Pandémia zbytočne poškodzuje slovenskú ekonomiku – Ako sa z toho poučiť?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenská ekonomika je príliš jednostranne orientovaná! Upozorňuje NKÚ

Koronavirus Slovensko nezasiahol tak prudko, ako iné európske krajiny. Počet nakazených nakoniec nepresiahol kritickú hodnotu a momentálne už klesá k nule. Pomohla aj rýchla reakcia starej vlády, vďaka ktorej sa ochorenie na našom území veľmi nerozšírilo. Teraz, keď sa podarilo otvoriť ekonomiku môžeme počítať škody a zhodnotiť, čo by sa dalo robiť lepšie.

Národný Kontrolný Úrad nedávno publikoval výsledky štúdie dopadu pandémie na Slovensko a vyzdvihol niekoľko oblastí, v ktorých by sme sa mali zlepšiť. Najväčším problémom Slovenska je naša jednostranne orientovaná ekonomika. Priveľmi sme zameraní na export, čo umožňuje naša relatívne lacná pracovná sila. Zároveň nám chýba sebestačnosť.

Potravinová sebestačnosť – Dovážame jedlo a pitie a radšej si pestujeme repku

Iste ste už postrehli kauzu “repka.” Poľnohospodári ju už roky vo veľkom pestujú, pretože vláda na ňu dáva vysoké príspevky. Podľa niektorých odhadov sa repka pestuje na 14% slovenských polí, čo našu malú krajinku vystrelilo na absolútny vrchol svetového rebríčka.

Chýba nám taktiež tekutinová sebestačnosť. Napriek obrovským zásobám kvalitnej pitnej vody si dovážame množstvo fliaš zo zahraničia a v obchodoch kupujeme drahé minerálky alebo shitné americké presladené bublinkové nápoje.

Korona tiež priniesla zmenu v školstve. Na koncoročných vysvedčeniach nebudú známky, iba slovné hodnotenia. Je toto začiatok konca známok? – Koniec známok – Nový minister školstva má rozum! + Moje skúsenosti so slovnými hodnoteniami

Dvojmesačná karanténa poškodila slovenskú ekonomiku

Ekonomický sentiment Slovenska je podľa NKÚ najnižší od jesene 2009, kedy vo svete besnela finančná kríza. Dva mesiace karantény rozhodne neprospeli podnikateľom, ani malým firmám. Problém majú reštaurácie, bary, obchodíky a iné prevádzky, ktorým takmer úplne vypadol príjem, no naďalej museli platiť nájom.

Podľa NKÚ v súčasnosti Slovenská ekonomika potrebuje priamu pomoc od vlády. V štátnom rozpočte chýbajú stovky miliónov eur, ktoré štát stratil kvôli výpadku príjmov zo sociálnych a zdravotných odvodov. Zároveň sme minuli celkom 76,4 miliónov na nákup zdravotníckych pomôcok (rúška, dezinfekcia, ventilátory…).

USA veľmi peniaze riešiť nemusia. Aspoň šéf Fedu Jerome Powell sa snaží vyvolať také zdanie: Máme nekonečne veľa peňazí! Hovorí šéf Fedu – USA tak okrádajú celý svet

HDP klesá, náklady sa zvyšujú a rastie nezamestnanosť

Problémom je aj rastúca nezamestnanosť na Slovensku. Tá podľa NKÚ v roku 2020 dosiahne 8,84%. Mesačne tak štát príde o približne 44 miliónov eur. Dvojmesačný výpadok kvôli karanténe sa podpíše aj na hrubom domácom produkte. HDP tento rok klesne, a to až o 7,22%.

Štátny deficit sa tak pod vplyvom výpadku príjmov a extra výdavkov na zdravotníctvo zvýši z Matovičom sľubovaných troch percent na 4,42-8,32 %.

infografika-hospodarenie 1Q-2020.JPG

Infografika – hospodárenie Slovenskej republiky počas pandémie – Zdroj: nku.gov.sk

Aspoň že sa počas krízy nemusíme starať o stabilitu našej meny. Euro sa zatiaľ drží. Narozdiel od českej korunz, ktorá v prvých týždňoch karantény padla o 15% – Buďme radi za euro – Bratia Česi sú kvôli kríze o 15% chudobnejší!

Ako si s krízou poradí vláda Igora Matoviča?

Prichádza teda čas uťahovania opaskov! Vo svete začala ekonomická kríza, ktorá so sebou iste strhne aj Slovensko. Počas poslednej krízy nám vládol Ficov SMER. Tentokrát však máme čerstvo novú vládu, ktorá by postavenie Slovenska mohla podstatne zlepšiť už len tým, že obmedzí korupciu a nezmyselné míňanie štátnych peňazí na predražené projekty.

To by malo ísť jednoduchšie, keďže k moci sa dostávajú noví ľudia, ktorí ešte nie sú úplne skorumpovaní a nestihli sa napojiť na slovenskú oligarchiu. Bude teda veľmi zaujímavé sledovať, ako si nová vláda poradí k potenciálne najväčšou ekonomickou krízou v histórii Slovenska.

Poznáte to staré známe… Bohatí v kríze bohatnú a chudobní chudobnejú. Ale ako funguje mechanizmus, ktorý zabezpečuje tento presun bohatstva od nás, pracujúcich ľudí, smerom k vrchnosti, ktorá to celé riadi? O tom sme sa zamysleli v našom článku:

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/