Hlavným problémom investorov je, kam bezpečne ukryť svoj kapitál pred negatívnymi vplyvmi, ktoré vyprodukovala ekonomika. Podľa správy BeInCrypto americká centrálna banka (FED) očakáva, že nastane recesia. Kde bezpečne uložiť peniaze ak sa prognóza naplní?
FED prichádza s nepriaznivou predpoveďou
Ako vyplýva zo zápisnice z Federálneho výboru pre voľný trh, FED predpokladá, že banková kríza v USA napokon spôsobí recesiu, ktorej sa následne nevyhnú ani krajiny v Európe. Už skôr sme vás informovali, že banková kríza je prvým príznakom budúcej recesie. Nemecku dokonca hrozí technická recesia, čo by priamo ovplyvnilo aj Slovensko, keďže miera našej závislosti je vysoká. Najväčší negatívny dopad má pretrvávajúca energetická kríza, ktorá spôsobuje Nemcom problémy.
Podľa správy News Bitcoin, prezident Federálnej rezervnej banky v Minneapolise, Neel Kashkari tvrdí, že marcové udalosti urýchlili blížiacu sa recesiu v USA. Aj keď neexistuje jediný spoľahlivý indikátor recesie, už dlhšie obdobie sledujeme pokles ekonomickej aktivity.
Medzinárodný menový fond (MMF) taktiež predpovedal, že ekonomický rast sa bude spomaľovať a dokonca signalizuje najnižšiu úroveň za posledné desaťročia. Mierne oživenie by podľa MMF mohlo prísť až v roku 2024. Najväčšia kríza má ale údajne zasiahnuť práve Európu. Očakáva sa, že ekonomika eurozóny tento rok vzrastie len o 0,8 %, v porovnaní s 3,5 % v minulom roku.
Recesia spôsobí prelievanie kapitálu
A tu sa dostávame k otázke, ako ochrániť peniaze pred prichádzajúcou recesiou. V súčasnosti by každý mal investovať do aktív, ktoré reagujú na infláciu minimálne (zlato, striebro alebo komodity ako obilie, ropa, zemný plyn). Napríklad bitcoin sa prejavil v časoch vysokej inflácie ako nesprávna voľba, keďže klesol najviac spomedzi rizikových aktív. Naopak, nehnuteľnosti sú ideálnou voľbou, ktorá ale vyžaduje vysoký vstupný kapitál.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, dôležité je diverzifikovať a nevkladať väčšinu kapitálu do jedného koša. A to platí aj v prípade likvidnej rezervy, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých mien.
Mohlo by ťa zaujímať: Riaditeľ najväčšej banky v USA: Banková kríza nás dostala iba krok od veľkej, globálnej recesie