AMD ničí Intel, nové Ryzen 5000 CPU so Zen 3 architektúrou – Modely, cena a všetko čo potrebujete vedieť

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

AMD prichádza s novými Ryzen 5000 procesormi založenými na Zen 3 architektúre, ktoré sú vo všetkých ohľadoch lepšie, než konkurencia

Spoločnosť AMD dnes predstavila svoju novú generáciu Ryzen procesorov. Preskakuje radu 4000, nové CPU-čka sú označené rovno päťtisícovými číslami. A majú byť prečo! Postavené sú na novej Zen 3 architektúre, ktorá prináša výrazné vylepšenia. Toto je odpoveďou AMD na Tiger Lake procesory od Intelu!

Poďme sa teda pozrieť, čo prinášajú nové procesory od AMD.

Zen 3 architektúra – Veľký skok vpred

Ryzen procesory rady 5000 budú vyrobené 7 nm výrobným procesom spoločnosťou TSMC, podobne ako to bolo pri predchádzajúcej generácii. To však platí iba pre samotné jadrá, ostatné časti CPU ako radiče či konektivita sú vyrobené starým 14 nm procesom.

Koncepčne sa teda veľa nemení, väčšinu mágie nájdete vnútri. Jadrá Zen 3 sú podľa CTO spoločnosti vôbec najväčším krokom vpred od predstavenia prvých Ryzenov. Prepracované boli prakticky všetky časti procesora. Technologické podrobnosti sa dozvieme v nasledujúcich dňoch, no čo vieme už dnes je zlepšenie výkonu.

Ryzen 5000 Zen 3 architektura - Rozostavenie čipletov

Kvantový počítač: Google zahájil éru kvantovej nadvlády – Začína nová technologická revolúcia

IPC ponúka o 19% viac výkonu

Nové jadrá budú o 19% rýchlejšie, než stará generácia. Nehovoríme však o zvýšení taktu. AMD zvyšuje výkon vrámci jedného tiku procesoru. Inak povedané, na 1 MHz nové procesory zvládnu o 19% viac výpočtov, než tie staré.

V tomuto číslu sa AMD dopracovalo spriemerovaním výsledkov z 25. rôznych aplikácií, ktoré testujú všetky aspekty výkonu procesorov. Zlepšenie pri jednovláknových úlohách však pravdepodobne bude nižšie, keďže sa očakáva, že v AMD popracovali na svojej SMT technológii (ekvivalent hyperthreadingu).

Zmena v čipletoch a zdieľaní L3 cache pamäte

AMD tiež prekopalo architektúru samotných procesorov. Doteraz boli vytvorené zo štvorjadrových čipletov, pričom jadrá v každom čiplete zdieľali spoločnú L3 cache pamäť. Ak teda vlastníte, povedzme, osemjadrový Ryzen 7 2700, tak sa vaše CPU skladá z dvoch štvorjadrových jednotiek.

ZEN 3 architektúra však prichádza s novým rozdelením. V každom čiplete je teraz osem jadier, ktoré zdieľajú 32 MB spoločnej L3 cache pamäte.

Ryzen 5000 Zen 3 architektura - vylepšenie rýchlosti jadier o 19%

Ďalšie vylepšenia

Spoločnosť AMD okrem toho v prezentácii zmienila, že významne vylepšila predikciu vetví (brach prediction), vďaka čomu nové procesory strávia menej času čakaním. Menej premrhaných cyklov prispieva do IPC.

Ďalšie zmeny sa týkajú obvodov na operácie s floating point či celými číslami, pribudli AGU a Load/Store jednotky a ďalšie vychytávky, ktoré zvyšujú rýchlosť procesorov aj bez navyšovania taktu.

Môže vás zaujímať: Nvidia kúpi ARM za 40 miliárd a vytvorí najväčší silikónový monopol

Modely – 6 až 16 jadier a TOP výkon

Aktuálne bola oznámená štvorica procesorov radu Ryzen 5000 a všetky vstúpia do predaja 5 novembra 2020. Ich cena je podstatne vyššia, než v prípade poslednej generácie. AMD tak prestáva byť lacnejšia varianta Intelu. To je fér, veď nové tieto procesory sú prakticky vo všetkých ohľadoch lepšie, než čo vie ponúknuť konkurencia.

Ryzen 9 5950X – 16 jadier

Naozaj chrumkavo vyzerá hlavne TOP procesor radu Ryzen 9. So 16 jadrami porazí prakticky všetko, čo naň môže Intel hodiť a to sa týka aj jednovláknových procesov.

Tento procesor zvláda naraz 32 vláken, má 64 MB L3 cache pamäte, taktovaný je na 3,4 GHz s 4,9 Boost módom, žerie 105 W a jeho cena je viac než 800 €.

Ryzen 9 5900X – 12 jadier

12-jadrový procesor radu Ryzen 9 ponúka podobné špecifikácie, no má deaktivované štyri jadrá a taktovaný je na 3,8 GHz s 4,7 boost frekvenciou a stojí v prepočte 565 €.

Oba procesory deviatkovej rady sú zložené z dvoch čipletov.

Ryzen 7 5800X – 8 jadier

Najvýkonnejšie CPU sedmičkovej kategórie je v podstate polovica najvýkonnejšieho modely. Ide o jeden osemjadrový čiplet s 32 MB L3 cache pamäte s taktom 3,8 GHz a 4,7 boost módom. Stáť nás bude v prepočte 462 €.

Ryzen 5 5600X – 6 jadier

Nakoniec tu ešte máme jedno CPU z lacnejšej päťkovej rady. So svojimi šiestimi jadrami je však pripravený poraziť väčšinu TOP procesorov od Intelu. S taktom 3,7 GHz a 4,7 GHz boost frekvenciou sa rozhodne nemusí hanbiť a AMD ho ponúka na 299 $. Na slovensku to však bude 309 €.

Ďalšie modely rady Ryzen 5000 budú pravdepodobne predstavené neskôr.

Benchmarky

Benchmarky týchto procesorov ukazujú, že ide rozhodne o výkonnostných lídrov, no ešte si musíme počkať, čo na to povedia nezávislé recenzie. Každá firma totiž má vo zvyku mierne si prifarbovať realitu. Jedno je však isté, AMD potešilo každého fanúšika a v nasledujúcom roku určite ukradne veľkú časť desktopového trhu od svojho hlavného konkurenta – Intelu.

Toto je skvelý rok pre fanúšikov výpočtovej techniky! Veľké skoky nerobí len AMD, ale aj Nvidia, ktorá predstavila extrémne výkonné grafické karty. Viac o RTX 3080 zistite tu. A ak chcete vedieť niečo o nepodarenom vstupe tejto karty na trh, kliknite na tento odkaz:

Nvidia absolútne nezvládla uvedenie RTX 3080 na trh – Zatiaľ radšej nič nekupujte