Ako si vytvoriť ideálne kryptomenové portfólio. Návod pre investora

Titulky Ako si vytvoriť kryptomenové portfólio
Ako si vytvoriť kryptomenové portfólio, zdroj: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds
Okazio PCBitmarkets

Investičné, respektíve kryptomenové portfólio by malo byť základom každého investora. Je nesprávne kúpiť niekoľko náhodných kryptomien iba na základe emócií, lebo si myslíme, že pôjdu hore. Tvorba portfólia ale nemusí byť pre každého jednoduchá záležitosť, preto sme pripravili návod, ako na to a ako si vybrať kryptomeny správne.

Začíname s tvorbou kryptomenového portfólia

Najprv si musíme uvedomiť, čo sú naše ciele, koľko chceme na burze investovať. Častá zmena účtu, výbery a neskôr znovu vklady, či obchodovanie namiesto dlhodobého investovania nie sú dobrým signálom toho, že to robíme dobre.

Je lepšie radšej investovať menej, napríklad 100 eur, o ktorých sme si istí, že ich nebude potrebovať o niekoľko mesiacov. Je to rozumnejšie ako na burzu vložiť naraz 1 000 eur a už o mesiac pre životné náklady polovičku vyberať.

Naše kryptomenové portfólio by malo byť niečo ako bonus k nášmu majetku, podobne ako keď držíme zlato či kupujeme nehnuteľnosť. Nekupujeme tieto veci preto, aby sme sa ich hneď zbavili, ale počkali si na horšie časy, prípadne na obdobie, keď je všetko v zisku a až potom vybrali. Na úvod je preto potrebné sa pozrieť na náš rozpočet. Predovšetkým koľko sme posledné mesiace (optimálne dlhšie obdobie) minuli a koľko naopak ušetrili. Z toho vypočítať priemer, koľko môžeme investovať na burze tak, aby sme stále mali vyrovnaný rozpočet a dostatok peňazí na náklady. V grafe nižšie si ukážeme, ktoré ďalšie nastavenia musíme ovládať, aby sme mohli začať budovať portfólio.

Správne nastavený rozpočet

Ako už bolo spomenuté, správne nastavený rozpočet je základom celého portfólia. Bez peňazí nemôžeme jednoducho zarábať na burze. Pokiaľ ho máme zle nastavený, často ho meníme, tak to nie je z dlhodobého hľadiska správne. Pre optimalizáciu je dobre si stanoviť, že viac ako 5 rokov nebudem z burzy vyberať svoje prostriedky (pokiaľ to nie je urgentne potrebné).

Inak sa môže stať, že nakúpime Bitcoin, ten počas 6 mesiacov krátkodobo klesne a nám spadne aj hodnota účtu napríklad o 50 %. Peniaze vo výraznej strate si vyberieme a do niekoľkých mesiacov, prípadne týždňov sa cena vráti naspäť alebo dokonca vyššie. Asi nikto neinvestuje na burze s cieľom prísť o peniaze.

Správne nastavenie investičného horizontu

Preto je optimálne použiť pravidlo 5 rokov. Prečo práve 5 rokov? Pretože v prípade Bitcoinu, ak by sme hocikedy v minulosti investovali doň (dokonca aj na dlhodobom maxime) a počkali 5 rokov, tak sa ešte nikdy nestalo, že by sme boli v strate. Podobne je to aj v prípade investovania do amerického indexu S&P 500. Rovnako v 99 % prípadov by sme boli v zisku. Čím dlhší investičný horizont si určíme, o to väčší výnos môžeme na základe zloženého úročenia očakávať.

Prehľad o kryptomenovom svete

Veľmi dôležitý je, samozrejme, aj prehľad o daných kryptomenách. Takmer všetky veľké kryptomenové fondy investujú prevažne do známych a overených kryptomien ako Bitcoin, Ethereum, Cardano, Binance coin a ďalšie. Čím nižšie ideme, tým rastie riziko, že kryptomena je menej kvalitná. Nie vždy musí platiť, že investícia do Bitcoinu je oproti menej známym altcoinom horšia. Na základe minulosti je to skôr presne naopak, pretože až 99 % kryptomien iba raz vyletí hore a následne o nich už nikdy nepočujeme. Pokiaľ si vyberieme zoznam kryptomien, ktoré chceme nakúpiť, tak následne sa odporúča niekoľkokrát do roka sledovať, aké majú fundamenty a či výrazne nezaostávajú za rastom Bitcoinu. Inak povedané: nevymierajú.

