Vláda USA presunula 40 000 BTC
Vláda USA presunula 40 000 BTC. Zdroj: shutterstock.com/SabOlga

Nedávno došlo k presunu až 40 000 BTC zo strany americkej vlády na burzu Coinbase. Transakcia podľa správy u.Today okamžite vyvolala špekulácie o možnom predaji z dôvodu nedávneho januárového rastu, kedy bitcoin dokázal zhodnotiť trhovú cenu až o 40 % a vytvoril tak najziskovejší január desaťročia.

Je pravdepodobné, že prevod je súčasťou pravidelnej správy vládnych aktív v oblasti kryptomien. Ide o rutinnú operáciu, ktorá nezahrňuje predaj aktív. Rovnako prevedené boli aj bitcoiny zabavené zakladateľovi Silk Road, drogového trhu na dark webe.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Iba 2016 peňaženiek ovláda väčšinu ponuky BTC

Je potrebné povedať, že interný presun bitcoinov nemá vplyv na trhovú cenu najväčšieho digitálneho aktíva na svete. Vlády ale držia obrovské množstvo mincí a pravdepodobne sa ich nebudú zbavovať. To smeruje k domnienke, že vlády by v istom momente mohli zmanipulovať cenu.

V článku Najnovšie údaje ukazujú, že cena bitcoinu je manipulovaná sme si ukázali, že väčšinu bitcoinov vlastní iba hŕstka držiteľov. Podľa Bitinfocharts, v čase písania článku existujú iba 4 peňaženky, ktoré vlastnia viac ako 100 000 BTC a 2016 peňaženiek nad 1 000 BTC. Spolu títo držitelia ovládajú až 58,40 % celkovej vyťaženej ponuky bitcoinu.

Bitcoin: najväčšie peňaženky na svete
Bitcoin: najväčšie peňaženky na svete. Zdroj: Bitinfocharts

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Vlády si uvedomujú hodnotu kryptomien

Medzi najväčších držiteľov bitcoinu patria aj vlády. Predovšetkým ide o zhabané kryptomeny, ktoré pochádzali z trestnej činnosti a majú negatívnu históriu. Napriek tomu, držby digitálnych aktív sú jasným znakom, že aj vlády si uvedomujú hodnotu kryptomien.

Kryptomeny mali byť pôvodne meny ovládané decentralizovane a predstavovali platobný systém ľudí bez tretej strany. V skutočnosti je ale kryptomenový trh ovládaný rovnako, ako ten peňažný. Navyše, budú zavedené digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), ktoré budú úplne popierať zmysel klasických kryptomien keďže budú centralizované.

Všetci retailoví držitelia kryptomien a malí obchodníci by si mali uvedomiť, že sa nachádzajú na trhu, ktorý môže byť ľahko manipulovaný a navyše je ovládaný iba pár peňaženkami.

Mohlo by ťa zaujímať: Hrozí koniec americkému doláru? Príde nový svetový systém?