Ako v Star Wars – Čo by sa stalo, keby telom prešli častice temnej hmoty?

Novinky AlphaZero od Google a umelá inteligencia
AlphaZero od Google a umelá inteligencia,zdroj: www.shutterstock.com/maxuser
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O temnej hmote ste už určite počuli. Je to hmota, ktorú možno vo vesmíre pozorovať len vďaka jej gravitačnému pôsobeniu na okolité objekty tvorené „bežnou” hmotou. Viete však, čo by sa stalo, keby vaším telom preletela častica tejto hmoty? V článku vám to prezradíme.

Tajomná temná hmota

Fyzici sa domnievajú, že neviditeľná temná hmota musí existovať, pretože vidia jej gravitačné účinky na viditeľnú hmotu v celom vesmíre. Avšak nikto nevie, z čoho je skutočne vyrobená. Medzi popredných kandidátov patria slabo interaktívne masívne častice (WIMP), ale vedci po nich pátrajú už desaťročia bez úspechu.

Fyzici sa teda obracajú k iným teoretickým kandidátom. Starkman a jeho kolegovia sa zamerali na makroskopickú temnú hmotu alebo makrá, ktoré prvýkrát spomenul fyzik Edward Witten v 80. rokoch. Ak existujú, makrá by boli tvorené subatomickými časticami nazývanými kvarky, rovnako ako obyčajná hmota, ale kombinované spôsobom, ktorý sa nikdy predtým nepozoroval.

Ako v Star Wars

Teoreticky by častice temnej hmoty mohli mať takmer akúkoľvek veľkosť a hmotnosť. A keďže temná hmota nereaguje s bežnou hmotou, nemalo by nič brániť tomu, aby sa tieto častice voľne pohybovali. Takže Starkman spolu s fyzikom z Case Western Jagjitom Singh Sidhuom a fyzikom Robertom Scherrerom z Vanderbilt University v Nashville sa rozhodli vykonať test.

Keby častice, malé ako štvorcový mikrometer, prešli cez vaše telo hypersonickou rýchlosťou, vypustili by asi toľko energie do vášho tela ako typická kovová guľka. Takéto výpočty zistil spomenutý tím vedcov. Poškodenie, ktoré spôsobia, by sa však líšilo od poškodenia guľkou. Častica temnej hmoty by sa zahriala až na zhruba 10 000 000 °C. Táto obrovská teplota by spôsobila odparenie tkaniva a častica temnej hmoty by za sebou zanechala iba čistú plazmu.

„Je to ako keby ste boli v Star Wars a Jedi by vás zasiahol svetelným mečom alebo vás niekto postrelil ich phaserom,” hovorí Starkman.

Nič také ako štít neexistuje

Je potrebné dodať, že neexistuje nič také ako štít proti časticiam temnej hmoty. Nie je možné sa ochrániť. Podľa Starkmana však stále nie je dôvod na obavy. Vzhľadom na to, že neexistujú žiadne správy o tom, že by niekto náhle utrpel záhadný zásah svetelným mečom, vedci dospeli k záveru, že ak existujú makrá, musia byť menšie ako mikrometer a ťažšie ako 50 kilogramov.

„Pravdepodobnosť takéhoto úmrtia je menšia ako 1 zo 100 miliónov,” hovorí Starkman.

Katherine Fresee z University of Michigan sa zúčastnila podobného výskumu o WIMP v roku 2012:

„Slabé interakcie sú také slabé, že sú neškodné pre ľudské telo.”

Čo čítať ďalej?

Elon Musk a Neuralink – Prepojenie ľudského mozgu s počítačom čoskoro realita?

Zdroj:
Sciencenews.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.