Počet aktív

Dôležitý je aj počet aktív, ktoré vlastníme. Nie je dobré, keď máme napríklad iba 4 aktíva, pretože ak niektorá z kryptomien skončí, tak sme automaticky rýchlo prišli o 25 % celého kapitálu. Na opačnej strane, nie dobré vlastniť priveľa aktív. Napríklad viac ako 30, pretože úplne stratíme prehľad o ich vývoji. Odporúča sa okolo 15 až 25 kryptomien ako priemer a zároveň dobre diverzifikované portfólio. Vždy je výber na každom investorovi.

Môže ťa zaujímať: Ako nájsť nový a kvalitný kryptomenový projekt?

Základné znalosti o kryptomenách

Posledná dôležitá vec sú aspoň základné znalosti o kryptomenách. Pokiaľ nimi nedisponujeme, na úvod odporúčame naštudovať si, ako nakúpiť prvú kryptomenu, prípadne čo je to Bitcoin a iné krytomeny. Získame tak prehľad a prvé dostatočné vedomosti na to, aby sme mohli investovať na burze. Pomôžu určite aj rôzne knihy o finančnej gramotnosti a finančných trhoch.

Zhrnutie prvej fázy tvorby portfólia

Pred začatím investovania odporúčame zvážiť aktuálnu finančnú situáciu a investovať iba takú sumu, koľko si môžeme dovoliť. Potom si určíme náš horizont, koľko rokov chceme aktívum držať. Čím väčší bude, o to je väčší potenciál, že sa náš kapitál viac zhodnotí. Následne je už iba na nás, koľko kryptomien kúpime. Pozor, aby ich nebolo príliš veľa, ale ani málo. Optimálne okolo 15 – 25. Všetky kryptomeny je potom v rámci efektívnosti potrebné sledovať a časom podľa potreby niektorú predať, pokiaľ bude zaostávať za ostatnými, alebo budú mať problémy v rámci ďalšieho rozvoja. Pokiaľ to ale nie je nutné, nepredával by som.

Výber kryptomien do portfólia

Pokiaľ máme pripravený kapitál a nastavený rozpočet, môžeme sa pustiť do samotného nákupu kryptomien. Tie môžeme nakúpiť na:

  • Burze – V súčasnosti najpoužívanejší a najlacnejší spôsob nákupu kryptomien. Vo väčšine prípadov tu musíme vložiť peniaze, za ktoré následne kúpime kryptomeny a pošleme si ich na peňaženku.
  • Zmenárni – O niečo drahší spôsob nákupu kryptomien. Zmenárne sa používali skôr v minulosti. Výhoda je, že nemusíme peniaze držať na burze, ale rovno si ich nechať poslať na peňaženku.

Najznámejšia a najlacnejšia burza je aktuálne Binance. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Jedna ukážka, ako môže vyzerať kryptomenové portfólio, je na infografike vyššie. Máme 20 rôznych kryptomien, do ktorých je rovnomerne rozložený náš kapitál, čím diverzifikujeme riziko. Zároveň sa opierame o tézu, že čím známejšie aktívum, o to menšie riziko postupujeme. Preto do Bitcoinu sme dali viac kapitálu ako do ostatných.

Príklady rizikovo nastaveného portfólia

Nie je úplne správne vlastniť 20 kryptomien, z toho v jednej z nich mať väčšinu kapitálu. Pretože v prípade krachu daného projektu prídeme o takmer všetko.

Druhý, nie moc šťastný príklad, ako rozložiť portfólio, je do malého počtu mincí, čím rovnako máme veľké riziko, že v prípade veľkého poklesu alebo konca daného projektu prídeme o početnú časť portfólia.

Záver

Finálne portfólio je už každého subjektívna tvorba. Určite nie je nič zlé, pokiaľ do portfólia zahrnieme aj niekoľko viac rizikových start-up projektov. Prípadne nakúpime väčší počet mincí. Vždy ale treba v prvom rade hľadieť a uvažovať nad rizikami. Neskôr na svojich chybách môžeme nabrať skúsenosti a stále sa zlepšovať. Čím viac sme informovaní o trhu a máme viac skúseností, o to väčší investori sme.

Prečítaj si aj: 5 zásadných dôvodov, prečo sa oplatí do Bitcoinu investovať aj 10 USD týždenne

Best Wallet PCtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.