kvantový počítač, quantum computing

Kvantová nadvláda je tu! Google zrejme dosiahol významný míľnik vo vývoji kvantových počítačov. Kvantový počítač dokázal za necelé 4 minúty vyriešiť príklad, ktorý by klasický počítač lúskal aj 10-tisíc rokov. Začne kvantový počítač novú technologickú revolúciu?

Kvantový počítač a nejasné správy o kvantovej nadvláde

Správy o úspechu Google a jeho kvantového počítača sú zatiaľ zahalené tajomstvom. Ako prví o úspechu informovali vo Financial Times – Google podľa nich publikoval na webstránke NASA oznámenie o technologickej senzácii, správa bola ale neskôr z webu stiahnutá.

Dosiahnutie kvantovej nadvlády by nebolo prekvapením, pretože sa o ňom vo vedeckých kruhoch hovorí už dlhšie. V Google dokonca v minulosti dúfali, že kvantovú nadvládu dosiahnu už v roku 2017. Toto prianie sa im ale nesplnilo, pretože ich systém bol príliš náročný na ovládanie. Žeby sa im to predsa len podarilo s dvojročným oneskorením?

Viete, ako správa o kvantovom počítači (ne)súvisela s dnešným prepadom trhu? Pozrite si náš stream!

Čo inému trvá tisícky rokov, kvantový počítač zvládne za pár minút

Kvantový počítač používa ako základné jednotky kvantové bity (qubity). Na rozdiel od klasických bitov, ktoré ukladajú dáta ako jednotky a nuly, qubity využívajú kvantový jav známy ako superpozícia. To v skratke znamená, že qubity existujú ako jednotky a nulky súčasne.

Dôsledkom je exponenciálny nárast informácií, ktoré je možné spracovať. Dvojica qubitov môže predstavovať až štyri možné stavy, tri qubity až osem možných stavov a tristo qubitov? Viac stavov, než jestvuje atómov vo vesmíre!

Podľa Financial Times sa kvantovému počítaču od Google podarilo vyriešiť výpočet dokazujúci náhodnosť čísel vytvorených generátorom náhodných čísel za 3 minúty a 20 sekúnd. Toto riešenie by zabralo klasickému počítaču až 10-tisíc rokov. Vzhľadom na časovú náročnosť klasický počítač túto úlohu nedokáže vyriešiť, a preto je Google prvou spoločnosťou, ktorá dokázala kvantovú nadradenosť. Samozrejme, len v prípade, že sú správy o Google kvantovom počítači pravdivé.

Klasické počítače zatiaľ nevyhadzujte!

Napriek tomu, že kvantový počítač od Google zrejme vyriešil problém, s ktorým si klasický počítač neporadí, neznamená to, že v blízkej budúcnosti nahradí klasické počítače. Tie totiž vedia riešiť veľa praktických a rôznorodých úloh, na ktoré zatiaľ kvantový počítač nie je pripravený.

Ozvali sa kritické hlasy i veľké nadšenie. Podľa IBM, konkurencie Googlu v oblasti kvantových počítačov, nie je pravda, že Google dosiahol kvantovú nadvládu. Počítač Googlu je totiž dizajnovaný tak, aby vyriešil len jeden jediný problém, a preto nie je použiteľný ako všeobecný počítač. Kvantový počítač proste patrí do koča, nie do voza.

Naopak, pozitívne reagoval napríklad vedec Daniel Lidar:

„[Google] nám ukázal cestu ku škálovateľnému kvantovému počítaču. Akonáhle tu bude kvantový počítač s úplnou korekciou chýb, obloha sa stane limitom.“

Čo čítať ďalej?

STREAMUJEME – Komentujeme krvavú kúpeľ kryptomien – Môže za to kvantový počítač?

Zdroj:
theverge.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance