Aký vplyv má zvyšovanie úrokovej sadzby Fedom na ekonomiku a trhy?

Ekonomika Aký vplyv má zvyšovanie úrokovej sadzby Fedom na ekonomiku a trhy?
Aký vplyv má zvyšovanie úrokovej sadzby Fedom na ekonomiku a trhy? Zdroj: https://www.shutterstock.com/g0d4ather
Freedum fighters PCBitmarkets

V poslednej dobe počúvame správy o tom, že FED (Americká centrálna banka) a ECB (Európska centrálna banka) sa chystajú zvyšovať úrokové sadzby. FED k tomuto kroku už pristúpil, zatiaľ čo ECB avizovala, že prvé zvýšenie nastane do septembra. Aké sú príčiny zvyšovania úrokových sadzieb a aký majú dosah na ekonomiku a trhy?

Prečo sa zvyšujú úrokové sadzby?

FED aj ECB držali posledné roky úrokové sadzby nízko. ECB ich držala dokonca v zápornej hodnote, aby nevyvolala ekonomický kolaps v niektorých krajinách eurozóny. Počas posledných rokov sa tempo tlačenia peňazí centrálnymi bankami nespomaľovalo, skôr naopak, ako prišla pandémia, zareagovali ešte rýchlejším tempom. Keďže sa ekonomiky zahltili rýchlymi peniazmi, inflácia, samozrejme, okrem iných príčin, raketovo rástla. Hoci si centrálne banky mysleli, že ide len o dočasnú infláciu, fatálne sa (opäť) zmýlili. Inflácia sa nezastavila a k pandémii pribudol konflikt na Ukrajine, ktorý ďalej prilial olej do ohňa devalvácie peňazí.

Zvyšovanie úrokových sadzieb je protiinflačný nástroj, ktorý pomáha zvýšením úrokov absorbovať prebytočné peniaze z obehu a tak znížiť mieru inflácie. Zmeny úrokových sadzieb sa premietajú do mnohých aspektov hospodárstva vrátane sadzieb hypoték a predaja domov, spotrebiteľských úverov a spotreby a nakoniec aj do stavu akciových a kryptomenových trhov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Tesla prepúšťa: čakajú jej akcie ťažké časy?

Vplyv zvýšenia úrokových sadzieb

Ako sme vyššie uviedli, zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami ovplyvňuje viacero oblastí ekonomického života. Ak úroky rastú, má to negatívny vplyv na cenu dlhopisov, ktorých hodnota klesá. S rastom sadzieb klesá pravdepodobnosť, že si ľudia budú refinancovať svoje hypotéky, keďže dostanú už vyššie úroky. Ľudia s nižšími príjmami sa ťažšie dostanú k hypotékam. Podnikateľský sektor zvyšovaním trpí, keďže mu rastú náklady a musí okresávať zisky. Toto bremeno sa zo začiatku prenecháva na pleciach spotrebiteľov, následne, keď predaje klesajú, začínajú podniky prepúšťať a šetriť kde sa len dá.

Vyššie úrokové sadzby a vyššia inflácia zvyčajne ochladzujú dopyt v sektore bývania. Boom s nákupom nehnuteľností, ktorý sme mohli ešte donedávna vidieť, príchodom vyšších úrokových sadzieb opadne. Ľudia sa totiž nedostanú už k tak výhodným úrokom a fixácii, ako donedávna.

Zvyšovanie úrokov a akciový trh

Hoci vzťah medzi úrokovými sadzbami a akciovým trhom je pomerne nepriamy, tieto dva faktory majú tendenciu pohybovať sa opačným smerom; vo všeobecnosti platí, že keď Fed znižuje úrokové sadzby, spôsobuje to rast akciového trhu, a keď Fed zvyšuje úrokové sadzby, spôsobuje to pokles akciového trhu ako celku. Neexistuje však žiadna záruka, ako bude trh reagovať na danú zmenu úrokových sadzieb, ktorú sa Fed rozhodne vykonať. (Zdroj: Investopedia) Pokiaľ trvá inflácia krátko a trhy veria, že je iba dočasná, nemusí jej rast nevyhnutne viesť k prepadom. Naopak, ak inflácia naďalej rastie a trhy si uvedomia, že máme skutočne problém, možno očakávať, že uvidíme červené čísla.

V takýchto situáciách sú akékoľvek predikcie mimo kompetenciu akýchkoľvek analytikov. Scenár, že nás čakajú veľmi turbulentné časy nielen na trhoch, je vysoko pravdepodobný, keďže ekonomická situácia v EÚ pre zmenu geopolitickej a ekonomickej paradigmy nie je pozitívna. Podobne aj USA sa nachádzajú na prahu recesie a je veľmi otázne, či FED s tým dokáže už niečo urobiť. Recesie sú ako bolestivé, tak aj prirodzené a prichádzajú v istých cykloch ako odpoveď na nerozumné ekonomické rozhodnutia.

Na záver ešte doplníme, že zvyšovanie sadzieb býva pozitívne najmä pre finančný sektor. Akcie bánk majú v čase zvyšovania sadzieb tendenciu dosahovať priaznivé výsledky. Toto je jeden z paradoxov: inštitúcie a entity, ktoré sú najčastejšie zodpovedné za ekonomické kolapsy, nakoniec na nich najviac zarábajú.

Čítaj ďalej: Známe akcie a kryptomeny: komu sa darilo posledné roky lepšie?

Kvakomat PC bannertxb