Michael Burry varuje pred krachom.
Michael Burry varuje pred krachom. Zdroj: Shutterstock.com/Pavel Ignatov

Index S&P 500 v septembri klesol o takmer 10 %. Medzitým rastú inflačné tlaky a rastúce úrokové sadzby spôsobujú, že investori opúšťajú rizikové aktíva. Mnohí investori očakávajú ešte horší scenár a pokračovanie korekcie. Jedným z týchto investorov je aj Michael Burry.

Michael Burry, investor, ktorý predpovedal krízu v roku 2008, nedávno varoval pred blížiacim sa krachom. Medzi indexom S&P 500 v roku 2008 a súčasnosťou totižto existujú až veľmi podobné korelácie v správaní. Zakladateľ Mott Capital Michael J. Kramer zverejnil 29. septembra vo svojom tweete graf, ktorý ukazuje, že index robí v roku 2022 takmer rovnaké pohyby ako v roku 2008.

SPX v roku 2008 a teraz
SPX v roku 2008 a teraz. Zdroj: Twitter/burrytracker

Ak sa naozaj predpoveď Burryho opäť potvrdí, trh by zaznamenal ďalší prepad v najbližšom období. Je však táto podobnosť relevantná a situácia rovnaká ako v roku 2008?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

S&P 500 je v skutočnosti odlišný

Stav na globálnych trhoch je napriek podobnosti pohybov v úplne odlišnej situácii. Na rozdiel od roku 2008 je dnes v USA miera nezamestnanosti relatívne nízka a nominálne mzdy rastú. Taktiež inflácia je zhruba o 8 % vyššie v porovnaní s rokom 2008. Index S&P 500 v roku 2008 stratil 37 %, zatiaľ čo v roku 2022 iba 19 %.

Dlhopisový trh je v súčasnosti v oveľa horšom stave, pričom v roku 2022 klesol o 12 % a v roku 2008 len o 4 %. Obrovský rozdiel je možné vidieť aj na trhu s nehnuteľnosťami. V roku 2008 trh nehnuteľností klesol o 43 %, no v súčasnosti v roku 2022 klesol len o 22 %.

Pri globálnom pohľade zistíme, že rok 2008 bol z hľadiska výkonnosti aktív oveľa horší ako rok 2022. Preto nemôžeme porovnávať iba cenové pohyby na grafe bez ďalších informácií. Napriek tomu vyhliadky na najbližšie mesiace nie sú priaznivé a trhy pravdepodobne budú pokračovať v klesajúcom trende, ktorý je poháňaný predovšetkým rastúcimi úrokovými sadzbami.

Prečítaj si tiež: Americký index S&P 500 má za sebou najhorší mesiac od roku 2020. Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance