Solana má vážne problémy.
Solana má vážne problémy. Zdroj: Shutterstock.com/rafapress

Súčasné údaje poukazujú na žalostný stav siete Solana. Napriek tomu, že komunita zostáva pomerne pozitívna, samotná sieť má existenčné problémy. Celkový denný počet presunov na sieti Solana sa znížil o neuveriteľných 98,8 %. Je to varovný signál pre investorov?

Ešte začiatkom septembra bol denný objem na sieti približne 65 miliárd dolárov. Táto hodnota sa prepadla až na 742 miliónov dolárov. Denné transakcie sa taktiež znížili z 35 miliónov v septembri na 18 miliónov v súčasnosti. Prepad transakcií za posledný kvartál dosiahol 50 %. Pre porovnanie, ethereové transakcie za rovnaké časové obdobie klesli iba o 16 %.

Sektor DeFi tiež ukazuje nezáujem investorov o Solanu. Celková uzamknutá hodnota (TVL) sa od septembra prepadla z 1,4 miliardy dolárov na 400 miliónov dolárov. Podľa DeFiLlama ide o pokles záujmu o takmer 70 %.

Negatívne štatistiky tu ani zďaleka nekončia. Denné aktívne peňaženky na sieti Solana klesli o 59 %. V septembri bolo aktívnych približne 850 000 peňaženiek za jediný deň. Táto hodnota klesla na 364 000 peňaženiek. Žalostnú štatistiku ukazuje aj metrika nových denných adries, ktoré sa znížili v tom istom období až o 50 %.

Solana dosiahla pád 95 %
Solana dosiahla pád 95 %. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečo Solana spadla?

Solana bola jednou z najviac zasiahnutých kryptomien po krachu burzy FTX. Jej predchádzajúci vzťah s touto burzou a dcérskou spoločnosťou Alameda Research jednoznačne poškodil dôveru investorov v projekt. Solana Foundation priznala, že k 6. novembru mala na FTX približne 1 milión dolárov v hotovosti a 3,43 milióna tokenov FTT a 134,54 milióna tokenov SRM. Okrem toho sa od roku 2020 predalo 58,08 milióna tokenov SOL spoločnostiam FTX a Alameda.

Tieto udalosti naznačujú, že Solana má vážne problémy s konkurencieschopnosťou na technickej úrovni. V čase písania článku sa nachádza na 15. mieste podľa trhovej kapitalizácie na stránke Coinmarketcap s hodnotou 4,5 miliardy dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Má kryptomena Solana stále potenciál pre investorov?