Americká inflačná strela až na mesiac – True money supply ako potvrdenie recesie ekonomiky!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Viete, čo je tzv. true money supply (TMS)? Ide o agregát, ktorý je zložený z hotovosti, depozít na vyžiadanie, úspor, vládnych depozít vo FEDe. Keby som to mal zhrnúť, tak sú to peniaze, ktoré sú okamžite dostupné na transakciu a sú vlastne veľmi likvidné. Tento agregát sa nazýva aj US monetary inflation rate a vďaka Federálnej rezervnej banke sa nám práve TMS tak akosi v posledných niekoľkých mesiacoch nadmerne nafúkol.

Aktuálne hodnoty dokonca predčili dobu po prasknutej špekulatívnej bubline z rokov 2000 – 2001, tzv. Dot com bubble a v mnohom predčí aj obdobie po finančnej kríze z roku 2008. FED skrátka svojou politikou vytvára veľmi dobré podmienky na to, aby v Spojených štátoch bola vysoká inflácia a zároveň tým tak trochu znehodnotila dolár.


Ak si nechcete nechať ujsť naše spravodajstvo, dajte nám like na facebooku. Alebo začnite pravidelne sledovať Kryptomagazin. A nenechajte sa zmiasť názvom! Nesnažíme sa vám nanútiť kryptomeny. I keď tie sú tiež skvelým nástrojom, ako sa vyhnúť finančným machináciám centrálnych bánk. Rovnako dobré sú však aj vzácne kovy. Čo je lepšie v tejto kríze? Striebro či zlatoPrečítajte si našu analýzu.


Vývoj true money supply

Keď vezmeme do úvahy iba posledných 20 rokov, tak na začiatku roka 2002 malo TMS vyše 19 % po tej spľasnutej Dot com bubline. Bolo to zapríčinené snahou o zvýšenú likviditu na trhoch, čomu vytvoril FED podmienky. Prečo to robí? Kríza z roku 1929 totiž ukázala, že nízka likvidita a vlastne nízky peňažný obeh automaticky znamená totálny krach finančných inštitúcií. Nejde teda o neodôvodnenú politiku, pretože to možno oprieť skoro o sto rokov starú skúsenosť, ktorá bola dosť bolestivá. V priebehu ďalších rokov sa TMS sústavne znižovalo, ale po kríze z roku 2008 je ten trend asi zrejmý.

Až v roku 2012 sa situácia v tomto ohľade začala upokojovať a peňažné zásoby sa začali znižovať. Prvý výkyv tu máme zo začiatku roka 2018, kedy vôbec prvýkrát po rokoch prebehol na US akciových indexoch v priebehu pár dní prepad viac ako o 10%. Do konca roka 2019 sa TMS znižovalo a potom tu vidíme doslova výstrel na mesiac až takmer na 20 %. Z tej exponenciály na grafe ide celkom hrôza, a keby sme len z tohto mali vyvodzovať, či tu teda tá kríza naozaj je, na to nech si radšej odpovie každý sám.

Akcie tak rozhodne nevyzerajú. Prečítajte si náš dnešný prehľad z trhov – akciových, komoditných a samozrejme kryptomenových – Akcie na novom maxime! Bohatí zarábajú a my to po kríze zaplatíme infláciou

Vytváranie peňazí v štýle banánových republík

Aj keď je tá skúsenosť z minulosti jasná, nič to nemení na tom, že Federálna rezervná banka „tlačí” peniaze v štýle nejakej banánovej republiky z Latinskej Ameriky či Afriky. Čo z toho môže vzísť? Pamätáte si ešte, ako sa na začiatku milénia prepadlo euro voči doláru takmer o tretinu – na 83 dolárových centov za euro? Dolár bol neskutočne silná mena a práve po týchto zásahoch začal na zahraničných menových trhoch strmo oslabovať. Zásadná otázka ale je, či sú rovnaké podmienky ako počas Dot com bubble a poslednej finančnej krízy. Vzhľadom na to, že aktuálne majú Spojené štáty tú najväčšiu nezamestnanosť za posledné dekády obávam sa, že tá východisková pozícia je teraz oveľa horšia.

Na základe toho čoskoro uvidíme, či TMS začne klesať, či naopak ešte viac stúpne. Mám obavy, že je dosť pravdepodobná jedna vec a to, že v nasledujúcich rokoch bude pozícia dolára o niečo horšia. Ale iba v tom prípade, že ostatné meny na tom nebudú ešte horšie, čo je tiež reálne. Európska centrálna banka sa správa ešte viac diletantsky, takže aj napriek tejto skutočnosti môže paradoxne dôjsť k posilneniu dolára. Bude fakt dosť zaujímavé sledovať, ako to nakoniec dopadne.

„Koronakríza” rýchlo poškodzuje slovenskú ekonomiku – Ako sa z toho poučiť?

Záver

Analýza makrodát je veľmi prospešná vec, pretože si jednak nalejeme čisté víno, ale hlavne sme schopní odhadovať, čo môže nasledovať. Je určite nezmyselné zameriavať sa len obmedzene na pár indikátorov/agregátov. Treba sa snažiť premýšľať v globále. Ako som už spomenul, z analýzy týchto dát môžeme celkom pokojne tvrdiť, že dolár v globále oslabí, pretože k tomu v minulosti došlo. Lenže ostatné meny z tejto krízy môžu oslabiť ešte viac a tak by z toho dolár pokojne mohol vyjsť ako víťaz.

Nakoniec… tak ako vždy. Američania proste vedia, ako využívať hegemóniu svojej meny na manipulovanie celého sveta. A vlastných občanov. Naplno to začali robiť v roku 1971, keď zrušili zlatý štandard. Skončil tak Brettonwoodsky monetárny systém, začalo obdobie nekonečnej inflácie a korupcie. Viac sa dočítate v ďalšom mojom článku:

Ukončení zlatého standardu jako začátek korupce a nekonečné inflace (1. část)

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.