciho úrovni 61,8 % a veľmi blízko je aj tzv. Golden ratio.

Okrem toho je blízko aj začiatok silného rezistenčného pásma, čo skrátka medvede láka na short. V rozmedzí 58 000 – 62 000 USD možno preto očakávať silnejší predajný tlak. Ide o normálnu vec, pretože pre shortárov sú to naozaj ideálne vstupy, ktoré majú šancu na úspech. A keď nevyjdú, strata je pre nich malá.

V každom prípade je pre Bitcoin nanajvýš dôležité rezistenciu preraziť. Ak sa breakout podarí, je na programe dňa očakávať nové ATH a pokračovanie v raste. A ešte raz opakujem, že s rastúcou cenou klesajú objemy, takže tu máme stále divergenciu. Divergencia medzi cenou a objemami je hrozne dôležitá a neradno to ignorovať. Toto je aj hlavný argument, aby sme aktuálnu expanziu brali s čo najväčšou rezervou.

Indikátory

Aktuálne hodnoty RSI sú približne 56 bodov, takže sme sa dokázali dostať späť do hornej polovice hodnôt. Uvidíme, či trh dokáže postúpiť k hraničným 70 bodom. Ináč na MACD došlo nedávno k bullish crossu, takže máme pohyb potvrdený signálom z tohto indikátora.

Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD

Čo sa týka 4H grafu, expanzívna štruktúra má podobu obyčajného kanála, z ktorého vidieť, že samotné pozitívne momentum vážne slabne. Kurz je vlastne blízko psychologickej úrovne 60 000 USD, na ktorej na prelome marca/apríla došlo k mnohým neúspešných prierazom. Toto obdobie bolo vážne dosť bizarné.

V každom prípade za sobotu a nedeľu máme objemy veľmi nízke, ale s novým obchodným týždňom zase začali postupne stúpať. Bohužiaľ stúplo aj sell volume, lebo 4H sviečka zavrela nad S/R levelom 58 189 USD ako „Točiaca Káča”. Takúto nerozhodnosť medvede radi využívajú. Ako vidno, v týchto chvíľach je tendencia klesať a otestovali sme práve spodnú stenu kanála.

Ak prerazíme, pravdepodobne klesneme po S/R level 54 530 USD. Teda je dosť dôležité, aby sa býkom podarilo hladinu ubrániť.

Indikátory

Na RSI môžeme identifikovať medvediu divergenciu, ktorá sa očividne uplatnila. Ten cenový pokles tomu asi zodpovedá. Čo sa týka MACD, tu je situácia máličko schizofrenická, pretože krivky indikátora sa začínajú krútiť ako hady. Preto nepoužiteľné.

Na záver

Bitcoin sa akurát nachádza vo veľmi rizikovej oblasti a ak nedokáže pokračovať v postupe, môže to potom dosť bolieť. Ako som povedal, tak sme práve pri cenovej oblasti, kde sa chce nakŕmiť hromada medveďov. A ak začnú vyhrávať, pridajú sa ďalšie, ktoré doteraz váhali.

ANALÝZA – Striebro (SI) je v reakumulačnom pásme, prerazíme?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.