Aktuálne: Počet mincí stablecoinu burzy Binance neustále klesá – Čo sa deje?

Inštitúcie Stablecoin BUSD má problémy
Stablecoin BUSD má problémy. Zdroj: shutterstock.com/Hasbi Sahin/Skorzewiak
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Z 23 miliárd sa marketcap za krátky čas prepadol už iba na 11 miliárd. Stablecoin môže už čoskoro vypadnúť z top 10 najznámejších kryptomien. A to ešte počas minulého roka mala burza Binance ambíciu sa stať lídrom v poskytovaní stablecoinov.

Postupný pád kryptomeny BUSD

Ich cieľom bolo postupne delistovať, ako sme informovali počas leta, väčšinu ostatných stablecoinov: Dôležité: Binance končí s podporou stableconu USDC, chce podporiť vlastný stablecoin BUSD!

Keďže burza Binance má väčšinovú dominanciu obchodov na trhu, v budúcnosti sa im to mohlo podariť. Navyše vyvíjali rôzne aktivity na podporu BUSD. Napríklad nulové poplatky na niektoré obchodné páry.

Počet minci BUSD stále klesá

Počet minci BUSD stále klesá. Zdroj: coinmarketcap.com

Spoločnosť Paxos 13. februára 2023 ale oznámila, že končí podporu a nové tlačenie týchto mincí. Reagovala tak na oznámenie od Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), ktoré sa týkalo ochrany investorov. Od tohto momentu sa mince postupne sťahujú z obehu.

Blockchainová spoločnosť Nansen medzitým monitoruje peňaženku Paxos Treasury, ktorá posiela milióny BUSD na adresu spaľovania a v konečnom dôsledku z trhu miznú tokeny vo veľkom objeme.

Ak máš otázky okolo investovania, alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Čo bude ďalej so stablecoinom burzy Binance?

Takmer 9 miliárd, z celkového počtu 11 miliárd mincí, sa nachádza na burze Binance. Pokiaľ burza nenájde nového tvorcu mincí, tak čoskoro sa môže väčšina spáliť, prípadne sami oznámia koniec tohto projektu. Riaditeľ burzy medzitým upokojuje, že celý majetok je v poriadku a nemáme sa čoho obávať.

Spoločnostiam Paxos a aj Binance v dôsledku tvrdých zásahov v USA môžu hroziť pokuty či dokonca zákaz činnosti na tomto území. To môže mať negatívny dopad nie len na tieto firmy, ale celý kryptomenový svet. Burza Kraken musela takto zaplatiť 30 miliónovú pokutu.

Zásah Americkej komisie pre cenné papiere a burzy prichádza v dôsledku veľmi zlého minulého roka, kedy veľké spoločnosti ako FTX a Celsius okradli ľudí. Navyše, orgánom sa dlhodobo nepáčia kryptomeny a každú chybu pokutujú či nariaďujú zákazy. 

Prečítaj si aj: Ako sme zarobili za 2 mesiace 2 000 eur na kryptomenách

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.