Ekonomický dosah kryptomien.
Ekonomický dosah kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/naulicrea

Kryptomeny predstavujú sociálnu, kultúrnu a technologickú formu pokroku. Vďaka svojmu charakteru majú potenciál povzbudiť súčasnú ekonomiku. Aký je však ich reálny ekonomický dosah?

Vplyv kryptomien

Širší vplyv kryptomien presahuje každodenné cenové výkyvy. Blockchainové technológie sa vyvíjajú raketovou rýchlosťou a ich ekonomický vplyv na globálnu ekonomiku presahuje to, čo bolo ešte nedávno nemožné. Kryptomeny majú klady aj zápory, ako každý iný nástroj alebo technológia. Jednou z najväčších výhod je nepochybne ich dostupnosť, ktorá umožňuje platby bez prítomnosti tretej strany. Zaujímavosťou je, že až 1,7 miliardy ľudí nemá bankový účet a kryptomeny tento fakt v niečom kompenzujú.

Kryptomeny sú dnes dostupné v mobile
Kryptomeny sú dnes dostupné v mobile. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Vďaka svojej dostupnosti môžu kryptomeny podnietiť vývoj financií na celom svete. Pre nebankovú populáciu, z ktorej 1 miliarda má mobilný telefón, ponúkajú šancu pre finančné začlenenie. Všeobecne by sme tak mohli považovať kryptomeny za dobré pre ekonomiku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Kam pôjde cena Bitcoinu do konca roka? Na týchto hladinách sa oplatí nakupovať

Prežijú kryptomeny recesiu?

V súčasnosti mnohé krajiny trápi vysoká inflácia, a preto je dôležité položiť si otázku, ako nás digitálne aktíva pred ňou môžu chrániť. Kryptomeny môžu slúžiť ako zaistenie voči inflácii podľa toho, či ich vnímate ako platobný prostriedok, alebo investičný nástroj. Nič to ale nemení na skutočnosti, že vysoká miera inflácie na celom svete podnecuje zvedavosť a potrebu kryptomien.

Kryptomeny budú prijaté na celom svete
Kryptomeny budú prijaté na celom svete. Zdroj: Shutterstock.com/Vit-Mar

Výhody kryptomien sú obzvlášť významné v krajinách, ktoré trpia devalváciou meny o 50 % a viac voči americkému doláru. Príkladom sú krajiny ako Venezuela, Libanon, Turecko, Surinam alebo Argentína.

Môžu ale kryptomeny prežiť blížiacu sa recesiu? Digitálne aktíva korelujú s tradičnými akciovými trhmi a prežívajú ťažké časy. Keď akcie utrpia korekciu, zmierňujú sa investície aj do kryptomien. Táto korelácia naznačuje inštitucionalizáciu, čo nemusí byť vyslovene zlé. Tento pojem označuje predovšetkým masívnu adopciu kryptomien v budúcnosti.

Digitálne meny sú na dobrej ceste stať sa viac regulovaným aktívom a taktiež prijatým širokou verejnosťou. Ich ekonomický dosah je čoraz väčší a stávajú sa stále bežnejšou súčasťou každodenného života. Preto je pravdepodobné, že trh kryptomien naďalej pretrvá aj napriek recesii.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin nikdy nemusí dosiahnuť hodnotu 100 000 dolárov. Prečo?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance